Sponzorováno

Jak zabránit nevolnosti z antikoncepčních pilulek? 4.75/5 (16)

Je vám zle při používání antikoncepčních pilulek? Řešte to.

Je vám zle při používání antikoncepčních pilulek? Řešte to.

Od zavedení první antikoncepční pilulky v roce 1960 se ženy spoléhaly na tuto pilulku jako na účinný způsob, jak zabránit těhotenství. Více než 25 procent žen, které dnes používají antikoncepci, používá pilulku.

Antikoncepční pilulka je více než 99% účinná při předcházení těhotenství, když je užívána správně. Jako každá droga může způsobit vedlejší účinky. Nevolnost je jednou z nejčastěji hlášených nežádoucích účinků antikoncepčních pilulek.

Proč antikoncepční pilulka způsobuje nevolnost?

Nevolnost je výsledkem estrogenu, který může dráždit žaludek. Pilulky, které obsahují vysokou dávku estrogenu, obzvláště pak nouzové (záchranné) antikoncepční pilulky, pravděpodobně způsobují žaludeční potíže více, než pilulky, které mají nižší dávku tohoto hormonu. Nevolnost se vyskytuje častěji při prvním užívání pilulky (nebo v prvních dnech či týdnech).

Podle výzkumů se dle prvních klinických studií antikoncepčních pilulek zjistilo, že 17 procent žen užívajících perorální antikoncepci hlásilo „nepříjemné vedlejší účinky, včetně závratí a nevolnosti, stejně jako bolesti hlavy a zvracení“.

Jak léčit nevolnost, když jste na pilulce

Neexistuje specifická léčba nevolnosti způsobená pilulkou. Nicméně můžete najít úlevu od mírných záchvatů nevolnosti v těchto domácích metodách:

  • Konzumujte pouze lehké potraviny, například chléb a krekry.
  • Vyvarujte se potravin, které mají silnou chuť, jsou velmi sladké, nebo jsou mastné či smažené.
  • Pijte studené kapaliny.
  • Vyvarujte se jakékoli činnosti po jídle.
  • Dejte si šálek zázvorového čaje.
  • Jezte menší jídla častěji.
  • Proveďte sérii hlubokých, řízených nádechů a výdechů.
  • Bylo také zjištěno, že použití tlaku na určité body na zápěstí zmírňuje mírnou nevolnost. Tato tradiční čínská metoda se nazývá akupresura.

Nevolnost způsobená antikoncepční pilulkou by se měla vyřešit během několika dní. Pokud potíže přetrvávají, dejte si schůzku se svým lékařem a o svém problému mu řekněte. Dlouhodobá nevolnost může mít vliv na vaši chuť k jídlu a váhu. Možná budete muset přejít na jiný typ pilulky nebo jinou formu antikoncepce.

Jak zabránit nevolnosti, když užíváte antikoncepční pilulky

Abyste zabránili nevolnosti, neužívejte antikoncepční pilulku na prázdný žaludek. Místo toho ji berte po večeři nebo s trochou jídla před spaním. Můžete si také vzít antacidní přípravek asi 30 minut před podáním pilulky. To může pomoci udržet váš žaludek klidný.

Před použitím konkrétní antikoncepční pilulky se poraďte se svým lékařem, abyste zjistili, zda může být použit i lék proti nevolnosti. Lékař vám může dokonce dát lék na předpis proti nežádoucímu pocitu na zvracení.

Pilulka může být pouze s progestinem nebo pouze s estrogenem nebo jejich kombinace. Tabletky pouze s progestinem málokdy způsobí nevolnost a zvracení- Častěji jsou to pilulky obsahující jak estrogen, tak progestin.

Sponzorováno

Nepřestávejte užívat antikoncepční pilulky jen proto, že máte nauzeu – pocit nevolnosti a nepohodlí v žaludku a hlavě. Můžete otěhotnět, pokud nepoužíváte jinou metodu antikoncepce jako zálohu. Takže na to pozor.

Jak fungují antikoncepční pilulky?

Antikoncepční tabletky obsahují člověkem vytvořené formy ženských hormonů estrogen a progestin. Tyto hormony brání těhotenství tím, že zastaví uvolnění zralého vajíčka z vaječníků ženy (ovulace). Antikoncepční pilulky také zesilují hlen kolem děložního hrdla. Pak je těžší pro spermie doplavat až k vajíčku a oplodnit ho. Pilulka také mění podestýlku dělohy. Je-li vajíčko přeci jen oplodněno, změněná děložní podestýlka způsobí, že pro vajíčko se bude obtížné usadit se a růst.

Nouzové (postkoitální) antikoncepční pilulky, což je něco jako plán B, obsahují vyšší dávku hormonů obsažených v těchto tabletách. Tato vysoká dávka hormonů může být pro tělo těžká. Proto byste měli užívat nouzovou antikoncepci pouze tehdy, pokud jste nepoužili antikoncepci během sexu, před sexem nebo pokud jiná antikoncepce selhala. Příklady selhání antikoncepce jsou kondom, který se protrhl, nebo nitroděložní zařízení, které během sexu vypadlo. Nouzová antikoncepce může zastavit ovulaci a zabránit vajíčkům, aby opustily vaječníky.

Výběr antikoncepční pilulky, která je pro vás vhodná

Při výběru antikoncepční pilulky musíte najít rovnováhu. Musíte přijmout tolik estrogenu, aby se zabránilo těhotenství, ale ne tolik, aby vám dělalo špatně od žaludku. Lékař vám může pomoci najít tu antikoncepční pilulku, která vyhovuje vašim potřebám. Takže se nebojte ozvat, pokud vám pilulka nevyhovuje. Můžete dostat jinou, která vám sedne.

Během užívání pilulky buďte pečlivá. Berte pilulku každý den. Pokud vynecháte dávku, musíte co nejdříve dohnat vynechanou dávku. To znamená, že budete možná muset užít dvě tablety ve stejný den, abyste dohnala zmeškanou dávku. Užívání dvou tablet současně způsobuje větší nevolnost. Ale to je různé, vždy se řiďte doporučením lékaře, který vás o užívání bude informovat a školit vás. Zeptejte se ho na případ, že zapomenete pilulku vzít.

Slovo čtenářky

Magdalena D. (28) nám k tomuto tématu napsala:

„Mnoho zdrojů, které jsem četla, říká, že nevolnost a bolesti hlavy jsou možné nežádoucí účinky, které obvykle trvají „pouze v prvních třech měsících“. Osobně mi připadá trochu těžké uvěřit, že slova „pouze“ a „tři měsíce“ jsou ve stejné větě takto používána. Mluvím ze zkušenosti, když říkám, že tři měsíce nevolnosti se na vás sakra podepíšou. A co víc, kvůli těmto typům vedlejších účinků ženy často zcela přestávají užívat ženskou antikoncepci, přecházejí ji nebo ji začnou používat nekonzistentně. Takže pokud vám antikoncepce nesedne, tak se netrapte a jděte za lékařem, ať vám ji vymění.“

Sponzorováno

Celkově, nejlepší věc, kterou můžete udělat při prožívání těchto nežádoucích účinků, je promluvit si se svým lékařem o vašich možnostech.

A co si dále o antikoncepci můžete přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva