Sponzorováno

Jaké má zelený ječmen unikátní látky? 4.89/5 (9)

Zkuste šťávu ze zeleného ječmene i vy.

Zkuste šťávu ze zeleného ječmene i vy.

Pravidelní a dlouhodobí uživatelé mladého zeleného ječmene popisují různé blahodárné účinky tohoto rostlinného nápoje. Přesto, že stále probíhá množství studií o působení zeleného nápoje, mnohé pozitivní účinky zatím nejsou zcela objasněny. Dosavadní studie však již odhalily několik unikátů mladého ječmene. Pojďme se na ně podívat.

Zelený ječmen: antioxidanty

Tým vědců pod vedením profesora Osawagy již v roce 1992 izoloval z listů zeleného ječmene antioxidant označen jako 2″-0-glykosyl isovitexin (2″-0-GIV). Tato látka tlumí peroxidaci lipidů, což má značně pozitivní vliv na zdraví a prevenci různých nemocí. Profesor Kubota ve své studii například zdůraznil tento účinek 2″-0-GIV v prevenci aterosklerózy, u níž se předpokládá přímé spojení s konzumací tučných jídel a s peroxidaci lipidů (tuků) v těle.

Přírodní forma vitamínu E

O něco později přišel další významný objev. Profesor Goldstein popisuje novou přírodní formu vitaminu E, kterou izolovali z prášku zeleného ječmene. Běžně se přírodní vitamin E vyskytuje v různých formách α-tokoferolu. Nová izolovaná forma – sukcinát α-tokoferolu má podle klinických výsledků značný potenciál redukovat růst nádorových buněk. Kromě toho se mu připisuje schopnost stimulovat imunitní systém. Další studie naznačují, že vitamin E – respektive jeho nedostatek hraje významnou roli v mnoha onemocněních.

Sponzorováno

Profesor Goldstein také naznačuje objev další látky v mladém ječmeni, která by mohla mít významnou roli v boji proti rakovině.

Flavonoidy

Všechny tyto zajímavá odhalení nových látek ve šťávě mladého ječmene však naznačují, že největší význam pramení v širokém spektru celého komplexu látek, které mají čistě přírodní charakter. Důležitou součástí každé rostliny jsou barviva – tzv. flavonoidy.

Flavonoidy jsou rostlinné pigmenty, které jsou zároveň významnými antioxidanty. Jejich biologická funkce v našem těle je nepostradatelná pro ochranu buněk před oxidačním stresem. Vědci identifikovali a popsali více než 6 tisíc flavonoidů!

Ze zeleného ječmene izolované flavonoidy saponarin a lutonarin vykazovaly srovnatelnou antioxidační aktivitu jako α-tokoferol (forma vitaminu E). Představují v podstatě blíže identifikované formy původně označované jako 2″-0-GIV.

A jak jste na tom se zeleným ječmenem vy? Dáte si ho občas? Jaké s ním máte zkušenosti?

A co ještě si přečíst o zeleném ječmenu?

VIDEO: Superpotravina zelený ječmen a jeho účinky

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva