Sponzorováno

Je bezpečné použít dvakrát převařenou vodu? 4.5/5 (12)

Je bezpečné použít dvakrát převařenou vodu?Znáte to. Postavíte si vodu na čaj, ještě si skočíte podat hrnek, mezitím si všimnete, že je potřeba zalít kytky a vynést odpadky. A když se vrátíte k původně zamýšlenému zalití čaje, voda je už studená. Co na tom, zapnu konvici znovu a voda se zas ohřeje.

Kdo z nás to nikdy neudělal? A nejspíš nad tím ani moc nedumal. A tady je právě na místě se zastavit. Je opravdu bezpečné, převařenou vodu znovu převařit? Nejspíš by nikoho nenapadlo, že tak úplně ne. Pojďme se na to tedy podívat.

Co se stane, když převaříte vodu

Pokud máte dokonale čistou, destilovanou a deionizovanou vodu, když ji převaříte, nestane se nic. Běžná voda však obsahuje rozpuštěné plyny a minerály. Chemické složení vody se během varu mění, protože jsou odváděny těkavé sloučeniny a rozpuštěné plyny. Existuje mnoho případů, kdy je toto žádoucí stav.

Pokud však vodu vaříme příliš dlouho, riskujeme koncentraci nežádoucích chemikálií, které už pro náš organismus zase tolik prospěšné nejsou. Příklady těchto chemikálií, které se v ní při častějším převaření koncentrují, zahrnují dusičnany, arsen a fluor.

Převařená voda a rakovina

Existuje obava, že převařená voda může vést i k rozvoji rakoviny. Tato obava není neopodstatněná. I když je převařená voda obecně v pořádku, zvýšení koncentrace toxických látek nás může vystavit riziku některých onemocnění, včetně rakoviny.

Například nadměrný příjem dusičnanů byl spojen s methemoglobinémií a určitými typy rakoviny.

Je vhodné vědět, že…

Methemoglobinémie je stav, kdy vysoká koncentrace methemoglobinu (methemoglobin je krevní barvivo, resp. forma hemoglobinu, která vzniká, je-li krev vystavena působení dusičnanů a dusitanů) v těle způsobí, že se organismus začne dusit.

Sponzorováno

Tento stav pak ohrožuje především život malých miminek, protože organismus dítěte nemá má dostatečnou koncentraci enzymu methemoglobinreduktázy, který zajišťuje přeměnu methemoglobinu zpět na hemoglobin. Právě proto je při dokrmování miminek doporučeno používání výhradně kojenecké vody, protože má nízký obsah dusičnanů. Při převaření vody k úbytku dusičnanů nedochází, takže jen převařit vodu, obzvláště v prvních měsících života miminka, nestačí.

Expozice arsenu může vyvolat příznaky toxicity, a navíc je také spojována s některými formami rakoviny. Dávka arsenu je však v pitné vodě velice nízká. Pokud bychom vypili zhruba 10 000 litrů převařené vody každý den, mohlo by to vést ke zdravotním problémům v důsledku otravy arsenem. A to, jak jistě sami uznáte, není zrovna pravděpodobné. Ovšem každým převařením se jeho obsah zvyšuje, i proto je vhodné vodu vyměnit a uvařit si novou.

Dokonce i „zdravé“ minerály se při dalším převaření vody mohou koncentrovat na nebezpečnou úroveň. Například nadměrný příjem vápenaté soli, která se běžně vyskytuje v pitné a minerální vodě, může vést k ledvinovým kamenům, kornatění tepen, artritidě a žlučovým kamenům.

Rizikem vícekrát převařené vody je také vyšší obsah fluoridů. Ve větším množství fluoridy představují riziko neurologického poškození a nízkého IQ u dětí. A je dobré vědět, že opakované vaření vody obsah fluoridů zvyšuje.

Sečteno a podtrženo

Obecně platí, že převaření vody, její vychladnutí a následné převaření nepředstavuje zásadně velké zdravotní riziko. Nemusíte se tedy zbytečně děsit, pokud jste párkrát tento proces opakovali.

Sponzorováno

A pokud si nestihnete zalít oblíbený čaj včas, nechte vodu vychladnout, zalejte s ní třeba kytky a postavte si novou. Jen tak, pro jistotu. Taková voda by se neměla používat k pití, ale extra nebezpečné to není.

A dále si přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva