Obsah článku
Pokud se vám to stane spíše výjimečně (na oslavě, během svátků, při nějaké speciální příležitosti), tělo se s takovou jednorázovou zátěží dokáže dobře vypořádat. A celkem bez většího zatížení vlastního zdraví – fyzického
i psychického. Horší je však situace, když se z takové výjimky stane pravidelný nešvar…
Důvody extrémního příjmu jídla
Záchvatovité přejídání je spíše nemocí, kterou je třeba řešit. Samotnou podstatou takovéhoto nezřízeného přejídání je nezdravý vztah k jídlu – lidé si skrze něj ventilují své negativní pocity, které se mohou týkat jejich vlastní osoby nebo celkové životní situace. Pokud nastane stresová situace v životě, může pro ně být právě jídlo útočištěm.
Svou roli při vzniku nemoci hrají genetické dispozice, ale i momentální životní situace jedince, zejména míra stresu, kterému musí každodenně čelit. Přejídání se častěji vyskytuje u lidí s obezitou, ale rozhodně to není nutná podmínka.
Stres po záchvatu
Přejídání jako proces trvá okolo dvou hodin, během kterých člověk sní téměř cokoliv – bez ohledu na to, jak zvláštní kombinace jídel to mohou být. I přes pocit sytosti má dotyčný nutkání jíst dál. Jedná se o opravdový záchvat, kdy se jde stranou veškerá racionální kontrola. Člověk přestává jíst až v momentě, kdy je mu opravdu zle. Pak nastává útlum, nespokojenost s vlastním jednáním a výčitky.
Po čase se roztáčí úplný kolotoč, kdy stres spouští přejídání, které opět vede ke stresu z dalších nabraných kilogramů, k další nespokojenosti a je těžké rozetnout tento bludný kruh. V průběhu času se mění intenzita těchto záchvatů, mohou být mezi nimi různě dlouhé intervaly, kdy člověk nemá s příjmem potravy žádné obtíže.
Takovéto časté záchvatovité přejídání má dopad na fyzický i psychický stav jedince. Zvyšuje se míra stresu, nespokojenost s vlastním životem. Velmi často se přidává nespavost, deprese a snížené sebevědomí. Nemalý vliv na zdraví má nárůst hmotnosti, kvůli kterému stoupá riziko srdečně cévních onemocnění, diabetu, onemocnění kloubů.
Změna návyků
Cílem veškeré léčby je napravit vztah k jídlu a posunout jej do „zdravých“ mezí. Jídlo je třeba především přestat vnímat jako odměnu nebo náplast na bolest. Podstatné je nalézt jinou alternativu, jak čelit stresu nebo situacím, které obvykle záchvat přejídání vyvolávají. Pomoci může začít se věnovat novému koníčku, oblíbit si některý sport, vyzkoušet společné činnosti s přáteli.
Dobré je také zajistit si během dne dostatečný program, který utlumí případné myšlenky na jídlo. Pomoci může též pravidelný spánkový režim. Pro úpravu váhy je nezanedbatelným spojencem pohyb. Ve vašem těle uvolní hormony zodpovědné za vnitřní spokojenost, poděkuje vám vaše zdraví i postava.
Zdravé stravování
Základním kamenem je dbát na vyvážený jídelníček, tedy stravu s dostatečným zastoupením veškerých potřebných živin. Jídla je třeba konzumovat pravidelně v průběhu celého dne, aby nedocházelo např. večer k neutuchajícímu hladu po téměř celém dni bez jídla. Pomůže, pokud doma nebudete mít zásob nezdravého jídla. Dopřát si jej můžete, ale jen výjimečně. Ve stravě dbejte na vyváženost, vyhněte se příliš drastickým dietám. Zbytečně by vás trápily chutě na jiná jídla a v případě slabší vůle byste snadno sklouzli k opětovnému přejedení vším, co v jídelníčku vaše chuťové buňky postrádají.
Při jídle nikam nespěchejte, jezte pomalu a nesnažte se během chvilky sníst více jídla, protože ještě stále máte hlad. Pocit sytosti se dostavuje až určitou dobu po jídle, dopřejte si tedy v jídle pauzu a s klidem naslouchejte svému tělu. Může pomoci též se před jídlem napít, sníte pak o trochu méně. Jídelníček plánujte s předstihem, na nákup si připravte seznam všeho, co je třeba kupit a řiďte se dle něj. Poslední jídlo si vezměte 2 – 3 hodiny před spaním, aby vás v noci neobtěžoval pocit plného žaludku.
Sponzorováno
Pokud „zhřešíte“ a dopřejete si jídla více nebo zkonzumujete v jeden moment více lahůdek určených jen pro mimořádné příležitosti, netrestejte se. Nesnažte se být na sebe kvůli tomu přísní nebo naštvaní. S klidem se jen vraťte ke zdravým návykům.
V případě, že sami nevidíte cestu ven z bludného kruhu neustálého přejídání, můžete situaci konzultovat též s odborníkem. Se sestavením zdravého jídelníčku může pomoci výživový poradce. Pokud jsou výraznější psychické obtíže, je možné obrátit se o radu i na psychologa. Velkou pomocí je, když získáte podporu členů rodiny a přátel.
Speciální trik proti přejídání
Skoncovat s přejídáním je velmi obtížné. Jak však nad tím zvítězit? Možná vám pomůže jeden trik, který je velmi jednoduchý. Na jeho účinek přísahá Brandon Nguyen, autor a spoluzakladatel společnosti Chill Poll, která provozuje několik webové stránky o zdravém životním stylu. Jednoduchý způsob, jak se zbavit přejídání spočívá v konzumaci jídel pomocí nedominantní ruky.
„Jde o jednoduchý, ale účinný trik. I když to může být pro mnohé ze začátku náročné, jezte nedominantní rukou alespoň večeře, kdy máme tendenci sníst větší množství jídla,“ tvrdí odborník. Že tento způsob skutečně funguje, dokazuje nová studie provedená na University of Southern California, která byla zveřejněna v odborném časopise Personality and Social Psychology Bulletin. Téměř 100 účastníků si vedle dívání filmu v kině vychutnávali popcorn. Jedni dostali čerstvý, dalším se dostala do rukou slaná pochoutka, která byla připravena před několika dny. Ani to je však neodradilo a obě skupiny si na nich pochutnali. Vědci zjistili, že množství zkonzumovaného jídla nesouvisí s tím, jak moc jsme hladoví, ale hlavně s prostředím, ve kterém se nacházíme.
Zajímavé jsou však výsledky druhé části experimentu. Účastníci studie byli přinuceni sáhnout po popcornu nedominantní rukou, resp. tou, kterou nepoužívají na psaní a jiné běžné činnosti. Výsledek? Výměna rukou způsobila snížený příjem popcornu o 30-40%. Používání nedominantní ruky při konzumaci jídla bylo pro ně nepohodlné a rušilo je. Proto dojedli dříve, resp. přijali menší množství.
Další tipy proti přejídání
Vyzkoušejte i další triky, které jsou osvědčené a zabrání přejídání:
- Jezte z menších talířů
- Seďte u stolu v kuchyni, ne na gauči
- Vypněte televizor a soustřeďte se jen na jídlo
- Vyčistěte si zuby nebo dejte žvýkačku po večeři. Nebude vás lákat další jídlo.
Přejídání má nepříznivé účinky na lidský organismus. Vede k tloustnutí, pálení žáhy a nepříjemnému nadýmání. Po vydatném jídle nežádoucí volné radikály napáchají škody během trávení a napadají buňky. Přispívají ke vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky nebo rakoviny. Stopněte s konzumací velkého množství kalorií v první řadě kvůli svému zdraví.
Máte nějaký svůj trik na přejídání? Napište nám do komentářů, budeme rádi.
Co si ještě o přejídání přečíst?
- Jak konečně skoncovat s přejídáním?
- Pozor na vánoční přejídání, může být i nebezpečné
- Jak se nepřejídat? TOP 7 rad, které fungují
- Proč v zimě jíme víc, než v létě? Proč se nám v zimě nedaří tak hubout?
VIDEO: Jak se zbavit záchvatovitého přejídání?
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Studie o obezitě a stresu Autor: Maria Razzoli
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články