Obsah článku
Léto je skvělý čas, abyste byli venku a užívali si si počasí. Ale letní aktivity přinášejí i rizika pro vaše zdraví. To je dobré si uvědomit. Ujistěte se, že jste v letošním roce v bezpečí a seznamte s nejčastějšími zdravotními riziky. Trochu prevence vás může udržet v létě v bezpečí.
Tak nezdržujme a pojďme na to.
Problém odřených stehen
Hlavně u žen a mužů s nadváhou je to častý problém. To proto, že jejich stehna jsou větší, což znamená, že se o sebe během chůze třou. V zimě jsou dané problémy minimální, jelikož v toto období je každé ze stehen pod ochranou silonek, nebo také pod ochranou kalhot. V létě nic takového nenosíte. Pokud máte kratší šortky, nebo máte sukni, tak dochází k tomu, že se dané části vašeho těla o sebe s každým krokem začnou třít. K tomu musíme přidat i existenci drobných kapiček potu, které problém jenom znásobují. Jak problém eliminovat? V první řadě zkuste odstranit nepříjemné pocení daných místech. Zde by mělo postačit použití antiperspirantu. Dále je dobré daná místa chránit. Buď k tomu poslouží delší oděv, nebo existují i speciální pásky, které se na daná místa nalepí a poskytnou tak ochranu. A co dělat, když už je pozdě? Dopřejte stehnům hlavně čistotu a přísun vzduchu. Eliminujte další tření a používejte různé masti nebo bylinky, které mohou pomoci eliminovat vyrážku. A jak do budoucna? Zhubněte tyto partie. Nebo spíš zhubněte kompletně. Jednotlivé partie moc hubnout nejdou, spíš hubněte se celkově.
Nadměrné pocení
Potí se každý. Je to zcela přirozená ochrana lidského těla, jelikož právě takto se tělo brání proti svému přehřátí. A tak vylučuje pot, kterým se ochlazuje. I když jde o něco zcela běžného, rozhodně to není žádoucí. Hlavně u těch, kterým je tento stav hodně nepříjemný. Jak z důvodu, že pot vytváří různé skvrny na oblečení, tak samozřejmě také z toho důvodu, že pot je spojený i s rizikem zápachu. Pokud chcete pocení eliminovat, doporučujeme jít osvědčenými cestami, kam patří:
- Prodyšné oblečení
- Kvalitní a funkční deodorant (zkuste tento super recept na deodorant)
- Vytváření minimální zátěže pro tělo
Pokud dané postupy nezabírají, existují přípravky, které umí pocení eliminovat poměrně účinně. Jedním z nich je populární Driclor, který se několik dní aplikuje na potřebné místo, které následně přestane na pár dní i týdnů pot vylučovat. Druhou možnosti jsou botulotoxinové injekce, které umí také zamezit tvorbě potu. V tomto případě dokonce až na několik měsíců. Na druhou stranu už jde o cestu, kterou je nutné realizovat v kosmetickém salonu a také je nutné si za ni zaplatit. Proto bychom ji chtěli doporučit až jako úplně poslední variantu řešení nadměrného pocení.
Podráždění kůže
Nejenom v oblasti zmíněných stehen, kde jsme se zaměřili na hlavní důvody. Podrážděná kůže se může objevit i na místech, jako je podpaždí, stejně jako to mohou být i nohy. Proč se tak děje? Vesměs se jedná o místa, které jsou holena. Když se k tomu přidají látky obsažené v deodorantu, nebo nadměrné množství potu, nemusí to lidská kůže až tak dokonale snášet. Reaguje na to právě tím, že se tvoří různé vyrážky. Jak tomu všemu zabránit? Jak již bylo zmíněno výše – kvalitní deodorant a dále prodyšné oblečení, které vznik pocení eliminuje.
Také je třeba naučit se správě holit. V první řadě by to mělo být holítko s několika břity, které umožní odstranění chloupků v jednom tahu. Čím více tahů, tím větší problémy. Dále je třeba myslet na kvalitní gel, nebo pěnu na holení. Také nezapomínejte na to, že správné je holit se večer, nikoliv ráno. Během noci vaše kůže stihne zregenerovat a tak je výskyt daných problémů spíše minimální. Navíc to má i další estetický efekt. Tím, že je kůže regenerovaná, bude působit mnohem hladším dojmem. A to i přesto, že chloupky za pár hodin přece jenom lehce povyrostou.
Suchost kůže
I když se může zdát, že vlivem nadměrného pocení bude vaše kůže dostatečně hydratovaná, není tou tak, je to samozřejmě dáno tím, z čeho se skládá samotný pot. Zde je hlavní složkou sůl. A ta jak známo dokáže výrazně vysušovat. To je problém první, nikoliv jediný. Také nezapomínejte na to, že v létě má vliv na suchost vaší kůže několik dalších věcí. Když se máme podívat na jejich výčet, patří sem:
- Mořská i chlorovaná voda
- Opalování a pobyt na slunci
- Smývání ochranných krémů
Jak zajistit, aby kůže nebyla suchá? Buď můžete omezit pobyt na slunci a ve vodě, nebo je možné dbát na dostatečnou péči. Podobně jako u holení, tak i tady doporučujeme se zaměřit se na večerní kosmetické rituály. To proto, že se různé hydratační krémy a jiné přípravky do vaší kůže vstřebají podstatně lépe, než když je nanesete ráno. Zde je problém opět s potem, který udělá to, že je z vaší kůže začne vytlačovat. Buď začnou nepříjemně stékat, nebo se vsáknou do vašeho oblečení.
Sponzorováno
Gynekologické potíže
Přijde vám, že se objevují mnohem častěji v době léta, než například v zimě? Není to nic výjimečného, jelikož i ty mohou souviset s vysokými teplotami. Prvním problémem je hlavně to, že málo pijete a tak se může objevovat dehydratace. A právě kvůli tomu má poševní hlen výrazně vyšší hustotu. S tím roste i počet kvasinek, které se v pochvě začnou působit právě onen nepříjemný zánět. K tomu opět přidejme vliv pocení a celkové vlhkosti, která jenom přispívá k rozšiřování problémů. Jak je eliminovat? Základem je dodržovat pitný režim, dále je vhodné používat prostředky k intimní hygieně a v neposlední řadě je nutné začít používat i vhodné spodní prádlo, které dokáže odvádět vlhkost a je zároveň dostatečně vzdušné + z prodyšných materiálů (žádná umělotina!).
Úpal
Úpal je vážný zdravotní stav, který může být život ohrožující. Při vystavení teplu a slunci stoupá teplota v těle. Stejně jako horečka mohou extrémně vysoké teploty těla způsobit trvalé poškození. Na to pozor, s tím není legrace. Některé příznaky úplau zahrnují:
- zmatenost
- krátké, rychlé dýchání
- zastavené pocení
- rychlý puls
- nevolnost
Pokud někdo má tyto známky, umístěte postiženého do stínu, dejte mu napít, ochlaďte ho a zavolejte lékaře.
Poškození očí UV zářením
UV záření ze slunci může poškodit oči. Pokud jste v létě na slunci, nezapomeňte nosit sluneční brýle, které filtrují UV záření. Ujistěte se, že vaše sluneční brýle odfiltrují 100 procent UV záření a nezapomeňte je nosit, zejména kolem vody, která může odrážet obrovské množství záření přímo do očí.
Dehydratace
Dehydratace může nastat v letním období velice snadno. Ujistěte se, že máte vodu po ruce vždy, když budete dlouho v teplém a slunečném prostředí. Nezapomeňte také na děti – nemusí žádat o vodu, nejsou na to zvyklé a během lumpačení jim to ani nepřijde. Musíte myslet na pitný režim za ně. Během dětských letních aktivit zajistěte časté picí přestávky.
Nechráněný sex
Léto přináší myšlenky i příležitosti na romantiku a nové milostné zájmy. Zatímco spontánnost letní romantika je vzrušující, rizika sexuálně přenosné infekce, včetně HIV, jsou velmi reálná a vážná. Předtím, než se zapojíte do nějakého vztahu, ujistěte se, že znáte svého partnera. Měli byste ho poznat natolik, abyste mu v otázce pohlavním nemocí věřili (nebo si prostě oba zajděte na testy). A nezapomeňte na patřičnou ochranu.
Spáleniny od slunce
Se všemi varováními týkajícími se rakoviny kůže byste asi čekali, že Češi budou mít spíše méně spálenin, nikoli více. Ale bohužel byste se mýlili. Podíl dospělých v celostátním měřítku, který dosáhl v uplynulém roce alespoň jednoho úpalu, se zvýšil z 31,8% v roce 1999 na 33,7% v roce 2004.
Vaše riziko vzniku melanomu se zdvojnásobí, pokud máte v životě už pouhých pět spálenin pokožky. Stojí vám to za to? Spálení od slunce je spálení prvního stupně. A dokonce jsou často k vidění i popáleniny druhého stupně, to když lidé popíjejí nebo usínají na slunci a neuvědomují si, jak dlouho tam byli. A to je velký problém. A rady? Klasické. Nebuďte na slunci mezi 11 a 15 hodinou. Namažte se krémem. A zapojte hlavu. Ne v opalování, ale v myšlení. Řiďte se prostě selským rozumem a tím, co vám říká vaše tělo.
Otrava jídlem
Otrava jídlem každoročně do nemocnic přivádí tisíce lidí a v letních měsících má svůj vrchol. Určitě ale nechcete, aby průjmy byly suvenýrem z letního pikniku vaší rodiny.
„Cokoliv, co obsahuje majonézu, mléčné výrobky nebo vejce či masné výrobky dokáže i několik druhů bakterií po několika hodinách bez chlazení,“ říká lékař.
Abyste zabránili otravě potravinami, postupujte podle těchto pokynů:
- Čistota – Umyjte si ruce, povrchy potravin a místa, kde připravujete potraviny.
- Odděleně – Bezpečně zabalte syrové maso a uchovávejte jej mimo jiné potraviny.
- Tepelně upravujte – Díky grilování maso hnědne na vnější straně velmi rychle, ale to neznamená, že je uvnitř bezpečné pro konzumaci. V tomto případě se hodí teploměr. Steaky by měly být upravovány s minimální vnitřní teplotu 145 stupňů, mleté hovězí a vepřové maso na 160 stupňů a drůbež na 165 stupňů.
- Chlaďte, mrazte – Takto potraviny uchovávejte co nejdéle. Skladujte potraviny podléhající rychlé zkáze v izolované chladničce naplněném ledem a postupujte podle pravidla „last in, first out“ – vše, co budete jíst nejdříve, by mělo jít na vrchol chladničky.
Mírné případy otravy jídlem mohou být ošetřeny doma. Vyhněte se pevnému jídlu a jezte málo, pijte vodu, abyste zůstali hydratovaní. Jakmile zmizí nevolnost a zvracení, můžete zkusit vrátit jídlo zpátky do jídelníčku – pomalu a v malých porcích. Pokud příznaky přetrvávají déle než pár dní (nebo více než 24 hodin u malých dětí), vyhledejte lékaře.
Sponzorováno
A co vy? Jak se v létě proti různým zdravotním problémům chráníte vy? Budeme moc rádi za komentáře.
A co si dále o létě přečíst?
- Léto sebou přináší i pár nástrah – jak se jim bránit?
- Léto a střevní onemocnění – na co dát pozor?
- Jak skladovat léky v létě?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Léto a zdraví, Pot & pocení
Přečtěte si také naše další články