Sponzorováno

Javorová detoxikace či dieta – jak na ni? 4.85/5 (13)

Čím je javorový sirup tmavší, tím je lepší.

Čím je javorový sirup tmavší, tím je lepší.

Javorová detoxikační kúra (někde zvaná také jako limonádová dieta) vznikla v r. 1940 a jejím autorem je havajský naturopat Dr. Stanley Burroughs. Původním cílem této očistné kúry byla léčba žaludečních vředů. Časem se však zjistilo, že kromě léčby vředů pomáhá čistit játra a ledviny, odstraňuje usazeniny v kloubech a svalech, zlepšuje funkci nervů, účinkuje proti zaneseným cévám, zlepšuje kvalitu krve a celkově omlazuje organismus. Mnoha lidem pomohla při akutních i chronických problémech kůže, při alergiích a zahlenění.

Primárně je javorová detoxikace určena pro lidi, kteří se chtějí zbavit nahromaděných toxinů, avšak mnoho lidí vyhledává tuto dietu kvůli hubnutí, protože tato dieta přináší kromě detoxikace organismu i váhový úbytek. Kolik člověk zhubne, závisí na tom, jak dlouho tuto dietu drží a jak se následně stravuje. Pokud neupraví své stravovací návyky, pohybovou aktivitu apod., ztracená váha se rychle vrátí zpět.

Jak postupovat při javorové detoxikaci

Ráno se vypije litr slané vody (na 1 litr vody dvě kávové lžíce nejodizované mořské soli) nebo bylinný čaj s prohánějícími účinky, případně se udělá klystýr. V ideálním případě projde slaný nálev trávicím traktem a během hodiny byste se měli několikrát vyprázdnit. Pokud slaný nálev nefunguje, zkuste změnit poměr soli a vody. Jelikož ledviny nejsou schopny zpracovat slanou vodu, tato směs přechází rovnou do tlustého střeva. Přes den se pak nic nejí, jen se pije limonáda připravená podle následujícího receptu:

  • 2 polévkové lžíce čerstvě vymačkané citrónové nebo limetkové šťávy (nejlépe v bio kvalitě)
  • 2 polévkové lžíce pravého javorového sirupu (nejlépe v bio kvalitě)
  • 1/10 lžičky kajenského koření (nebo podle chuti)
  • 2 dcl teplé nebo studené kvalitní vody

Denně je třeba vypít 6 až 12 sklenic limonády. Během kúry je dovoleno pít čistou vodu či mátový čaj, který napomáhá čištění. Nekonzumuje se žádné jídlo, káva, čaj ani alkohol. Neměly by se užívat ani žádné vitaminové nebo minerální doplňky. Během kúry se první dny mohou objevit neobvyklé a nepříjemné pocity. Příznaky starých nevyléčených nemocí se mohou částečně vracet, ale budou postupně tak jak se bude s nimi tělo vyrovnávat, odeznívat. Bolesti kloubů a hlavy, pocit slabosti, závratě, pocit chladu, bolesti v krku a dokonce zvracení nejsou ničím neobvyklým. Patří to k detoxikaci.

Jednotlivé přísady

Javorový sirup (MAPLE SYRUP)

Javorový sirup se považuje za zdravé přírodní sladidlo. Jedná se o čirou hnědou tekutinu, která má zemitě sladkou chuť. Čím je tmavší, tím je pro detoxikaci vhodnější. Vyrábí se z mízy javoru cukrového (Acersaccharinum). Kvalitní přírodní BIO javorový sirup je vyroben bez jakýchkoliv příměsí, barviv, stabilizátorů a bez přidaného cukru.

Vědci objevili v javorovém sirupu až 20 tělu prospěšných látek a antioxidantů. Javorový sirup je mimořádně bohatý na minerální látky, zejména vápník a draslík. Kromě nich však obsahuje i zinek a mangan, fosfor, železo, několik vitaminy skupiny B, riboflavin, niacin či thiamin. Kromě toho obsahuje i kyselinu abscisová, které pomáhají regulovat cukrovku. Zpomaluje růst rakovinných buněk. Na běžnou konzumaci stačí jedna lžíce denně.

Cayenské koření

Cayenský pepř, z řeckého slova znamenajícího štípat, je prášek ze sušených chilli papriček druhu Capsicum frutescens. Pochází z Indie a do Evropy byl přivezen v 16. století. Má žlutou až červenou barvu a velmi palčivou chuť. Kapsaicin, pálivá složka cayenského pepře, tělo zahřívá a pomáhá uvolňovat nahromaděný hlen ve vnitřních výstelkách těla, kde se ukládají toxiny. Zvyšuje produkci slin až 20 krát. Podporuje látkovou výměnu a díky tomu organismus spaluje tuky až o 25% rychleji. Další látky obsažené v cayenském koření podporují tvorby hormonu štěstí, endorfinu.

