Sponzorováno

Jak zvýšit tvorbu mléka při kojení – které potraviny a metody fungují? 4.79/5 (33)

Jak zlepšit tvorbu mateřského mléka pro kojení?

Jak zlepšit tvorbu mateřského mléka pro kojení?

Můžete vůbec nějak zvýšit tvorbu mateřského mléka?

Pokud máte obavy, že pro své dítě nemáte dostatečné množství mateřského mléka, nejste určitě sama. Přibližně 75 procent matek (zejména matek prvorodiček) začíná kojit své děti, ale mnoho z nich se během prvních několika měsíců rozhodnou, buď částečně, nebo úplně, přestat kojit. A jedním z nejčastějších důvodů je obava z toho, že mateřského mléka je příliš málo. A často přestávají kvůli této domněnce. Ale je to zbytečné. U mnoha žen je jejich „zásoba“ mléka v pořádku.

Pokud však i přesto potřebujete zvýšit produkci mateřského mléka, existují způsoby, jak to udělat. Čtěte dále a naučte se, jak zvýšit produkci mateřského mléka pomocí několika ověřených metod.

Jaké jsou možné příčiny nízké tvorby mateřského mléka?

Existuje několik faktorů, které mohou způsobit nízkou tvorbu mléka. Nejčastěji jsou to tyto faktory:

Emoční faktory

Úzkost, stres a dokonce i rozpaky mohou způsobit, že budete mít méně mléka. Vytvoření soukromí a relaxačního prostředí pro kojení a zpříjemnění zážitku + odstranění stresu může pomoci zvýšit produkci mateřského mléka.

Zdravotní problémy

Některé zdravotní stavy mohou ovlivňovat produkci mléka. Tak třeba tyto:

Některé léky

Léky, které obsahují pseudoefedrin, jako jsou třeba léky alergii, a některé typy hormonální antikoncepce mohou snižovat produkci mateřského mléka.

Kouření a alkohol

Kouření a pití alkoholu může snížit produkci mléka.

Předchozí operace prsu

Nedostatek glandulární tkáně kvůli operacím prsu, jako je odstranění cysty nebo mastektomie, může narušit laktaci. Operace prsu a i piercing bradavek mohou poškodit nervy spojené s produkcí mateřského mléka.

Jak zvýšit tvorbu mateřského mléka?

Následuje seznam metod a praktik, které můžete ihned udělat pro zvýšení vaší produkce mateřského mléka. Jak dlouho to potrvá, než se zvýší vaše tvorba mateřského mléka záleží na tom, jaká je tvorba mléka na začátku a co přispívá k vaší nízké tvorbě. Většina z těchto metod by měla začít fungovat během několika dnů. Takže, jdeme na to:

1. Kojte častěji

Kojte často a nechte své dítě rozhodnout, kdy se samo přestane krmit.

Když vaše dítě kojí, uvolňují se ve vás hormony, které spouštějí ve vašem těle produkci mléka. Ano, takto to funguje. Dokonce to má i svůj vlastní název – uvolňovací reflex. K němu dochází, když se svaly v prsou stahují a přesouvají mléko k dítěti, k čemuž dochází krátce poté, co vaše dítě začne kojit. Čím více kojíte, tím více mléka vaše prsa vytvářejí.

Kojení dítěte asi tak 8 až 12 krát denně (odhadem) může pomoci stanovit a udržovat tvorbu mléka. To však neznamená, že problém představuje více či méně krmení.

2. Odsávejte mléko mezi kojeními

Odsávání mezi jednotlivými kojeními dítěte může také pomoci zvýšit tvorbu mléka. Oteplování prsou před odsáváním vám může pomoci udělat odsávání pohodlnější a příjemnější.

Zkuste odsávat kdykoli:

  • Máte mléko i po ukončení kojení dítětem.
  • Vaše dítě zmeškalo krmení, třeba kvůli spánku.
  • Vaše dítě dostane láhev mateřského mléka nebo umělého mléka.

3. Kojení z obou stran

Při každém krmení nechte své dítě kojit z obou prsou. Nechte své dítě kojit nejdříve z prvního prsu, dokud nezpomalí nebo se nepřestane krmit, než mu nabídnete druhé ňadro. Stimulace kojení z obou prsou může pomoci zvýšit tvorbu mléka. V jedné studii bylo zjištěno, že kojení (či odsávání) z obou prsou současně vedlo ke zvýšení tvorby mléka a dokonce došlo i ke zvýšení obsahu tuku v mléce.

Jednoduše řečeno, vaše mateřské mléko je vyráběno na základě nabídky a poptávky. Jak často a kolik mléka se odebírá z prsu, jsou hlavní faktory, které určují, kolik mléka bude vyrobeno. Jinými slovy, čím častěji je mléko odebíráno z prsou (kojencem nebo i odsávačkou), tím více mléka budete vyrábět.

4. Pečujte o sebe sama

Dobrá péče o sebe sama může také pozitivně ovlivnit tvorbu mateřského mléka. Zkuste mít vždy po ruce zdravé jídlo, malou svačinku i dostatek vody – mějte je vždy po ruce, uložené na nočním stolku nebo na židli nebo gauči, prostě tam, kde nejčastěji kojíte. Najděte si čas na odpočinek a soustředění na sebe – vykoupejte se, zdřímněte si, přečtěte si knihu. Může se zdát téměř nemožné najít si čas, ale pečováním o sebe se staráte také o své dítě! To si uvědomte.

Sponzorováno

5. Potraviny, které mohou podpořit produkci mateřského mléka

Existují i určité potraviny, které mohou tvorbu mateřského mléka podpořit. Jsou to třeba tyto:

  • Ječmen – možná jste slyšeli, že sklenice piva je klíčem ke zdravé tvorbě mateřského mléka. Výzkum ale jasně ukázal, že alkohol může spíše omezovat produkci mléka. Je to vlastně ječmen, součást piva, který může být laktogenní. Ječmen je nejbohatším zdrojem beta-glukanů, polysacharidu, u kterého bylo prokázáno, že zvyšuje hladinu prolaktinu (známého jako kojící hormon) u lidí i zvířat.
  • Semena fenyklu a pískavice – Fenykl je léčivá rostlina s bílou, sladkou cibulkou s příchutí lékořice a tenkými zelenými listy. Jak rostlina, tak její semeno, fenyklu i pískavice, obsahují fytoestrogeny, o nichž se věří, že napomáhají produkci mléka. I když se jedná o neuvěřitelně populární byliny, často se používá nesprávně, v nesprávné dávce a bez ohledu na její vedlejší účinky. Tak na to pozor.
  • Oves je pravděpodobně nejznámější potravinou pro podporu produkce mateřského mléka. Po ječmeni má právě oves vyšší koncentraci beta-glukanů – více, než jakékoli jiné jídlo.
  • Kromě ječmene a ovsa má i pšenice (celá) a hnědá rýže hodně beta-glukanů.
  • Pivovarské kvasnice – S vysokým obsahem vitamínů B, železa, bílkovin, chromu a selenu se pivovarské kvasnice běžně používají jako doplněk výživy. Běžně se doporučují i jako posilovač mateřského mléka. Jedna námitka: Protože pivovarské kvasnice jsou super hořké a snadno přecházejí do mateřského mléka, může u některých kojenců způsobit plynatost a jejich neklid.
  • Další potraviny, které mají potenciál ke zvýšení produkce mateřského mléka: Papája, kopr, meruňky, chřest, česnek, Červená řepa, sezamová semínka, mák, kmín, semena anýzu, semínka koriandru.

6. Klidně se obraťte na laktační poradkyni

Pokud jsou vaše obavy z nízké tvorby mateřského mléka stále aktuální, můžete se obrátit na odborníka na laktaci – na laktační poradkyni. Ta vám může pomoci určit, zda potřebujete pomoc s dodávkou mléka, a bude s vámi spolupracovat na nalezení způsobů řešení vašeho problému.

7. Různé doplňky na podporu kojení

Některé maminky se obrátily i na různé doplňky, aby zvýšily u sebe tvorbu mateřského mléka. Studie jsou však v tomto směru spíše smíšené, pokud jde o jejich účinnost. Čaje, sušenky a koktejly obsahující byliny, jako je pískavice nebo vojtěška, nebo běžné přísady, jako je lněné semínko, oves a pivovarské kvasnice, se používají jako přírodní doplňky pro podporu kojení. Před použitím těchto produktů se ale nejdříve poraďte s lékařem či laktační poradkyní. Uděláte lépe.

Potraviny a doplňky, které omezují kojení

Je dobré si všimnout všech potravin, které mohou pomoci zvýšit produkci mléka, ale stojí za to se seznámit také s těmi, které kojení blokují a omezují – rostliny, byliny a léky, které mohou snižovat tvorbu mléka.

1. Alkohol

Možná vám bylo doporučeno dát si pivo před kojením, abyste si odpočinula a zlepšila také kvalitu a množství vašeho mléka. Alkohol ale může naopak blokovat uvolňování oxytocinu, což má za následek snížení tvorby mléka. Nepanikařte, příležitostná sklenka vína nezpůsobí vyschnutí mléka – ale varujeme před chronickou, dlouhodobou konzumací alkoholu nebo dokonce jednou nocí silného pití, o kterém je známo, že má za následek rychlý pokles tvorby mateřského mléka.

2. Šalvěj, petržel, máta peprná a mentol

Museli byste konzumovat velké množství těchto bylin, abyste viděli účinek na tvorbu mléka, ale i tak je lepší se jim v období kojení vyhnout.

3. Drmek obecný

Drmek obecný je k dispozici ve formě doplňku, vám může znít povědomě – jedná se o běžnou léčbu symptomů PMS, endometriózy a menopauzy. Často se také doporučuje kojícím matkám, které mají bolestivý otok. Drmek obecný však působí přímo na hypofýzu a inhibuje sekreci prolaktinu. Když hladina prolaktinu klesne, produkce mléka se s ním obvykle snižuje. Místo drmku zkuste třeba kurkumu.

Sponzorováno

A co vy? Jak kojení podporujete vy? Budeme rádi za rady v komentářích.

A co si o kojení ještě přečíst?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva