Obsah článku
Navzdory svému přívlastku v názvu patří Jestřabina lékařská k málo známým léčivým rostlinám. I v přírodě se vyskytuje méně často. Její růžový květní střapec a dekorativní listy z ní činí celkem pohlednou rostlinu, která se někdy objevuje i na skalkách a okrasných zahrádkách. Mnoho lidí, kteří jestřabinu znají, mají několik oblíbených míst, kam ji každoročně chodí trochu sbírat, neboť v lékárně se moc neprodává a na oba hlavní účely jejího použití nemají jinou, rovnocennou náhradu. Odtrhává se celá, plně rozkvetlá nať, doma se hned nadrobno pořeže a obvyklým způsobem usuší.
Jestřabinu používali lidé již ve středověku
Léčebná sláva jestřabiny začala již ve středověku, kdy zaháněla mor a horečku, kvůli tomu ji i pěstovali. Na rozdíl od mnoha jiných léčivých rostlin se dnes jestřabina používá pouze ve třech případech. V obou je však velmi potřebná.
1. Super při cukrovce, snižuje hladinu cukru v krvi
Na prvním místě nesmí chybět v čajové směsi proti cukrovce, neboť citelně snižuje hladinu cukru v krvi. Nazývá se také orálním inzulínem, i když tuto látku přímo nenahrazuje. Spolu s borůvkou a fazolemi patří k nejlepším rostlinným přátelům všech diabetiků.
2. Podporuje tvorbu mateřského mléka
Druhé použití je zcela odlišné. Jako jedna z mála bylin podporuje jestřabina tvorbu mateřského mléka, což je pro mnohé maminky, které po porodu nemají mléko, ale i pro jejich ratolesti hotovou potěchou. Čajová směs na podporu vylučování mateřského mléka:
Sponzorováno
- nať jestřabiny 5 (dílů)
- nať majoránky 5
- plod fenyklu 4 (díly)
- nať bazalky 4
- list kopřivy 3
- nať kontryhele 2
- semeno kopru 2
- nať routy 2
TIP: Dále si můžete přečíst o Jestřabině na wikipedii
Dvě lžíce směsi povaříme v 1/2 1 vody asi dvě minuty, pak necháme přikryté asi 10 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme teplý čaj třikrát denně po třetině množství.
3. Působí proti zácpě
Trochu jestřabiny přidáváme i do čajů na léčení nemocí, které jsou doprovázeny zácpou. Droga působí jako mírné projímadlo, léčí chronickou zácpu a zlepšuje funkci tlustého střeva.
Jestřabina lékařská a vedlejší účinky
V obvyklém dávkování se žádné nepříznivé účinky při užívání této bylinky nezjistili, velké dávky však mohou vyvolat lehké otravy.
Sběr Jestřabiny
Sbíráme nať, a to kvetoucí, hojně olistěné, 10-20 cm dlouhé vršky lodyhy, po prvním roce i více krát do roka. Skladujeme dobře uzavřenou a chráníme před světlem a vlhkem.
Pár informací o Jestřabině na závěr
Sponzorováno
Lékařský výzkum novorozenců dokazuje, že kojení dětí, donedávna často zanedbávané, je velmi podstatnou součástí péče o jejich zdravý tělesný i duševní vývoj. Pro některé matky, zejména takové, které nemají přebytek mléka nebo jsou mimořádně přecitlivělé, však kojení může být dost velkým problémem. Podle reakcí dítěte se totiž domnívají, že je hladové a mateřské mléko mu nestačí. Tato skutečnost může matku psychicky natolik znepokojit, že to má zpětný negativní vliv i na tvorbu její mléka a často převede dítě předčasně na umělou výživu. Jestřabina patří mezi několik málo léčivých rostlin, které pomáhají při zvyšování tvorby mateřského mléka, často pomůže překlenout kritické období a zachránit kojení na několik dalších týdnů nebo i měsíců. Každý další měsíc je pro kojení velmi cenný. Jestřabina je také součástí několika farmaceutických přípravků, které se při takových situacích nabízejí.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články