Dalšími účinky cayenského pepře je úleva při bolestech hlavy, prospívá žaludečnímu a střevnímu traktu, chrání před infekcí, snižuje obsah cholesterolu, působí proti obezitě. Obsahuje vitamin C a hořčík. Díky karotenoidům a flavonoidům má antibakteriální účinky, čímž posiluje celkovou imunitu. Pokud neseženete toto koření, nahradit ho může červená mletá pálivá paprika.

Sponzorováno

Citronová šťáva

Citrony obsahují množství organické kyseliny citronové a přesto, že chutnají kysele, mají v těle silný alkalický účinek. Obsahují skoro 90% vody. Citronová šťáva odstraňuje usazené soli z organismu, pomáhá při dně a jiných kloubních onemocněních, obsahuje éterické oleje, které pomáhají rozpouštět žlučové kameny, mají antibakteriální účinky a snižují teplotu, pročišťují játra a ledviny. Citronová šťáva v organismu působí zásaditě a neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku. Tím pádem je i účinným pomocníkem při pálení žáhy a celkovém překyselení organismu. Dále citrónová šťáva zlepšuje trávení, stimuluje produkci žluči, reguluje tělesnou váhu, snižuje vysoký krevní tlak, zlepšuje krevní oběh a působí proti trombóze.

Citronová šťáva obsahuje antioxidanty a další látky, které urychlují metabolismus bílkovin, a pomáhají tak při snižování tělesné hmotnosti. Urychluje skoro všechny procesy látkové výměny, které jsou pro spalování tuků a detoxikaci důležité. Vitamin C (53 mg na 100g) podporuje činnost štítné žlázy a vylučování thyroxinu. Tento hormon ulehčuje spalování tuků a když je ho nedostatek, ke spalování tuků nedochází. Citronová šťáva zvyšuje celkovou obranyschopnost organizmu a zásobuje tělo hořčíkem a draslíkem.

Délka javorové detoxikační kúry

Vnitřní čistící mechanismus těla je mimořádně účinný, ale vyžaduje čas a optimální podmínky. Aby proběhl celý proces vyloučení nahromaděných toxinů, doporučuje se dodržovat javorovou dietu deset dní. Pro mnoho lidí je však představa desetidenní kúry příliš náročná. Je možné vyzkoušet si i třídenní kúru nebo 1 den do týdne pár týdnů po sobě. 10denní javorová dieta se může držet dvakrát až čtyřikrát do roka.

Jak ukončit javorovou detoxikaci?

Správné ukončení 10denní javorové očisty je velmi důležité. Nejlepším signálem k ukončení je stav jazyka. Během kúry se na jazyku často vytvoří hrubý bílý povlak. Jakmile tento povlak zmizí a jazyk je hladký a růžový, je tělo vyčištěno. První den po ukončení hladovky pijte (pomalu) džus z jablek. Druhý den pokračujte v pití tohoto džusu a odpoledne si připravte zeleninovou polévku (rozhodně ne z prášku nebo z konzervy!). Polévku připravte z několika druhů zeleniny, z brambor a jednoho či dvou druhů obilovin. Můžete použít i hnědou rýži, rozhodně však nepoužívejte maso či masový vývar.

Pro zlepšení chuti použijte přírodní koření v rozumné míře. Se solí šetřete. Na večeři si dejte znovu tuto polévku, případně i pár žitných sucharů. Třetí den dopoledne pokračujte v pití jablečného džusu, k obědu si dejte polévku stejnou jako dříve, na večeři zeleninu či ovoce podle vlastní volby. Žádné maso, vejce, chléb, pečivo, mléko, čaj ani kávu. Čtvrtý den přejděte na normální vyváženou stravu.

A jaká jsou rizika?

Detoxikační dieta s javorovým sirupem neobsahuje bílkoviny, tuky a jiné živiny, které jsou potřebné pro zdravé fungování organismu. Držením této diety se zvyšuje riziko dehydratace, poškození střevních funkcí, narušení fungování trávicích mikroorganismů a výskytu elektrolytové nerovnováhy. Může se vyskytnout avitaminóza, problémy s krevními cukry a kromě odbourání tuků může odbourat i svalová hmota.

Před zahájením 10denní javorové detoxikace se doporučuje konzultace s lékařem, a to zejména tehdy, pokud máte nějaké zdravotní problémy. Pokud chcete trvale a efektivně zhubnout, javorová detoxikace nestačí.

Alternativa – Očistná a revitalizační kúra Neera

Obdobou javorové detoxikace je Neera očistná kúra, kde se místo javorového sirupu používá přírodní stromový sirup Neera (výrobce Madal Bal), který je směsí kanadského javorového sirupu a několika druhů palmových sirupů z JV Asie. Palmové sirupy zajišťují bohatý přísun minerálů během kúry.

VIDEO: První krok při detoxikaci těla

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o javorovém sirupu

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva