Sponzorováno

Jak ve zdraví zvládnout práci na směny? 4.75/5 (8)

Jak ve zdraví zvládnout práci na směny?Některá zaměstnání na naše zdraví kladou vyšší nároky než jiná. Nemusí se ani jednat o náročnost výkonu dané profese, jako spíše o nastavení času pro práci. Každý, kdo někdy pracoval (byť jen pár dní) ve směnném provozu, jistě potvrdí, jak zásadně toto naruší běžné denní fungování. Jak zvládnout práci na směny? Máme pro vás několik rad.

Výhody práce na směny

Práce na směny je běžná zejména ve strojírenství, stavebnictví, ale samozřejmě také ve službách a zdravotnictví. Někteří lidé jsou schopni pracovat roky v režimu ranních, odpoledních a nočních směn a nemohou si takový život vynachválit. Vždy po pár dnech se dočkají toho, že mají volno dopoledne, kdy si mohou zařídit vše potřebné, dojít na úřad, objednat se k lékaři. Někdo se může i dopoledne věnovat některému sportu nebo jinému koníčku. Z praktického hlediska nelze nezmínit, že práce na směny bývá často (ne vždy) lépe finančně ohodnocena.

Rozladění denního rytmu

Člověk je řízen biologickými hodinami a organizmus předpokládá, že přes den bude vykonávána určitá aktivita a v noci naopak odpočinek.

Desynchronóza – možný problém při směnném provozu

Pokud je toto změněno, dochází k rozladění vnitřních hodin. Odborně se hovoří o stavu zvaném desynchronóza.

Práce na směny může vyvolat psychické problémy, ale i onemocnění na úrovni fyzického těla. Mezi často popisované obtíže patří:

  • nemoci oběhové soustavy – vyšší krevní tlak, nepravidelnosti srdečného rytmu
  • trávicí obtíže – nechutenství, bolesti žaludku, výkyvy váhy
  • zhoršená imunita – časté choroby, obtížné překonávání nemoci
  • problémy se spánkem – zdlouhavé usínání, brzké probouzení nebo celkově velmi špatná kvalita spánku
  • potíže s koncentrací, s pamětí

Zvláště nepříjemné jsou v tomto ohledu noční směny. Střídání ranních a odpoledních směn ještě člověka nepoznamenává tolik, práce v noci však běžný rytmus rozhodní výrazně. Změní režim spánku i jídel v průběhu dne, následující den je poznamenán nutností dospat čas, který člověk strávil v práci.

Obtížné je domluvení si čehokoliv, co je vázáno na konkrétní dobu v týdnu. Jen stěží budete pravidelně každé pondělí dopoledne chodit na cvičení, když se vám střídají pracovní směny. Velmi komplikovaná situace nastane v momentě, kdy práci na směny vykonávají oba partneři. Pak je podstatné se na veškerých aktivitách (samostatných i s dětmi) domlouvat dopředu a rozvrhnout si, kdo v daném termínu bude mít čas. Obtížné však je, že v rámci toho, aby rodiče zvládli bez obtíží obstarat děti a chod domácnosti, realita může vypadat tak, že se doma pouze míjí a společného času mají jen opravdu velmi málo.

Sponzorováno

Přizpůsobení práce

Pokud již na směny pracujete, zkuste si svůj denní režim zařídit tak, aby vám co nejvíce vyhovoval a práce na vás zanechávala jen opravdu minimum negativních následků. Je lepší, pokud se domluvíte na střídání směn v režimu, kdy za sebou následuje více směn téhož druhu. Směny mohou být různě kombinovány. Někde je třeba pracovat 12 hodin, jinde je rozdělení jiné. Je možné střídání směn tak, že člověk má tzv. krátký a dlouhý týden. Je též důležité, jakou konkrétní podobu práce má. Někde máte šanci změnit pozici, projít se, jinde setrváváte prakticky stále sedět.

Pravidelnost v jídle

Snažte se i přes rozdílnost směn dodržovat alespoň některé zásady pravidelného stravování. Dopřejte si svačiny, snažte se jíst naposledy nejméně dvě hodiny před spánkem. Během ranních a odpoledních směn zřejmě není tak velký problém toto dodržet. Horší je situace při práci v noci. Během ní jezte spíše lehčí jídla, opět nejezte bezprostředně před tím, než si půjdete ráno lehnout.

Práce na směny a spánkový režim

Pokud pracujete i přes noc, vyzkoušejte, jak se vám nejlépe daří dohnat ztracený spánek. Někdo nemá potíže se spaním přes den – stačí tedy jít spát až po odpracované směně. Jiný může dát přednost spát několik hodin před prací a několik po ní. Pokud již spíte během dne, snažte se si podmínky přizpůsobit pro co nejkvalitnější spánek – zatemnění, klidné prostředí.

Pro odstranění stresu a tím i k podpoře kvalitního spánku může pomoci nalezení způsobu, jak si nejlépe odpočinout a „pročistit si hlavu“. Ideální je, pokud si zamilujete koníčky, kterým se můžete věnovat i v nepravidelnou denní dobu. Najděte si něco, u čeho se dokážete příjemně uvolnit. Snažte se pravidelně stýkat s lidmi, v jejichž společnosti je vám dobře. Neomezujte kvůli práci své kontakty s přáteli nebo s rodinou.

Pokud jsou obtíže opravdu výrazné, je třeba zauvažovat nad tím, zda je šance práci změnit, případně se snažit alespoň přizpůsobit podobu směnného provozu (vynechání nočních směn, vhodnější střídání směn).

Co si dále přečíst?

VIDEO: Stravování při práci na směny

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva