Sponzorováno

Jarní očista organismu 4.75/5 (4)

Jarní očista organismuNesprávné stravovací návyky jsou v přímém vztahu s civilizačními chorobami (rakovina , cukrovka, kardiovaskulární onemocnění apod.). Zabránit nárůstu těchto nemocí se může i správnou stravou. Lidské tělo se při látkové výměně (metabolických pochodech a procesech) může více méně zanést škodlivinami nebo látkami, například tukové povahy, které snižují funkčnost různých systémů v organismu.

Proč držet očistné diety a kůry?

Očistné diety se využívají ke zlepšení kondice člověka, ke snížení hmotnosti, ke zvýšení obranyschopnosti organismu a k prevenci různých onemocnění. Zaplavení organismu zátěžovými látkami přispívá k jarním pocitem únavy, náchylnosti k rychlé nákaze, například chřipkou, k oslabení imunitního systému. Je třeba zmínit, že nadváha, které se očistnými dietami také zbavujeme, má přímý vztah s nevhodnou stravou a špatným životním stylem.

TIP: Jarní očistná dieta

Základní pravidla při jarní očistné dietě

I když jste zdravý jedinec, před první očistnou dietou, která trvá více než 7 dní, je vhodné poradit se s lékařem. Pokud jste se neporadíte a během očistné diety budete pociťovat negativní pocity, poraďte se dodatečně s lékařem, zda je vhodné pro vás v dietním programu pokračovat, a pokud ne, jakou formou dietu přerušit. Jelikož návrat k běžnému stravování by měl být postupný a měl by trvat minimálně 3 dny.

Při očistné dietě je třeba dodržovat dostatečný příjem neslazených tekutin – základem je pitná voda, bylinkové neslazené čaje. U některých druhů očistných diet jsou dovoleno čerstvé ovocné, resp. zeleninové šťávy. Optimální množství tekutiny je v rozmezí 2 – 3, 5l za den. Větší množství nemusí vždy působit pozitivně na funkci ledvin a menší zpomalují proces čištění se od toxických látek.

Při volbě délky očistné diety berte v úvahu vaši pracovní, i jinou aktivitu, kterou vykonáváte denně, protože v důsledku diety se může snížit tlak (při většině očistných diet se vynechává káva a jiné povzbudivé nápoje, klesá hladina cukru), nastává útlum a reakce mohou být pomalejší.

Přínos očistné diety

Důležitým přínosem očistných diet je posílení obranyschopnosti (imunity) organismu, která je na jaře často snížena. Po zimě je vhodné zbavit se jako nadbytečného tuku, tak i očistit střevní epitel, odstranit staré poškozené buňky, hleny, stagnující pozůstatky nestráveného jídla a k tomu je nutná úprava pH ve střevním prostředí (pH je číslo, které se používá v chemii k označení, jako reaguje vodný roztok, či kysele, tehdy má hodnotu menší než 7 nebo alkalicky – zásaditě, pokud jeho hodnota je nad 7, hodnota 7 je neutrální pH).

Naše strava je často kyselého charakteru, bohatá na rafinované cukry, potravu, která ve střevech způsobuje překyselování. Odpadní látky kyselého charakteru vytvářejí krystalky, které usazováním v tkáních jejich deformují a odzbrojit a jsou příčinou různých poruch, např. při onemocněních pohybové soustavy. Správná očistná dieta je sestavena tak, aby svým složením alkalizovala vnitřní prostředí. Po očistné dietě je vhodné stravovat se určitým způsobem, například dělenou stravou, aby se účinek očistné diety stal stálým stavem a přispěl k dobré kondici, stálé úpravě váhy a v konečném důsledku, k dobrému zdravotnímu stavu jednotlivců.

Jakou detoxikační dietu si vyberete?

O typu, délce a druhu očistné diety rozhoduje, co je pro vás důležité. Zda je to ztráta hmotnosti nebo potřeba zbavit se toxinů, posílit imunitní systém a podobně.

  • Pokud chcete nepřibrat a preventivně zabránit některým onemocněním, jako je cukrovka, stačí držet dietu 1 den v týdnu a může to být i 1 den, kdy kromě vody nepřijímáte nic.
  • Pokud chcete zhubnout pár kilo a zlepšit svůj energetický potenciál, je vhodné držet několikadenní, minimálně 5 denní, očistnou dietu, kdy nejíte cukr, pečivo, slané, sladké, tučná jídla a nejíte po 16 hodině.
  • Chcete-li z organismu odstranit škodlivé toxiny, upravit prostředí v trávicím traktu na harmonické, pak je vhodná více než 2 týdenní očistná dieta.

TIP: Jak na jarní deprese?

