Obsah článku
Akné, problematická pleť může vzniknout buď z genetické predispozice – hormonálními změnami nejen v pubertě, ale i zanedbáním péče o pleť a to ignorováním pupínků nebo uhrů, často i „odbornou“ domácí péčí o pleť a to tak oblíbeným rýpáním si v pleti (ať hodí kamenem kdo jste bez viny).
Kosmetické přípravky na problémy s akné
Velmi důležité při péči o pleť s akné je domácí ošetření, důkladné čištění pleti, ale i používání vhodných kosmetických přípravků jako například:
Masky s jílovým základem
Masky s jílovým základem mají protizánětlivý účinek a pohlcují nadměrný maz v pleti. Při aknózní pleti používat klidně i každý druhý den na celý obličej.
Zinek
Příznivé účinky zinku se klinicky nikdy neprokázaly, ale seboregulačný (tlumící maz) účinek tohoto stopového prvku je prokazatelný, tak tříměsíční kúrou s užíváním zinku nic nezkazíte. Nanejvýš si posílíme strukturu vlasů a nehtů.
Kafrová mast s ichtamolem / kamfor ichtiolem
Toto je skvělý pomocník pro lokální použití, působí protizánětlivě. Nejenže působí díky složení svého masťového základu do hloubky, ale efektivně zbavuje zarudnutí způsobeného zánětem, proti němuž aktivně působí. Mast aplikujeme hned při prvních pocitech „rašení“ vyrážky, tehdy se může stát že nedojde ani k zánětlivému procesu a pokud ano, zmírní a urychlí jeho průběh, nebo již aplikujeme na samotný zánět. Používáme vždy jen lokálně, nikdy ne na celý obličej!
Čajovníkový nebo eukalyptový olej
Čajovníkový olej má stále místo v boji proti akné, léčí zánět a vysušuje vyrážky. V takovém případě je ideální používat jej v 100-procentní koncentraci. Pro citlivou pleť jsou však vhodnější jeho ředěné formy v podobě čistících gelů, pleťového tonika, krému či peelingu.
Dbejte na stravu!
Velmi důležitá je ale i zdravá a harmonická strava která nám umí ovlivnit nejen aknózní stav naší pleti.
Sponzorováno
Při „léčení“ pleti s akné je ale také velmi důležitá odborná péče v kosmetickém salonu a to hloubkovým čištěním pleti. Doporučujeme čištění pleti ultrazvukem nebo AHA kyselinami, případně kombinace těchto dvou ošetření, což podle našich zkušeností a praxe zaručují nejlepší a nejrychlejší pozitivní výsledky.
Na co si dát u akné pozor?
Nevytlačujte pupínky akné rukou
Doporučujeme se vyhýbat manuálnímu vytlačování a mechanickým peelingům, které způsobují že se přenesou hluboko ukryté bakterie na jiné části pleti a tím se akné rozšiřuje.
Na sluníčko a solária pozor
Také neplatí dobře známá fáma že sluníčko / solárko pomáhá akné, opak je pravdou po slunění často dochází ke zhoršení stavu pleti.
Formy akné – jaké známe druhy akné?
Je několik forem akné, od mírnějšího až po to nejhorší stadium:
Pupínky – uzavřené komedony s bílými hlavičkami
Ty jistě zná každý z nás. Bílá hlavička je tvořena hnisem, který tvoří vlastně leukocyty – bílé krvinky, které odumřely v boji s bakteriemi.
Komedony – s černými hlavičkami
Komedony na rozdíl od pupínků sahají hlouběji pod povrch pokožky a také jejich odborné odstraňování je složitější. Komedony jsou na rozdíl od pupínků otevřené.
Papuly
Nepřesahují svými vývody na pokožku, ale jsou pod jejím povrchem, na pohled jsou jasně červené nebo narůžovělé a mohou být bolestivé na dotek. Jejich okraje jsou difúzní – nejsou přesně ohraničené.
Pustuly
Jsou vážnějším stádiem akné. Jsou hluboko v pokožce a bývají často zdrojem zánětu. Jsou bolestivé na dotek a vývod zanícené mazové žlázky je také ukrytý pod povrchem epidermis – pokožky. Jsou šiřiteli zánětu.
Noduly
Mnohonásobně větší než obyčejné pupínky. Jsou silně zarudlé, bolestivé a hutné. Jsou hrudkovité.
Cysty
Nejvážnější stadium akné. Hluboké záněty, jejichž regenerace může způsobit trvalé následky ve formách jizev.
Mrkněte na další rady, jak si poradit s akné.
Co si ještě o akné přečíst?
- Podle umístění akné často poznáte, jaký problém vaše tělo trápí
- Může pomoci zelený ječmen vyléčit akné?
- Jak na akné na ramenou?
VIDEO: Blogerka radí – pleťová maska proti akné
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Akné
Přečtěte si také naše další články