Obsah článku
Obecné zdravotní pokyny vyzývají každého z nás, abychom dvakrát týdně konzumovali ryby – jejich maso má pro přínosy pro srdce a mozek. Ale v souvislosti s tím vás možná napadne otázka: Je-li dobré jíst dva dny v týdnu ryby, je lepší je jíst každý den?
To je otázka, kterou odborníci dosud zcela nezodpověděli. Navíc, je to trochu komplikované, protože zde nejde jen o pohled zdraví, ale také environmentální. Jednoduše řečeno, v moři pravděpodobně není dostatek ryb, aby každý mohl jíst mořské plody každý den. To bychom brzo přišli na buben (z pohledu bohatství mořské říše).
Ale odborníci říkají, že jíst mořské plody (ryby) více než dvakrát týdně, může být pro většinu lidí zdravé.
Pozor na to, jaké ryby si vybíráte
„Pro většinu jedinců je dobré jíst ryby každý den,“ řekl doslova Eric Rimm, profesor epidemiologie a výživy a ředitel kardiovaskulární epidemiologie na Harvardu. „A je jistě lepší jíst ryby každý den, než jíst hovězí maso každý den.“ doplnil svoji myšlenku.
Nicméně, Rimm jedním dechem dodává, že existují některé skupiny – například těhotné ženy – které by neměly každý den jíst určité druhy ryb. Větší ryby s delší životností, jako je mečoun a tuňák, mají tendenci bioakumulovat toxiny, jako je rtuť, vysvětlil.
„A to není zrovna moc dobré pro vyvíjející se plod,“ řekl Rimm. Ze stejného důvodu není konzumace těchto druhů ryb na denní bázi také vhodná pro děti.
Rtuť je mnohem menší problém u menších ryb s kratší životností, tvrdí Theresa Sinicrope Talley, výzkumník s California Grant z oceánografické instituce Scripps na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Případné množství rtuti nebude mít u dospělých za následek trvalé poškození, i když může způsobit dočasné neurologické účinky.
„Existují zprávy z míst, kde lidé každý den jedí ryby – stěžují si na neurologické problémy, jako jsou závratě nebo problémy se soustředěním,“ řekl Rimm. „To by mohli být lidé, kteří jedli možná sushi nebo tuňáka dvakrát denně. Pokud přestanou s touto konzumací ryb na denní bázi, jistě jim úroveň rtuti klesne. Příznaky pak odezní.“ říká Rimm.
Pokud jde o to, zda konzumace ryb každý den je zdravější než dvakrát týdně, věda na tom stále pracuje, potvrdil Rimm. „Opravdu mnoho, mnoho studií ukázalo, že ti, kteří jí ryby několikrát týdně, mají nižší míru smrtelných srdečních záchvatů ve srovnání s těmi, kteří takto ryby nejí.“
Sponzorováno
Vědci přisuzují většinu zdravotních přínosů ryb mastným kyselinám omega-3. Tyto živiny ukázaly, že zlepšují kognitivní vlastnosti u dospělých a pomáhají při vývoji mozku u dětí.
„Ryby jsou víc než jen omega-3. Obsahují také zinek, důležité aminokyseliny a vitamín D.“
A co etická otázka?
Co se týče environmentálních otázek, jsou trochu složitější. Někteří odborníci naznačili, že bychom mohli moře doslova vyjíst už do roku 2050, pokud zvýšíme množství, které aktuálně jíme.
„Dokonce i pro lidi, kteří jí ryby dvakrát týdně, potřebujeme zvýšit chov ryb,“ řekl Rimm.
Jsou ryby z farem stejně výživné jako ryby chycené v divočině? „To závisí na rybách a na krmení,“ řekl Rimm. „V některých případech jsou ryby z farem zdravější, protože jsou krmeny více omega-3 skrze jejich krmivo, než je tomu u divokých ryb.“ Takže hodně záleží na tom, čím je majitelé krmí. Obecně ale doporučujeme spíše ryby divoké.
Nepokažte rybu přípravou nebo přílohou
Ryby jsou přirozeně zdravou výživou, ale můžete zničit její pozitivní účinky na zdraví přidáním nezdravých příloh, jako je sůl, majonéza, máslo a nebo hutné, smetanové omáčky. Nebo ji zničíte přípravou – silné smažení není úplně ok. Ryba nejlépe chutná grilovaná nebo pečená v troubě či na ohni. A doplněná nějakou bylinkou, třeba rozmarýnem.
Závěr
Je to tedy o výběru vhodných ryb. Konzumace ryb na denní bázi může být prospěšná, ale nejezte každý den ryby, které žijí déle a může se v nich akumulovat rtuť a jiné toxiny. Vybírejte si menší druhy ryb a kombinujte sladkovodní i mořské. Pak je můžete jíst každý den bez obav.
Sponzorováno
Nejlepší ryby? Nejlepší volbou jsou ty ryby, které jsou bohaté na omega-3, ale mají nízký obsah rtuti. Patří sem losos (hlavně ten divoký), sleď, sardinky a pstruh. Pak sladkovodní ryby z vašeho okolí, ty jsou také super.
A co si dále o rybách přečíst?
- Pozor na ryby – některé někdy škodí vašemu zdraví. Jak?
- Jak vybrat správnou rybu, abyste svému zdraví skutečně prospěli?
- Je zdravé vůbec nejíst ryby?
- Je konzumace syrových ryb bezpečná a zdravá?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ryby
Přečtěte si také naše další články
Pokud je objektivita článku v rozporu s níže uvedenými odkazy, jak potom uvěřit článkům jiným z tohoto serveru. Je v něm mimo jiné zmínka o prospěšnosti lososa chovaného. Není na škodu shlédnout toto video o způsobu chovu lososa ve farmách:
https://www.youtube.com/watch?v=TQAZLtxh0ww
a přečíst související článek:
http://www.potravinyx.cz/index.php/2016/05/24/norsky-losos-je-jedna-z-nejjedovatejsich-potravin-ve-svete/
Děkujeme za komentář. Záleží na farmě a na krmení. Jak je ve článku napsáno, všichni lidé na světě nemohou konzumovat lososa z divočiny. Tolik lososa není. Záleží tedy vždy na farmě a způsobu krmení. Divoký losos je v mnohém samozřejmě lepší, ale na všechny se bohužel nedostane.
Nórskeho lososa z fariem by mali zakázať,je to hnus.