Sponzorováno

Jak vybrat správné ponožky pro outdoorové aktivity? 4.67/5 (33)

Výběr ponožek nepodceňujte. Ač se to nezdá, jsou důležité!

Výběr ponožek nepodceňujte. Ač se to nezdá, jsou důležité!

Jestliže si myslíte, že je zcela jedno, jak se na sport vybavíte, pak jste ale na pořádném omylu. Ani samotné sportovní oblečení není jen tak jasnou volbou. Určité aktivity potřebují určité ošacení a i taková, poněkud zdá se banalita, jako jsou ponožky, zas tak úplnou jistotou při výběru nejsou. I zde můžete pomyslně šlápnout vedle.

Výběr kvalitních ponožek

Záleží na mnoha faktorech. Prvně samozřejmě musíme vědět, na jakou aktivitu budeme ponožky využívat. Je rozdíl, pokud jdeme na několikakilometrový výšlap, či hrajeme hokej, anebo naše aktivity směřují na krátkodobé, ale intenzivní sporty, jako běh na krátké tratě, skoky do dálky aj.

Výběr podle ročního období

Dalším nezbytným faktorem, ovlivňující výběr, je samozřejmě roční období, ve kterém sport provozujeme. V parném létě teplé, hřejivé ponožky jsou podobně působivé, jako tenké, téměř odvětrávající fusekle v zimě.

h2

Je nezbytně nutné dopřát svým nohou co nejlepší komfort. Už jen tak, že nohy jsou prakticky u každého běžného sportu silně namáhány, a chodidla potřebují mít vše, co pro dosažení nejlepších výsledků je potřeba – klid a pohodu. Jedině tak lze dosáhnout nejlepších výsledků a vyvinout maximální sílu. Jistě se vám vybaví situace, kdy jste kvůli bolavým otokům a vybouleným plyskýřům, nemohli pokračovat v zápolení, či jste si museli na čas odpočinout. To vše je výsledek nejen nevhodně zvolené obuvi, ale právě i ponožek. Bota vytvoří vhodné prostředí pro výkon, ponožka doladí nedostatky vnitřní strany boty a přizpůsobí se noze.

Druhy sportovních ponožek

Podle účelu užití ponožek rozdělujeme speciální ponožky vyvinuté pro horolezce, dále běžecké nebo cyklistické ponožky, také trekové, lyžařské a speciální, jež jsou přímo určeny na danou činnost.

Sponzorováno

Důležité faktory

Víte, jak poznáte, že máte dobrou ponožku na noze? Zcela jednoduše. Vaše nohy jsou vždy po námaze klidné, bez puchýřů i oděrek, nejsou propocené a ani nepříjemně nepáchnou na ohromné vzdálenosti. Noha je vůbec celá tak nějak v pořádku, není příliš horká, a už vůbec ne studená, ani mokrá. Ponožky na sport nejsou zrovna levnou záležitostí (oproti běžný ponožkám), za to však jsou uzpůsobeny i pro největší námahy, což znamená, že jsou anatomicky tvarované a dělené pro to, aby byly prodyšné, ale současně aby také udržovaly stálou teplotu a případný pot odváděly. Hodně se u sportovních ponožek hraje na to, aby byla vyztužena spodní část a zabránila tak nepříjemným nárazům.

Dále je hodně důležité, aby ponožky byly vybaveny antibakteriální úpravou a žebrovanou konstrukcí z úpletu, jež spolu dokonávají perfektní produkt, jež nejenže omezuje výskyt plísní a bakterií, ale speciální stříbrné vlákno ničí všemožné bakterií.

Co správné ponožky nedělají

Nejlépe otestujete dané ponožky tak, že je budete mít celý den na nohou a provádět přitom běžné aktivity. Večer, až si ponožky svléknete, by vaše nohy měly být zcela bez puchýřů, otlaků a různých zčervenalých míst. Dále byste neměli cítit žádnou přílišnou bolest, snad jedině z únavy, ale špatné jsou bolesti, které sílí při došlapu na nohu. Také se u dobrých ponožek nevyskytuje nadměrná vlhkost jak ponožky, tak v botě a s tím ani spojený zápach. Nic takového vás, pokud vlastníte kvalitní a dobré ponožky nečeká. Špatné ponožky také mají nedokonalou či zcela špatnou termoregulaci. Objevuje se tak nadměrné teplo nebo chlad nohou a co je velice důležité, že kvalitní ponožky vydrží i silné nápory a po několika málo využití se nevyskytují díry a jiné mechanické opotřebení.

Jak se o ponožky starat?

Samozřejmě postupujeme podle návodů od výrobce. Obecně však platí, že ponožky pravidelně pereme, ideálně volíme program pro vlnu a jemné textilie a nepoužíváme aviváž. Při zvýšené aktivitě může použitá aviváž dráždit kůži na chodidlech.

Přečtěte si další tipy na výběr produktů

VIDEO: Jak vybrat běžecké ponožky?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva