Obsah článku
K tomu, aby vám mohly bylinky pomoci, nemusíte být žádný jejich velký znalec. Velmi prospěšné vám totiž mohou být i ty, které bez obtíží kdekoliv naleznete, bezpečně je poznáte, akorát občas na jejich léčebné účinky mírně pozapomínáme. Stačí tedy vzít proutěný košík a vyrazit na nejbližší louku. Podívejte se na jarní bylinky, které mohou být velmi prospěšné pro vaše zdraví.
Sedmikráska chudobka
Lidově se tato léčivka označuje také jako husí kvítko. Již od dubna bývá snadno k nalezení na loukách, podél cest i v travnatých porostech ve městě. Náš organizmus dokáže posílit zejména díky obsaženým saponinům, vitamínům, minerálním látkám a tříslovinám. Její účinky oceníte při nachlazení, kdy tlumí kašel, ale i pokud máte potíže s trávením nebo se stavem vaší pokožky.
Sedmikrásky není třeba nijak složitě upravovat, klidně je můžete konzumovat hned po natrhání. Lze je též přidat do salátu nebo polévky. Čerstvé květy můžete zalít vroucí vodou a připravit si lahodný čaj. Dle chuti jej lze dochutit medem nebo citronem.
Smetanka lékařská neboli pampeliška
Květy pampelišek vás mohou již z dálky lákat svou žlutou barvou, mohou vám však přinést více užitku než jen potěšit vaše oči. Tato rostlinka má čistící účinky na krev, zahání únavu a pomáhá při onemocněních trávicí soustavy.
Sponzorováno
Z listů pampelišky si můžete připravit salát, můžete je klidně konzumovat i samotné nebo v kombinaci s dalšími ingrediencemi. Z květů je možné připravit léčivý sirup krátkým povařením, následným odstáním směsi, vymačkáním šťávy a přecezením. Posledním krokem je svařením s cukrem a citronem.
TIP: Bršlice je také zdravá bylinka
Prvosenka jarní
Prvosenky neboli petrklíče je možné chápat jako charakteristické symboly jara. Jejich žluté, mírně pootevřené květy, lze zahlédnout na krajích lesů, loukách i mezích. Lze z nich sbírat květy, které nám prospějí obsahem saponinů, flavonoidů, glykosidů, primverinu, primulaverinu a kyseliny křemičité. Mohou pomoci při zahlenění, mají močopudné účinky, pozitivně působí na regeneraci pokožky a podpoří naši psychickou odolnost i klidný spánek.
Odvar je možné připravit zalitím lžičky květů 200 ml vroucí vody. Je třeba jej nechat louhovat zhruba 15 minut a poté přecedit. Lze jej vyžít na pití, ale i třeba k čištění pleti nebo do koupele.
Kopřiva dvoudomá
Nejspíše ji na prvním místě vnímáte jako plevel, ale i ona vám může posloužit. Její listy mají pozitivní vliv na fungování metabolizmu, zajistí nám potřebné železo, čistí krev, zmírňují únavu. Ideální je sbírat mladé rostliny – odstřihnout z nich pouze vrchní část. Listy můžete nakrájet a zalít horkou vodou, čímž získáte čaj s mnoha pozitivními vlivy na naše zdraví. Spařené listy můžete však i přidat do salátu, udělat je na způsob špenátu, dát do polévky nebo do koktejlu.
Vybírejte bylinky z čistého prostředí
Pokud chcete zkusit naladit své tělo na nadcházející období, můžete tedy v brzké době vyrazit do přírody pro bylinky. Nejen, že vám udělá dobře jejich konzumace, ale též jejich sběr. Vyberte si rostliny, které vyrostly dále od městské zástavby, není u nich žádná rušná silnice, průmyslový závod nebo velká koncentrace lidí. Klidně můžete vyzkoušet i jiné využití bylinek. Možná najdete způsob jejich konzumování, který se vám zalíbí natolik, že si z něj uděláte každoroční tradici.
VIDEO: Jarní bylinkový ovocný koktejl
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články