Sponzorováno

Jak správně vybrat turistickou obuv, aby vám nepromrzly nohy? 4.8/5 (20)

Na co se dívat při výběru turistických bot?

Na co se dívat při výběru turistických bot?

Jestliže rádi chodíte na výlety do přírody, na výšlapy za památkami nebo jen tak na procházku, měli byste zauvažovat nad tím, zda máte na tyto aktivity vhodnou a zdravou obuv.

Pro pěší turistiku je vhodná treková obuv. Nezáleží na tom, jestli chodíte na túry běžně nebo jen občas – vaše nohy turistickou obuv rozhodně ocení. Pokud si vyberete vhodné trekové boty, budou vás z výšlapů méně bolet nohy, budou se vám méně potit než v klasických teniskách a navíc poskytnou svým nohám důležitou oporu. Jenže jak takové správné trekové boty vybrat? Není to sice jednoduché, ale nakonec se jistě podaří. Abychom vám pomohli, přinášíme v dnešním článku pár základních aspektů, které byste měli při koupi turistické obuvi zohlednit.

Vyvarujte se nákupů na poslední chvíli

Není nic horšího než kupovat boty za minutu dvanáct. Výběr ve spěchu je dost riskantní. Můžete zapomenout na některé důležité detaily a navíc budete ovlivněni tím, že vás tlačí čas – budete chtít boty koupit hned a teď a ustoupíte z některých, na první pohled méně důležitých, požadavků, což se vám může ošklivě vymstít. Než boty koupíte, nejprve se zamyslete. Níže jsme uvedli pár otázek, na které je vhodné si předem odpovědět.

  • Jak často budete boty používat?
  • Kolik jste ochotni do koupě investovat? (přibližný odhad)
  • Jaké jsou vaše tělesné dispozice? (výška, váha, popř. zdrav. stav)
  • Jak budu boty používat? (počasí, terén, … )

Když jste si toto ujasnili, můžete přistoupit k výběru. Na trhu je k dispozici výběr z mnoha kategorií bot, přičemž se liší provedení, cena, kvalita a mnoho dalšího.

Samotný výběr turistické obuvi

Ideální boty by měly být funkční – měly by poskytovat oporu, ale přitom neomezovat váš přirozený pohyb. Zároveň by měly být lehké a měly by být vyrobeny z kvalitních materiálů. Uvažujte nad tím, že čím náročnější terén hodláte zdolávat, tím pevnější boty budete potřebovat. Naopak pro lehčí terén můžete zvolit boty měkčí.

V obchodě vybírejte boty pečlivě, nejlépe přijďte v turistických ponožkách, ve kterých budete chodit i na túry. Nevybírejte prioritně podle ceny, vybírejte si podle vašich požadavků (ke stanovení požadavků by vám měly pomoci otázky uvedené výše). Každé boty, o které máte zájem, si vyzkoušejte. Boty si v klidu obujte, správně zavažte a zkuste se v nich projít. Klidně to vezměte křížem krážem po prodejně, jen tak budete schopni správně posoudit, zda-li byste byli s konkrétními botami spokojeni. Rozhodně vyzkoušejte více párů bot – budete pak vybírat z většího množství, vyzkoušíte různé značky a pak lépe určíte svého „favorita“. V případě nejasnosti se nebojte vyptat prodavače na vše, co vás zajímá.

Všimněte si, že boty jsou většinou zařazeny do kategorií A až D (dělení se může lišit). Tyto kategorie označují technická a materiálová specifika. Pokud chcete chodit párkrát do roka s rodinou na výlety po památkách, bude vás zajímat kategorie nižší a naopak – jestliže se vaše ambice týkají náročných horských terénů, věnujte pozornost vyšší kategorii.

Cena turistických bot

Každého z nás zajímá, kolik nás taková „sranda“ bude stát. Boty rozhodně nejsou levnou záležitostí, na druhou stranu – kvalitní, správně vybrané boty vám mohou sloužit několik let. Nechoďte do obchodu s tím, že „maximálně jsem ochoten dát tolik a tolik“. Stanovte si požadavky, kterým jistě bude odpovídat několik párů bot, z nichž pak můžete vybírat i dle ceny.