Sponzorováno

Pozor na očistné hladovky

Nejvíce rozporuplné reakce jsou na očistné hladovky. V zahraničí (USA, Rusko) je pod odborným vedením lékařů specialistů drželi i vážně nemocní lidé a mnohým se jejich organismus očistil a uzdravil. Někteří zdraví lidé zkusili občasné, krátkodobé (1 – 4 dny) hladovky, které zdravým jedincům nepoškodí. Pokud se chcete rozhodnout pro hladovku, poraďte se s lékařem o vhodnosti délky hladovky a také o způsobu návratu k normálnímu stravování. Prokonzultujte také případné pomocné očišťování pomocí střevních klystýrů. Při hladovkách je třeba, stejně jako u jiných očistných kůr, respektovat dostatečný příjem tekutin, je to většinou pitná voda. Při delších hladovkách, více než 5 dní, je nutný kontakt s lékařem, aby nedošlo k poškození zdraví.

Pro Středoevropany je dobré dodržovat očistnou dietu sestavenou většinou z potravin, které se vypěstují a tradičně používají v této oblasti. Je to jednoduché, ekonomicky výhodné a geneticky příznivé. Tak je tomu právě z dlouhodobého vlivu potravin, které jedli celé generace našich předků a náš organismus je přizpůsoben na tradiční, místní složky potravy.

Jak může detoxikační kůra vypadat?

1. třídenní detoxikační dieta

První den:
– dopoledne vypijeme 1,5 l čisté neperlivé vody a k tomu sníme 2 jablka.
– odpoledne vypijeme 1,5 l čisté neperlivé vody a k tomu sníme 2 jablka a 2 mrkve.

Druhý den:
– dopoledne vypijeme 1,5 l čisté neperlivé vody a k tomu sníme 2 banány a 2 jablka.
– odpoledne vypijeme 1,5 l čisté neperlivé vody a k tomu sníme 2 jablka, 2 mrkve a krajíček tmavého chleba.

Třetí den:
– dopoledne vypijeme 1,5 l čisté neperlivé vody a k tomu si uvaříme polévku / s bramborem, mrkví, hráškem, cibulí, celerem / sníme 1 polévkový talíř.
– odpoledne vypijeme 1,5 l čisté neperlivé vody a k tomu sníme 2 jablka a zase talíř polévky od dopoledne.

Další dny bychom měly postupně zařazovat dušené kuřecí maso s rýží, dušenou zeleninu s rýží nebo těstovinami, špenát apod. Rozhodně bychom měli vynechat smažené a pečené pokrmy.

TIP: Jak na jarní péči o pleť?

2. jablečná očistná kúra

Je velmi účinná a jednoduchá. Čtyři dny po sobě jíme pouze 1,5 kg jablek /u kupovaných bez slupky, kvůli chemickému ošetření/ denně a k tomu vypijeme 2 l čisté neperlivé vody, nic víc. Tato kůra zbaví tělo toxinů a budete se po ní cítit skvěle.

3. očistný zeleninový vývar

Tato kúra je taky velmi dobrá, ale je už pro ty, kteří mají silnější vůli. Uvaříme si polévku /do vody dáme 7 druhů zeleniny a trošku kmínu a soli, nic víc/ tuto polévku jíme 3 x denně hluboký talíř celých sedm dní a vypijeme k tomu 2 l čisté neperlivé vody denně. K večerní porci polévky si můžeme dát krajíček tmavého chleba, ale nic víc. Po sedmi dnech se budete cítit jako znovuzrození a možná budete mít o nějaké to kilo méně.

4. kopřivová detoxikace

Natrháme si 3 hrsti kopřivových špiček, rozmixujeme je v 0,5 l vody, necháme 4 hodiny odstát a potom přecedíme přes plastové sítko a vypijeme. Můžeme místo mixování odšťavňovat v odšťavňovači. Tento nápoj pijeme sedm dní. Doplníme si tímto spoustu minerálů v těle, hlavně železo. A výborně si vyčistíme organismus.

Bylinky jsou super!

Na jaře jsou celkově výborným prostředkem mladé výhonky bylin. Skrývají v sobě obrovské množství minerálů, vitamínů, enzymů. Prostě všechno, co náš organismus po zimě potřebuje, proto bychom je měli zařazovat do jídelníčku. Buďto ve formě čerstvých bylinných čajů (např. z kopřivových výhonků, pampeliškových lístků, břízových pupenů, květu podběle, jitrocelových lístků apod.), nebo nakrájet si je do salátů, polévek, pomazánek (tady se hodí pažitka, řeřicha, špičky kopřivy, lístky pampelišky). A co je velmi důležité, nezapomínat na pitný režim. Ledviny potřebují pořádně proplachovat, jinak se v nich usazuje hlen, z kterého jsou později kameny a různé nádory. Denně vypít 2 l čisté neperlivé vody. Do pitného režimu nezařazujeme kávu, černý čaj, alkohol. Ne příliš vhodné jsou i slazené limonády a džusy.

Sponzorováno

TIP: Mrkněte na tipy pro jarní detoxikaci těla

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Jarní očista organismu”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva