Sponzorováno

Jen dva sladké nealkoholické nápoje denně mohou zvýšit riziko předčasného úmrtí a různých nemocí 4.71/5 (17)

Klíčové body ze článku o sladkých nápojích

  • Odborníci říkají, že pití dvou nebo více slazených nealkoholických nápojů denně zvyšuje riziko dřívějšího úmrtí z různých příčin.
  • Vědci uvedli, že nezáleží na tom, zda je nápoj slazený cukrem nebo umělými ingrediencemi (sladidly).
  • Vědci tvrdí, že kromě obezity a srdečních chorob nadměrné množství cukru zvyšuje riziko zažívacích potíží a Parkinsonovy choroby.

Dobrá rada: Slazené nápoje? Dejte si na ně pozor.

Dobrá rada: Slazené nápoje? Dejte si na ně pozor.

Při sestavování zdravějšího jídelníčku se lidé často dívají na to, co je do něj potřeba zahrnout, ale už se často nekoukají na to, co je potřeba vynechat. Roste množství důkazů, že cukr by měl být na seznamu věcí, kterým je třeba se vyhnout. A zejména slazené nápoje – ať už v sobě mají cukr nebo umělá sladidla – by neměly mít své místo ve zdravé stravě.

Nová studie nyní dokonce naznačuje, že sladké nápoje jsou spojeny se zvýšeným rizikem dřívějšího úmrtí (z mnoha různých příčin).

Vědci z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny použili údaje od téměř 452 000 lidí z 10 evropských zemí zapojených do evropského výzkumu rakoviny a výživy (EPIC). Došli k závěru, že smrt z různých příčin byla vyšší u lidí, kteří pili dva nebo více sladkých nealkoholických nápojů denně, bez ohledu na to, jak byly tyto nápoje slazeny.

Studie, publikovaná v magazínu JAMA Internal Medicine, také zjistila, že lidé, kteří pili více než dva nealkoholické nápoje slazené cukrem denně, měli vyšší úmrtnost na choroby trávícího traktu. Výsledky studií tak jednoznačně podporují kampaně v oblasti veřejného zdraví zaměřené na omezení konzumace sladkých nealkoholických nápojů.

Zaměřeno na cukr

Výsledky této studie se podobají ostatním studiím, které prokázaly, že strava s vysokým obsahem cukru představuje vážné zdravotní riziko, včetně možnosti vzniku srdečních chorob, mrtvice a některých druhů rakoviny.

Výzkum vyvolává obavy, které jsou poháněny vysokým obsahem cukru v mnoha zpracovaných potravinách. Bavíme se tedy nejen o sladkých nápojích, jako jsou sodovky, džusy, sportovní a energetické nápoje, ale i o dalších sladkých potravinách.

Výzkum financovaný cukrovarnickým průmyslem většinou nezjistí žádné škodlivé účinky

Robert Lustig je dětský endokrinolog a profesor pediatrie v oddělení endokrinologie na University of California v San Franciscu je otevřený kritik cukrovarnictví. Říká, že si všiml jistého trendu: Pokud byl výzkum financovaný cukrovarnickým průmyslem, tak nezjistil žádné škodlivé účinky cukru na zdraví, zatímco výzkum bez financování z tohoto odvětví vždy shledal jídelníček s vysokým obsahem cukru jako viníka, který jen vede k dalším onemocněním a vede jednoznačně i ke kratší délce života.

Sponzorováno

Poslední studie neobdržela žádné finanční prostředky od cukrovarnického průmyslu. A tento výzkum ukazuje, že špatná strava se v budoucnu promění ve zdravotní problémy. „Naše tělo se snaží odpady vylučovat, například močí. Sladké nápoje a uměle slazené nápoje jsou v této záležitosti ztělesněním odpadu. Takže naše tělo se snaží vylučovat odpad a na druhou stranu my ho do těla sami přivádíme,“ řekl Lustig o výzkumu.

Lustig říká, že studie byla provedena přiměřeně dobře, ale jedním dechem dodává, že její největší slabinou je to, že vykazuje korelaci, nikoli příčinnou souvislost. To znamená, že ukazuje, že na tyto nemoci jsou napojeny slazené nápoje, ale neukazuje to, že je nápoje přímo způsobují. Jedním z důvodů je to, že studium stravy lidí je složité, protože se často mění ze dne na den a v průběhu života člověka. Ale každý máme selský rozum a měli bychom si z toho udělat svoje závěry.

Nadměrný příjem cukru je spojen s obezitou, která je hlavním rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění a rakovinu. Existují i ​​jiné souvislosti mezi cukrem a kardiovaskulárními chorobami, které nejsou dobře pochopeny.

Umělá sladidla a nemoci

Nový výzkum spojuje nápoje slazené umělými sladidly se závažnými gastrointestinálními problémy a zvýšeným rizikem Parkinsonovy choroby.

Všechny sladké nápoje, bez ohledu na zdroj sladké chuti, přesahující příjem 4 nápoje denně, jsou spojeny se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob a rakoviny, shodují se odborníci. Nízkokalorické nápoje, i když obsahují méně cukru, také znamenají zvýšené riziko.

Denní příjem cukru

Obecně se doporučuje, aby muži konzumovali denně maximálně 9 lžiček přidaného cukru a ženy neměly přijmout více než 6 lžiček přidaného cukru.

Mnoho populárních slazených nápojů, včetně šťáv, obsahuje mnohem více cukru. 350 ml sodovky nebo pomerančové šťávy může obsahovat až 10 lžiček cukru. Záleží samozřejmě na výrobci a podobně. Ale výjimkou není ani 12 lžiček cukru na 350 ml nápoje.

Ale není to jen o sodovkách. Pokud si dáte třeba bílou moka kávu se šlehačkou ve Starbucks, můžete přijmout i 15-18 lžiček cukru.

V ideálním případě je 0 gramů cukru tím nejlepším množstvím, ale to není pro většinu z nás reálné. Odborníci však tvrdí, že pokud se vyhnete denní konzumaci nápojů s vysokým obsahem cukru, je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak zabránit nadměrnému příjmu cukru.

Taková změna životního stylu může snížit riziko člověka na potýkání se s takovými nemocemi, jako je obezita, cukrovka, srdeční infarkt a mozková mrtvice.

Pár slov na závěr

Sečteno a podtrženo, bez ohledu na to, jaký sladký nápoj pijete, nadměrná konzumace je problém. Velký problém. Vysoký celkový příjem cukru z jakéhokoli nápoje, jako je káva s cukrem, džusy, sodovky, energetické nápoje vede ke zdravotním problémům.

Odborníci doporučují lidem pít čistou vodu a jiné neslazené nápoje (čaje, kvalitní kávu bez cukru) – to je jistá prevence proti srdečním a jiným zdravotním problémům.

Sponzorováno

A co vy? Pijete sladké nápoje? Nebo se jim vyhýbáte tak, jako my? Budeme rádi za komentáře.

Co si ještě přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva