Vláda označila smrt padesátiletého, nejmenovaného člověka za „průmyslovou nehodu“. Muž, který v závodě pracoval od roku 1980 do roku 2015, byl v únoru 2016 diagnostikován s rakovinou plic.
Po neštěstí v tsunami v roce 2011, které bylo vyvoláno zemětřesením o síle 9,0 stupňů, mu byl přidělen úkol „radiační kontroly“, v němž byl zodpovědný za monitorování úrovní záření a monitorování pracovní doby čisticích posádek. Ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních věcí uznalo vznik jeho rakoviny a smrt v souvislosti s jeho prací v této elektrárně. Výbor odborníků stanovil, že jeho akumulační úroveň záření překračuje vládní standardy.
Sponzorováno
Kunihiko Konagamitsu z ministerstva uvedl, že 17 pracovníků požadovalo, aby byly považováni za případy s označením „průmyslové havárie“, včetně tří pacientů s leukemií a jedním s rakovinou štítné žlázy.
Zemětřesení 11. března 2011 v Japonsku bylo nejhorší za mnoho posledních let a trvalo téměř šest minut. Více než 20 000 lidí zemřelo při zemětřesení, nebo při následné vlně tsunami, která následovala.
Tři reaktory v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi, provozované společností Tokyo Electric Power Co. neboli TEPCO, se roztavily při velmi vážné jaderné katastrofě. Poškozené reaktory uvolnily do ovzduší radioaktivní materiály a muselo být následně z této oblasti evakuováno více než 100 000 lidí. Do následného čištění bylo zapojeno 45 tisíc pracovníků.
V roce 2015 zdravotníci z Japonska diagnostikovali první případ rakoviny spojený s čištěním v závodě. Nyní nemoc uznaly i oficiální úřady.
V roce 2016 TEPCO uvedl, že odstavení reaktoru je jako výstup na horu a že to vše může trvat až 40 let.
Zdroj: CNN
Co si dále přečíst?
VIDEO: Fukushima Tsunami
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína, Smrt
Přečtěte si také naše další články