Údržba outdoorových bot

Jestli už jste zdárně vybrali obuv, nezapomínejte, že je potřeba jí věnovat odpovídající péči. Boty čistěte nejlépe po každém použití. Použijte vodu, do které můžete přidat trošičku jaru a kartáč. Vnitřní část boty vytřete vlhkým hadříkem a vystříkejte antibakteriálním sprejem. Jednou za čas boty naimpregnujte – nejlepší je použít impregnaci, která je doporučována výrobcem. Boty nechávejte vyschnout vždy při pokojové teplotě, rozhodně ne na topení apod. – mohlo by dojít k poškození.

Nejdříve si dejte zkušební provoz

Nikdy neberte boty z krabice a nesměřujte přímo na stezku. Kupte boty a zkuste je nosit kolem vašeho domu, nebo na nějakou lehčí procházku. Uděláte si lepší představu o tom, zda jsou tyto boty pro vás to pravé. Pokud tomu tak není, vraťte se do obchodu a požádejte o výměnu za další pár.

Sponzorováno

Kůže nebo syntetické?

Díky pokrokům v materiálech jsou rozdíly mezi koženými a syntetickými botami čím dál menší. V minulosti bylo možno říci, že kožené boty jsou odolnější a snadněji se o ně stará, syntetické boty byly lehčí a vyžadovaly méně „rozcházení“.

Dnes jsou však tyto rozdíly méně výrazné. To znamená, že při výběru bot se nedívejte na materiál jako na hlavní parametr.

Anatomie boty – pojďme se na outdoorové boty podívat zblízka

Bota je tvořena mnoha kompozitními díly. Zde je stručný přehled těchto částí i s jejich stručným popisem.

Podívejme se na spodní část boty.

Podívejme se na spodní část boty.

1. Gumová podrážka zajišťuje přilnavost. Hluboké výstupky se zabořují do země a jsou vytvarovány z vysoce pryskyřičných pryžových směsí, které zabraňují uklouznutí na hladkých skalách. Moc důležitá část boty.
 
2. Mezipodešev je umístěna nad gumovou podrážkou a jejím úkolem je poskytnout správné množství flexibility. Může být vyrobena z různých materiálů. Tato mezipodešev musí být hodně vyvýšená, pokud máte v úmyslu lézt na malých skalnatých hranách a škrábat se někam nahoru, ale může být flexibilnější, pokud jde jen o chůzi.
 
3. Stélka nebo vložka vám poskytuje tlumení, takže nestojíte tam, kde je tvrdá mezipodešv. Stélka je obvykle odnímatelná a mnoho lidí, kteří mohou například mít problémy s klenbou nohy, si ji vymění za speciální a podpůrnější stélku.

Podívejte se i na vnitřek boty.

Podívejte se i na vnitřek boty.

4. Vnitřní obložení měkké kůže nebo svrchní textilie zajišťuje pohodlí uvnitř obuvi a rovněž chrání membránu před nečistotami a oděrem.

5. Jazyk bude obvykle připevněn ke zbytku horní části membránou, aby se zabránilo vniknutí vody a nečistot. Při zavazování bot se ujistěte, že jazyk bot je vždy správně vyrovnán, bez tlakových bodů nebo záhybů.

6. Límec boty se táhne kolem kotníku. Měl by být měkký na vnitřní straně boty, ale jeho celková tuhost závisí na stylu boty. Outdoorové boty by měly mít vysoký a pevný límec, zatímco u více uvolněné boty (pro méně náročnou chůzi) může být o něco více flexibilní a pružný.

Povrch boty a jeho popis.

Povrch boty a jeho popis.

7. Těsnicí vyztužení paty a špičky boty. Velikost a tvar se liší napříč značkami a styly boty, takže nezapomeňte vyzkoušet několik možností.

8. Gumová výztuž kolem okraje obuvi, která chrání proti oděru a chrání šití mezi podešví a horním okrajem. Ne všechny boty toto budou mít, protože je to část boty, která je určena především pro tužší a techničtější boty.

9. Uchycení tkaniček. Klasika u každé outdoorové boty. Pro tipy a triky týkající se šněrování se můžete seznámit v návodu u bot.

A co vy? Podle čeho vybíráte outdoorovou obuv vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak vybrat pohorky?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva