Obsah článku
Jaké jsou typy spacáků?
Pojďme se na ně v rychlosti podívat:
1. Dekový spacák
Je vhodný pro letní přespání třeba pod stanem, méně náročné táboření v přírodě nebo spaní na chatě. Kvůli většímu vnitřnímu prostoru je totiž horší ho vyhřát vlastním teplem. Tento spacák má obdélníkový tvar a dá se celý rozepnout, tím je možné ho použít jako přikrývku.
2. Mumiový spacák
Tento spací pytel více méně kopíruje svým tvarem lidské tělo, čímž minimalizují vnitřní prostor. Tím je snazší ho vyhřát a jednodušší toto teplo udržet. Mumiové spacáky se dále dělí na spací pytle se zipem nebo bez zipu. Varianta bez zipu je obzvlášť vhodná do velmi chladných podmínek, protože snižuje únik tepla na minimum. Nevýhodou je ovšem menší komfort, kdy se do tohoto spacáku musí člověk doslova nasoukat. Dalším možným rozlišením mumiových spacáků je jejich dělení na anatomické, rozšířené a oválné spací pytle. První zmiňovaný poskytuje nejlepší ochranu před chladem, další dva zase více prostoru a tím lepší komfort. Vyrábí se také spacáky, které je možné propojit zipy, abyste mohli využívat společného tepla s další osobou.
Z jakých materiálů se spacáky vyrábí?
Nejčastější výplní spacích pytlů jsou moderní syntetická vlákna. Nejlepším izolátorem je ovšem pořád pravé husí, kachní nebo kajčí peří s vysokým podílem prachového peří. Do spacáků určených do extrémních podmínek se proto volí tato výplň. Péřové spacáky jsou také lehčí než jejich syntetická varianta. Mají však i své nevýhody. Kromě vyšší pořizovací ceny je tou největší nevýhodou náročnější údržba. Peří poměrně snadno navlhne, čímž se zhoršují jeho izolační vlastnosti, a také dlouho schne. Samozřejmě je i nevhodné pro alergiky. Syntetická vlákna mají sice o něco horší tepelně-izolační schopnosti, zato jsou však schopné je poskytnout i při navlhnutí a velmi rychle proschnou. Tato vlákna jsou nealergenní a spacáky z nich jsou také cenově dostupnější. Pro běžné použití jsou určitě dostatečné.
Kromě výplně je důležitá i vrchní vrstva, která by měla být zvenčí vodoodpudivá a zevnitř prodyšná. Vnitřní materiál zase musí být příjemný na dotek, aby bylo spaní v něm pohodlné.
Sponzorováno
Do jakých teplot jsou spacáky určeny?
Toto je údaj, který bude při vašem výběru velmi důležitý. Spací pytle se zpravidla dělí na letní, zimní a třísezónní (od jara do podzimu). U každého spacáku jsou uvedeny hodnoty tepelného komfortu, které jsou stěžejní. Důležitá je především hodnota dolní hranice tepelného komfortu, ta totiž udává, do jaké nejnižší teploty se nám bude ve spacáku pořád příjemně spát, aniž by nás budila zima. Údaj o extrémní spodní teplotní hodnotě pak znamená nejnižší teplotu pro přežití ve spacáku.
Na detailech záleží
Důležité jsou dva detaily, které se mohou zdát nepodstatné, ale ve výsledku by znamenaly značné tepelné ztráty. Zip by měl být u kvalitního spacáku vždy překryt zateplovací légou, jinak by přes něj unikalo značné množství tepla. Podstatné je také prošití spacího pytle, neměl by být prošit od vnitřní vrstvy až ven jedním stehem, protože také tudy by unikalo značné množství tepla. Dnes už se takto v drtivé většině případů šijí pouze dekové spacáky, kde to nevadí. Přesto kdybyste na podobně šitý mumiový spacák narazili, hledejte raději dále. Ideální je, když má spacák také stahovací límec kolem ramen a stahovací kapuci, což opět zvýší jeho izolační schopnosti.
Jak si vybrat správnou velikost?
V čím náročnějších podmínkách budete spacák používat, tím je důležitější zvolit jeho správnou velikost. Když vám bude příliš velký, budete muset zahřívat zbytečný prostor. Při moc malém spacáku se zase snižuje pohodlí při spánku. Nejlepší je si spací pytel přímo vyzkoušet a to tak, že si ho na sebe natáhnete i s kapucí přes hlavu a takto se posadíte. Neměli byste mít nohy příliš přimáčknuté na dno spacáku. Šířku dobře posoudíte, když si v zapnutém pytli s kapucí na hlavě dosáhnete na špičku nohy tak, abyste byli schopní si obléci ponožky.
A co vy? Podle čeho vybíráte spacák vy? Budeme moc rádi za komentáře.
Co si ještě přečíst na toto téma?
VIDEO: Jak spát správně ve spacáku
VIDEO: Jak vybrat spací pytel?
VIDEO: Malé povídání o spacích pytlích…
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Oblečení a zdraví
Přečtěte si také naše další články