Sponzorováno

Jak vybrat správnou rybu, abyste svému zdraví skutečně prospěli? 4.87/5 (15)

Při výběru ryby se dívejte hlavně na její čerstvost.

Při výběru ryby se dívejte hlavně na její čerstvost.

Odborníci doporučují, že ryba by měla být na našem stole minimálně dvakrát do týdne. Bohužel jako Češi máme v tomto velké mezery. V některých rodinách se objeví sotva jednou měsíčně. Jestliže chcete tento trend změnit a být zdravější, je třeba ryby do jídelníčku zařadit. Stačí se inspirovat v zemích, jako je třeba Chorvatsko, Španělsko, nebo Itálie. Ne každá ryba je ale s ohledem na vaše zdraví ta pravá. Jak a podle čeho vybrat tu správnou? Poradíme vám.

Mraženou? Raději ne!

Jsou ryby, které v jiném než mraženém stavu bohužel neseženete. U nich jiná možnost zkrátka a jednoduše není. Když už je vybíráte, sledujte samotné složení a dbejte také na kvalitu a dobré hodnocení samotného distributora. Jedině tak eliminujete případné problémy, které jsou s mraženou rybou spojeny. Je to hlavně:

  • Blátivá konzistence ryby – důsledek přidání vody
  • Obyčejná nic moc chuť – důsledek špatného technologického postupu
  • Vysušenost – důsledek dlouhodobého zmražení

Většina ryb na trhu však může být bez problémů dostupná v čerstvém provedení. Jejich nákup je možné realizovat jak ve specializovaných prodejnách, tak i v supermarketech, nebo rybárnách – pokud jde o sladkovodní rybu. Tento postup doporučujeme, jelikož jedině tak získáte z ryby to nejlepší. Od chuti, po živiny.

Tučnější ryby jsou lepší

Víte, co se říká o masu? Že je lepší volbou to, které má méně tuku. Proto je doporučováno hlavně maso drůbeží, nebo to může být také zvěřina. Pokud jde o ryby, tak platí pravý opak. Zde je vhodné sáhnout raději po rybě, která je tučnější. To proto, že tuk v rybím mase je na rozdíl od masa klasického zdravý a je vhodné ho do těla dostat co nejvíce. Navíc taková ryba velmi často potěší i v něčem jiném. Má celkem výraznou chuť, která už při prvním soustu zaujme. Dále se nemusíte bát ani přípravy. I když budete danou rybu chystat déle, než je nezbytně nutné, vzhledem ke svému tučnějšímu masu ji téměř nelze vysušit. A jakou konkrétní můžeme doporučit? Jsou to:

Zde se můžete podívat na další přehled ryb, které jíst.

Snažte se poznat rybu, která bude čerstvá

Výše jsme uvedli, že správným postupem je kupovat jenom čerstvé ryby. Ne každý obchod dokáže kvalitu ryb pohlídat. Proto je tento úkol částečně i na vás samotné. Stačí použít své smysly a celkem snadno poznáte, zda je kupovaná ryba čerstvá, nebo nikoliv.

Sponzorováno

Nejprve si přivoňte. Čím více je ryba cítit takzvanou rybinou, tím její kvalita klesá. Dokonale čerstvé ryby totiž nejsou cítit téměř vůbec. Dále se podívejte také na její oko, které by mělo být bez případného zákalu a mělo by být vypouklé. Poznávacím znamením kvalitní ryby je také lesklá kůže, která je doplněna tím, že rybí maso a jeho svalovina je pružná. Posledním znakem čerstvosti jsou i žábry. Čím sytější červenější barva, tím lépe.

Čerstvost ryby rozhodně nepodceňujte. Kromě toho, že ta starší tolik neprospěje vašemu zdraví, tu pochopitelně hrozí i riziko otravy z jídla. Právě u ryb bývá spojeno s nejhoršími projevy. Dobrou radou je i to, že když už ryby koupíte, je vhodné zpracovat ji ještě tentýž den. Pokud máte ledničku s nulovou zónou, můžete ji zde uchovat i do dne druhého.

Zjistěte, odkud ryba pochází

I na toto je důležité hledět. Ne každá ryba je totiž pro vaše zdraví tím nejlepším. Jsou takové, které spíše uškodí, než pomohou. Ostatně to platí u jakýchkoliv potravin, jelikož i u nich je třeba hledět na to, jak se pěstují, nebo kde se chovají. Když jde o původ ryb, jsou nejlepší ty, které pocházejí z širého moře, z čistších oblastí. U nich je jistota, že jejich maso nebude plné různých nežádoucích látek. To se nedá říci u těch, které pocházejí z různých velkých chovů, které se nacházejí třeba v průmyslových oblastech. U takových ryb je velké riziko, že jejich těla budou plná těžkých kovů a různých toxických látek. Kvalitní prodejce by vám měl být schopen jasně doložit, kde se právě jeho ryby loví.

Naučte se ryby kombinovat

Když se podíváte na obsah prospěšných látek v jednotlivých rybách, tak zjistíte, že žádná neobsahuje vše. Základní škála vitamínů a také zdravých tuků bývá stejná, ale následně je třeba počítat s tím, že různé druhy mohou obsahovat i něco navíc. Co to pro vás znamená? Nutnost ryby kombinovat a mít na svém stole vždy jiný druh. Jedině tak svému tělu prospějete nejlépe, jak to jenom jde. Naším doporučením není jasný předpis ryb na jednotlivé dny. Rozhodujte se podle toho, co je aktuálně v nabídce to nejčerstvější. Jedině tak budete ryby hravě a jednoduše kombinovat a zároveň splníte požadavky na jejich dokonalou čerstvost.

Příliš rybího masa může škodit

Sponzorováno

Nesnažte se bezhlavě změnit jídelníček a kupovat jenom rybí maso. I tím si můžete uškodit. Jak proto, že vám mohou chybět i jiné živiny z jiných potravin, tak pochopitelně také z toho důvodu, že častá konzumace velmi tučných ryb může být na škodu. I když se jedná o zdravé tuky, stále je to tuk, který může ovlivnit vaše trávení a samotnou kvalitu stolice. Proto opravdu při výběru nepřekračujte doporučenou dávku dvou až tří ryb za týden.

Co si ještě o rybách přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva