Obsah článku
Změny na ženském těle po porodu
Svaly v oblasti břicha jsou během těhotenství silně namáhány vlivem rostoucího miminka, které zde zabírá stále více prostoru. Nelze tak očekávat, že během pár hodin, kdy porod nastane, bříško opět hned kompletně splaskne do původní podoby. Velkou roli zde sehrává stav před těhotenstvím i množství kilogramů nabraných během něj.
Je nutné brát v úvahu, že ke stahování bříška dochází postupně. Jen proces samotného zavinování dělohy zabere několik týdnů. Můžete mu pomoci vhodnou masáží – ať již k tomuto účelu vyrobenými prostředky nebo běžnými oleji, které se hodí k péči o pokožku (např. kokosový olej je pro tuto masáž opravdu super).
Stav břicha může ovlivňovat i množství vody v těle. U někoho dochází během těhotenství k jejímu nadměrnému ukládání a po porodu chvíli trvá, než je nadbytečné množství z těla opět vyloučeno.
Cvičení pravidelné, ale citlivé
Po porodu je třeba opatrně začít s posilováním těchto partií těla. Dle svého aktuálního stavu (a také dle způsobu porodu) si dopřejte během šestinedělí co nejvíc klidu, věnujte se péči o miminko a také sobě. Sice již můžete začít s prvním posilování břicha, avšak velmi opatrně. Snažte se spíše o posílení svalů pánevního dna a hlubších vrstev břicha. Po porodu císařským řezem vás obvykle ještě na pokoji v nemocnici navštíví rehabilitační sestra a doporučí vhodné cviky.
Nevzhledné strie
Pokud se vám na břiše (nebo i na jiných partiích těla) vlivem nabraných kilogramů a růstu těla objevily strie, nezoufejte. Zprvu sice působí velmi nevzhledně, mají červenou nebo růžovou barvu a jsou velmi viditelné, po čase však vyblednou a budou pozorovatelné pouze při důkladnějším zkoumání. Eliminovat je můžete mazáním kůže již během těhotenství, ale i po něm. Nerezignujte tedy na péči o pokožku těla a nadále se ji snažte co nejvíce hydratovat. Po čase je možné vzhled strií ovlivnit též za použití laseru.
Sponzorováno
Jizva po císařském řezu
Pokud byl porod z nějakého důvodu proveden císařským řezem, může ženě přinést potíže právě tato jizva. I přes hojení bez jakékoliv infekce nebo jiných obtíží může dojít k tomu, že jizva zůstane velmi výrazná, vystouplá nebo na pohmat tuhá. Zde je třeba konzultace s lékařem, jaké zlepšení je možné provést. Někdy lze jizvu zcela odstranit a nahradit méně nápadnou.
Preventivně je jistě zapotřebí provádět každý den tlakové masáže jizvy a používat krémy či gely určené pro lepší hojení, aby vzhled jizvy byl pro ženu co nejpřijatelnější.
Rozestup svalů
Někdy při růstu těhotenského bříška může dojít i k roztažení jednotlivých částí přímého břišního svalu a vytvoří se zde tzv. diastáza neboli rozestup svalů. Mezi jednotlivými částmi svalu je zde patrná prohlubeň, břicho působí vypoukle. Důležité je, jakou formu cvičení po porodu zvolíte. Pokud v této situaci totiž začnete cvičit klasické sklapovačky a sedy lehy, nejen že si nepomůžete, ale naopak tento problém ještě prohloubíte.
Zde je potřeba vzít si na pomoc odborníka a začít cvičit pod jeho dohledem. Diastáza sice nijak nebolí a může být pouze estetickým problémem, ale může přinést i další obtěžující problémy (např. inkontinenci, bolesti zad).
Pokud žena vyzkoušela vše doporučené a se stavem svého břicha beztak není spokojena, řešením může být též abdominoplastika – plastická operace. Její rozsah závisí na konkrétních problémech a na vzhledu bříška. Před jejím provedením je nutná konzultace s lékařem, který navrhne nejvhodnější postup.
Co dále si ještě přečíst na téma „po porodu“?
- Naše tipy jak bojovat s břichem po porodu
- Jak na hubnutí po porodu?
- Jak na uvolněnou pokožku na břiše po porodu?
VIDEO: Jak zlepšit bříško po porodu? Zkušenosti vlogerky.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Porod, Posilování
Přečtěte si také naše další články