Sponzorováno

Jaké nemoci přenáší klíště? 4.3/5 (10)

  • Klíšťata mohou přenášet několik závažných nemocí. Ve článku ukáži ty nejčastější a nejzávažnější.
  • Lymská borelióza - Původce je bakterie rodu Borrelia (nejčastěji Borrelia burgdorferi). Časné příznaky nemoci jsou erythema migrans (charakteristický kruhový vyrážka), horečku, únavu, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Pokud není léčena, může způsobit vážné neurologické, kardiovaskulární a kloubní komplikace.
  • Klíšťová encefalitida - Původce této nemoci je virus klíšťové encefalitidy. Typický je dvoufázový průběh nemoci. První fáze zahrnuje příznaky podobné chřipce (horečka, únava, bolesti svalů). Druhá fáze může zahrnovat závažné neurologické příznaky, jako jsou záněty mozku a mozkových blan.
  • Ehrlichióza - zde je původce bakterie rodu Ehrlichia. Příznaky jsou horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů, nevolnost, vyrážka. Pokud není léčena, může vést k závažným komplikacím, včetně poškození orgánů.
  • Anaplazmóza - původce této nemoci je bakterie Anaplasma phagocytophilum
  • Babezióza - tu způsobuje parazit rodu Babesia.
  • Tyto nemoci mohou mít vážné zdravotní dopady, a proto je důležité se chránit před kousnutím klíštětem, například používáním repelentů, nošením ochranného oblečení a kontrolou těla po pobytu v přírodě.

Klíšťata jsou přenašeči nepříjemných onemocnění

Klíšťata jsou přenašeči nepříjemných onemocnění

V Evropě žije mnoho různých druhů klíšťat. Ne všechny šíří nemoci, ale vždy je nejlepší cestou se před kousnutím klíštěte nějak chránit. Nejběžnějšími klíšťaty, se kterými se lidé v Evropě setkávají, je Klíště obecné (Ixodes ricinus).

Klíšťatům se v evropských podmínkách daří poměrně dobře, za posledních 30 let se výskyt klíšťat v Evropě zvýšil přibližně o 400 %.

Klíšťata jsou známá tím, že přenášejí lymskou boreliózu, ale věděli jste, že tito drobní pavoukovci mohou u lidí způsobit více než tucet dalších nemocí?

Jak lidé dostávají nemoci přenášené klíšťaty?

Klíšťata se živí krví ptáků, plazů, obojživelníků a savců – včetně lidí – v různých fázích jejich života. Pokud má hostitelské zvíře infekci přenášenou krví, klíště může tento patogen pozřít během svého „hodování“. Když se pak klíště přisaje na člověka, může se tato bakterie, virus nebo parazit způsobující infekci přenést.

Zde je několik běžných i vzácných infekcí přenášených klíšťaty, o kterých byste měli vědět.

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza, způsobená bakterií Borrelia burgdorferi, je potenciálně závažná bakteriální infekce postihující lidi i zvířata. Je to nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty. Výskyt lymské boreliózy v Evropě v posledních letech stoupá.

Lymeská borelióza dostala své jméno podle města v Connecticutu, kde byla poprvé popsána. Je to bakteriální infekce způsobená Borrelia burgdorferi a vzácně Borrelia mayonii. Tyto boreliové infekce mohou způsobit kruhovou vyrážku, která se postupem času rozšiřuje a v mnoha případech připomíná volské oko. Horečka, únava, bolesti svalů a kloubů jsou jen některé z dřívějších příznaků nemoci.

U lymské boreliózy se v místě kouknutí může udělat typická kruhová vyrážka. Jde o velmi specifickou červenou skvrnu v místě kousnutí, která má kolem sebe jeden světlý kruh následovaný větším červeným kruhem, podobá se terči.

U Lymeské boreliózy se v místě kouknutí může udělat typická kruhová vyrážka. Jde o velmi specifickou červenou skvrnu v místě kousnutí, která má kolem sebe jeden světlý kruh následovaný větším červeným kruhem, podobá se terči.

 

Anaplazmóza

Anaplazmóza, dříve známá jako lidská granulocytární ehrlichióza (HGE), je bakteriální onemocnění. Na lidi se přenáší stejnými klíšťaty, která přenášejí boreliózu. Anaplazmóza je však méně častá než lymská borelióza.

Jedná se o bakteriální infekci způsobenou Anaplasma phagocytophilum. Lidé s anaplazmózou mohou mít vysoké horečky, může se u nich objevit vyrážka, ale je to spíš taková „rozptýlená vyrážka po celém těle“.

Babesióza

Babesióza je infekční onemocnění způsobené parazity rodu Babesia, které infikují červené krvinky. Tato nemoc je přenášena především klíšťaty, zejména klíšťaty rodu Ixodes, která také přenášejí Lymeskou boreliózu.

Diagnostikovat babeziózu může být náročné, protože příznaky jsou nespecifické a mohou být zaměněny za jiná onemocnění. Diagnóza se obvykle potvrzuje pomocí krevních testů.

Až 20 procent pacientů s diagnózou babesiózy má také boreliózu.

Léčba babeziózy závisí na závažnosti onemocnění a znamená:

  • Mírné případy babeziózy mohou být léčeny perorálními antimikrobiálními léky, jako jsou kombinace atovakvonu a azithromycinu.
  • Závažnější případy mohou vyžadovat kombinaci klindamycinu a chinininu.
  • V těžkých případech, zejména u pacientů s oslabeným imunitním systémem, může být nutná hospitalizace a intenzivní léčba.

Ehrlichióza

Ehrlichióza je infekční onemocnění způsobené bakteriemi rodu Ehrlichia, které infikují bílé krvinky. Toto onemocnění je přenášeno kousnutím infikovaných klíšťat, zejména druhy klíšťat rodu Amblyomma a Klíště obecné (Ixodes ricinus). Ehrlichióza může postihnout jak lidi, tak zvířata.

Příznaky ehrlichiózy se obvykle objevují 1-2 týdny po kousnutí infikovaným klíštětem a mohou nýt: horečka, bolesti hlavy, únava , bolesti svalů, nevolnost a zvracení, zimnice, bolest kloubů, ztráta chuti k jídlu.

V některých případech mohou být přítomny i vyrážky, zejména u dětí. Ehrlichióza může vést k závažným komplikacím, jako je respirační selhání, krvácivé stavy, selhání orgánů a v extrémních případech i smrt, zejména u starších lidí nebo osob s oslabeným imunitním systémem.

Ehrlichióza je léčitelná antibiotiky. Nejčastěji používaným lékem je doxycyklin, který je účinný i proti jiným nemocem přenášeným klíšťaty, jako je Lymeská borelióza a anaplazmóza. Léčba by měla být zahájena co nejdříve po stanovení diagnózy nebo při podezření na onemocnění, protože včasná léčba může zabránit závažným komplikacím.

Powassanova encefalitida

Powassanova encefalitida je vzácné, ale vážné virové onemocnění způsobené Powassanovým virem (POWV), který patří do skupiny flavivirů. Tento virus je přenášen klíšťaty, zejména druhy klíšťat rodu Ixodes (klíště obecné), která také přenášejí Lymeskou boreliózu.

Powassanův virus je přenášen kousnutím infikovaného klíštěte. Na rozdíl od některých jiných klíšťových infekcí může Powassanův virus přenést infekci na člověka během pouhých 15 minut po přisátí klíštěte.

Příznaky Powassanovy encefalitidy se mohou objevit 1-4 týdny po kousnutí infikovaným klíštětem a jsou obecně tyto: horečka, bolesti hlavy, zvracení, slabost, zmatenost, ztráta koordinace.

Sponzorováno

Powassanova encefalitida může vést k vážným neurologickým problémům, protože virus může infikovat centrální nervový systém, což může způsobit encefalitidu (zánět mozku) nebo meningitidu (zánět mozkových blan). V závažných případech může dojít k dlouhodobému poškození mozku nebo dokonce ke smrti. U přibližně 10% případů končí onemocnění smrtelně a u přibližně 50% přeživších pacientů dochází k trvalým neurologickým následkům.

V současné době neexistuje specifická antivirová léčba Powassanovy encefalitidy. Léčba je tedy podpůrná a zaměřuje se na zmírnění příznaků a podporu funkcí životně důležitých orgánů. To může zahrnovat hospitalizaci, intravenózní podávání tekutin, podpůrnou léčbu dýchání a léčbu křečí.

Borrelia miyamotoi

Nemoc Borrelia miyamotoi je infekční onemocnění způsobené bakterií Borrelia miyamotoi, která patří do stejné skupiny jako původce Lymeské boreliózy. Toto onemocnění je přenášeno klíšťaty, zejména klíšťaty rodu Ixodes, které také přenášejí lymeskou boreliózu, anaplazmózu a další nemoci.

Borrelia miyamotoi byla poprvé identifikována v Japonsku v roce 1995. Od té doby byla hlášena v různých částech světa, včetně Severní Ameriky, Evropy a Asie. Tato bakterie způsobuje onemocnění, které je někdy označováno jako relapsující horečka přenášená klíšťaty.

Charakteristickým znakem této infekce je opakující se (relapsující) horečka, která může přicházet a odcházet v cyklech. Příznaky se obvykle objeví 1-2 týdny po kousnutí infikovaným klíštětem. Diagnostikovat nemoc Borrelia miyamotoi může být náročné, protože její příznaky jsou nespecifické a mohou se podobat jiným klíšťovým infekcím, jako je lymská borelióza nebo anaplazmóza.

Léčba nemoci Borrelia miyamotoi je podobná léčbě Lymeské boreliózy a znamená užívání antibiotik. Nejčastěji používanými antibiotiky jsou doxycyklin, amoxicilin a cefuroxim. V závažnějších případech může být nutná léčba intravenózními antibiotiky.

Nemoc Borrelia mayonii

Borrelia mayonii je druh bakterie rodu Borrelia, která způsobuje lymeskou boreliózu, podobně jako Borrelia burgdorferi. Byla objevena teprve nedávno, v roce 2016, a vyskytuje se především v horním Středozápadě Spojených států (Minnesota, Wisconsin). Příznaky způsobené Borrelia mayonii jsou podobné těm, které způsobuje Borrelia burgdorferi, ale mohou být intenzivnější.

Diagnostika je obtížná a často vyžaduje speciální laboratorní testy, včetně polymerázové řetězové reakce (PCR), k detekci DNA Borrelia mayonii v krvi nebo tkáních. Léčba je podobná jako u lymské boreliózy způsobené Borrelia burgdorferi a obvykle zahrnuje antibiotika, jako je doxycyklin, amoxicilin nebo cefuroxim.

Horečka skalistých hor

Horečka skalistých hor (Rocky Mountain spotted fever, RMSF) je závažné bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty. Je způsobeno bakterií Rickettsia rickettsii. Navzdory názvu se může vyskytnout nejen v oblasti Skalnatých hor, ale také v dalších částech Severní a Jižní Ameriky.

Horečka skalistých hor je přenášena klíšťaty, nejčastěji klíšťaty rodu Dermacentor (např. Dermacentor variabilis a Dermacentor andersoni). Klesicky je to Piják lužní. Klíšťata se infikují, když se živí krví nakažených zvířat a následně mohou přenést infekci na lidi. Diagnóza RMSF může být obtížná, protože časné příznaky jsou nespecifické a mohou napodobovat jiné onemocnění. Diagnostické testy zahrnují sérologické testy na protilátky proti Rickettsia rickettsii, polymerázovou řetězovou reakci (PCR) a imunohistochemii.

Léčbou jsou antibiotika. Doxycyklin je antibiotikum první volby pro léčbu horečky skalistých hor, a to i u dětí. Včasná léčba je klíčová pro prevenci závažných komplikací a úmrtí. Léčba by měla být zahájena co nejdříve při podezření na RMSF, a to i před potvrzením laboratorními testy.

Pokud není nemoc včas a správně léčena, je to dost nebezpečné – může způsobit vážné komplikace, jako jsou poškození vnitřních orgánů (srdce, plíce, ledviny), neurologické poškození, gangréna končetin, což může vést k amputaci, a v nejhorším případě smrt.

Tularémie

Tularémie, známá také jako „zaječí horečka“ nebo je infekční onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Tato bakterie je vysoce infekční a může infikovat širokou škálu zvířat, a také lidi.

Diagnostika je založena na klinických příznacích, anamnéze možného kontaktu s bakterií a laboratorních testech, jako jsou krevní testy na protilátky proti Francisella tularensis, PCR nebo kultivace bakterií z klinických vzorků.

Dobrou zprávou je, že antibiotika jsou celkem účinná při léčbě tularemie. Nejčastěji se používají streptomycin, gentamicin, doxycyklin nebo ciprofloxacin. Včasná léčba je důležitá pro prevenci komplikací a zkrácení průběhu nemoci.

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené virem klíšťové encefalitidy (TBE virus), který je přenášen klíšťaty. Onemocnění postihuje centrální nervový systém a může mít závažné neurologické důsledky.

Virus klíšťové encefalitidy (TBE virus) patří do čeledi Flaviviridae a je přenášen klíšťaty rodu Ixodes. Klíšťová encefalitida je rozšířená v Evropě a Asii, s nejvyšším výskytem ve střední Evropě, Pobaltí, Rusku a na Sibiři. Ve vzácných případech může dojít k přenosu konzumací nepasterizovaného mléka nebo mléčných výrobků od infikovaných zvířat.

Diagnostika se provádí na základě klinických příznaků, epidemiologické anamnézy (např. pobyt v endemické oblasti) a laboratorních testů. Potvrzení diagnózy se provádí sérologickými testy na protilátky proti TBE viru v krvi nebo mozkomíšním moku.

Bohužel, neexistuje specifická antivirová léčba pro klíšťovou encefalitidu. Léčba je symptomatická a podpůrná, zaměřená na zmírnění příznaků a komplikací (např. analgetika, antipyretika, rehydratační terapie). Hospitalizace může být nutná v závažných případech pro monitorování a léčbu neurologických komplikací.

Sponzorováno

Takže, jak vidíte, klíště vás může nakazit mnoha opravdu nepříjemnými nemocemi. Dáváte si pořádný pozor na to, aby se na vás nebo vaše blízké žádné klíště nepřisálo? Používání repelentů, nošení dlouhého a světlého oblečení, pravidelné kontroly těla po pobytu v přírodě, rychlé odstranění klíšťat. Tyto body jsou nejlpší prevencí.

A dále si o klíšťatech přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: vladvitek / depositphotos.com
  • Zdroj obrázku: andrei310 / depositphotos.com
  • An Overview of Tick-Borne Diseases Institute of Medicine (US) Committee on Lyme Disease and Other Tick-Borne Diseases: The State of the Science. Washington (DC): National Academies Press (US); 2011.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva