Sponzorováno

Jdete se opalovat? Držte se těchto základních rad 4.62/5 (21)

Dbáte na zdravé a bezpečné opalování?

Dbáte na zdravé a bezpečné opalování?

Také toužíte po dokonale bronzové kůži a jste zastánci toho, že dokonalý odstín jí dokáže dát právě slunce? Potom jistě využíváte sluneční letní dny k tomu, že se jdete opalovat. Pokud chcete, abyste byli skutečně krásní, a nechcete si přivodit žádné potíže, je vhodné držet se několika našich rad, které je dobré začít dodržovat. Jaké to jsou?

Opalovací krém je fakt nezbytný

I když je fototyp vaší kůže ideální a i po několika hodinách na slunci se nespálíte, rozhodně to neznamená, že byste neměla používat opalovací prostředek. Ten je totiž naprosto nezbytný. A to pro ochranu vaší kůže. Důvodem je to, že té hrozí nejenom riziko spálení, ale jsou zde i rizika spojená s nebezpečným UV zářením, které je se slunečními paprsky spojeno. Souvislosti se vznikem rakoviny již byla prokázána a tak je jasné, že bez krému na slunce není radno chodit.

Tato rada platí i pro ty z vás, které mají pokožku na sluneční paprsky opravdu citlivou a již po pár minutách začnou červenat. V takovém případě je třeba zvolit krém s dostatečně velkým faktorem. Čím je číslo vyšší, tím zajistíte ochranu na delší dobu. Pokud jde o konkrétní produkt, tak na trhu existují kromě krémů také:

  • Oleje
  • Emulze
  • Spreje

Zaměřte se na trvanlivost přípravku na opalování

I když ho máte a používáte, nemusí to znamenat ani ochranu před UV zářením, ani to nemusí znamenat jistotu ochrany před spálením. Roli totiž hraje i jeho trvanlivost. Tu doporučujeme zkontrolovat. Pokud je prošlý, raději ho vyhoďte. Nejenom proto, že vás nemusí chránit, ale i proto, že může vaši pokožku i zbytečně dráždit. Pokud je doba trvanlivosti již nečitelná, a vy ho máte ve skříni druhý nebo dokonce i třetí rok, s největší pravděpodobností bude také nepoužitelný. Jak z důvodu vypršení trvanlivosti, tak z důvodu ne příliš ideálního skladování, které se může podepsat na jeho celkové nekvalitě.

Přes poledne zůstaňte ve stínu

Slunce nemá celý den stejnou sílu. Rozhoduje čas, kdy se na něho vydáte. Pokud máte v plánu dlouhodobé opalování, tak vám doporučíme vynechat dobu okolo poledne. Tedy dobu zhruba od 11 až do 13 hodin. To proto, že této době má slunce největší sílu. Právě v tomto čase tak existuje ono největší riziko, že se spálíte. A jelikož spálená pokožka nejenom bolí, ale je třeba ji pár dní před sluncem, chránit, je lepší daný dvě hodiny denně opalování omezit a raději zůstat ve stínu.

Mažte se pravidelně

Máte v plánu dbát na ochranu vaší kůže pomocí vhodných přípravků? Je to rozhodně správná cesta. Pozor však na chyby mnohých z vás, které krém nanesou jenom jednou a následně si myslí, že jsou ochráněny na celý den. Sice se ochranný prostředek dokáže vstřebat do kůže, ale nedokáže působit neustále. Proto je třeba se mazat pravidelně. Co může mít vliv na nutnost opětovného přimazání?

  • Pobyt ve vodě
  • Otření do ručníku
  • Kontakt kůže s oblečením

Pokud máte v plánu vyvarovat se daným rizikům a zároveň zajistit ochranu na delší dobu, zvolte krém s vyšším ochranným faktorem. Toto číslo neznamená stupeň ochrany s ohledem na intenzitu, ale je spojeno s násobkem času, kdy můžete být na slunci bez rizika po jedno namazání. Ten je však individuální. Pokud byste se bez krému spálili už za 1 minutu, tak krém z faktorem 30 prodlouží dobu ochrany na 30 minut. Takto vypočtěte správnou frekvenci opětovné aplikace.

Hlavně pozvolna

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Potom byste se neměla zařadit mezi zástup většiny Češek, které chtějí své opálení vytvořit během prvního dne. tento postup spočívá v tom, že tráví na slunci dobu od rána do večera. Následující dny je poznáte celkem jednoduše, jelikož zůstávají ve stínu a jejich kůže je výrazně rudá. Správným pravidlem pro opalování je nespěchat. Jděte na to pozvolně, získávejte základ a dobu postupně prodlužujte. Jak proto, že eliminujete riziko spálení, tak i proto, že postupný proces opalování má vliv i na to, že odstín vám vydrží na kůži podstatně déle.

Sponzorováno

Neopomíjejte následnou péči

Nemusí se to znát, ale dopad slunečních paprsků není pro lidskou kůži nic nijak výrazně příjemného. Slunce ji totiž lehce poškozuje a tak je nutné dbát i na důležitou následnou péči. Ta zajistí jak to, že vám opalování dlouhou dobu vydrží, tak i to, že nebudete mít jakýkoliv problém s pravidelným opalováním. Co tedy po každém opalování udělat? My doporučíme chladnější sprchu, která kůži dokáže okamžitě ochladit.

Potom by měly přicházet na řadu vhodné přípravky. Roli zde hraje jejich složení. Základem by měl být panthenol, který pomůže chlazení a také k celkovému uklidnění kůže. Dále nelze zapomínat na dostatek důležitých vitamínů, které napomáhají celkové regeneraci. Složení by mělo obsahovat i látky, které prospívají celkové hydrataci, jelikož kůže se vlivem působení slunce výrazně vysouší. Tato aplikace by měla být spojena s každou opalovací procedurou, bez ohledu na čas pobytu na slunci.

Vždy, vždy se vyhýbejte soláriím

Nezapomeňte na mýtus, který některé salony rády uvádějí. A to ten, že vám poskytnou „zdravé“ opálení v jejich soláriu. Není to zdravé. Lůžka v soláriích dodávají do pokožky obrovské množství UVA a prakticky žádné UVB (které stimuluje vitamin D) a může zvýšit riziko rakoviny kůže o 75%. Takže na to pozor.

Měli byste správně porozumět bodu opalování

Vaše pokožka dosáhne bodu opalování, když fyzicky nemůže produkovat více melaninu, pigmentu pro opalování, takže je bezvýznamné po celý den odpočívat u bazénu a opalovat se. Každý má svůj vlastní „melaninový čas“, typicky dvě až tři hodiny, nebo i mnohem méně. Poté už vystavujete pokožku nebezpečí poškození UV zářením.

Vyhněte se nesmyslným produktům, třeba přípravkům na zlepšení opalování

Přípravky a krémy na zesílení opalování jsou k ničemu. Nic, co se na pokožku dá, nemůže zlepšit produkci melaninu, ochranného tmavého pigmentu pokožky. Ale každodenní 25g beta-karnitinový doplněk může znamenat, že zvyšujete přirozenou obranyschopnost pokožky proti UV záření.

Jezte ty správné potraviny

Některé potraviny jsou známy tím, že obsahují lykopen. Tento antioxidant nalezený v rajčatech a jiné červené a oranžové zelenině a v ovoci, může zvýšit ochranu proti slunci o neuvěřitelných 33%. Jedním z nejlepších zdrojů je rajčatová omáčka?

Dermatoložka Petra F. říká: „Jsem velkým fanouškem skupiny antioxidantů nazývaných polyfenoly. Zelený čaj je skvělý příklad. Ryby bohaté na omega-3 mají také protizánětlivé schopnosti. Tmavá čokoláda je nabitá flavonoidy, které pomáhají chránit před spáleninami, zatímco kofein má pomáhat snížit riziko rakoviny kůže. Nejlepší tedy může být vypít kvalitní espresso těsně předtím, než jdete na pláž,“.

Sponzorováno

A co vy? Na co myslíte, když jdete na slunce? Chráníte se dobře?

Co zajímavého si o opalování ještě přečíst?

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva