Sponzorováno

Jak správně stimulovat novorozence? 4.8/5 (10)

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda vaše dítě skutečně vidí svoji hračku v postýlce nebo zda ho ráno ruší váš budík na mobilním telefonu? Faktem je, že kojenci a novorozenci vnímají věci úplně jinak než dospělí.

Takto malé děti obecně používají svých pět smyslů k přijímání informací, reakci na své prostředí, vyhledání výživy a pohodlí a ke spojení se svými rodiči. Některé smysly, jako hmat a sluch, jsou plně vyvinuty již při narození. Jiné, jako je zrak, „dozrávají“ několik měsíců. Řekneme vám, co můžete očekávat a co můžete udělat, abyste stimulovali každý smysl vašeho miminka.

Co je to vlastně stimulace kojence?

U miminek správná hra stimuluje jejich smysly a pomáhá jim učit se a rozvíjet se. Hra s dítětem – neboli stimulace kojence – zahrnuje aktivity, které probouzejí nebo stimulují zrak, zvuk, dotek, chuť a čich vašeho dítěte.

Stimulace kojenců může zlepšit zvídavost, rozsah pozornosti, paměť a vývoj nervového systému vašeho dítěte. Kromě toho děti, které jsou stimulovány, dosahují vývojových milníků rychleji, mají lepší svalovou koordinaci a bezpečnější obraz sebe sama.

1. Vize dítěte (vidění)

Zpočátku vaše dítě vidí pouze na vzdálenost nějakých 20-30 cm a jeho vidění je rozmazané. Vidí většinou tvary a odstíny – ať už je něco velké, malé, světlé nebo tmavé. Ve 4 měsících vaše dítě uvidí dále a bude používat oči ke sledování pohybujících se objektů a do 5 měsíců bude mít hlubší vnímání. Někde mezi 4 a 6 měsíci bude novorozenec schopen vidět všechny barvy. A v době, kdy bude chodit a plazit se, mezi 8. a 12. měsícem, bude novorozenec schopen používat své hloubkové vnímání k posuzování vzdáleností při zkoumání.

Co můžete udělat: Vyzdobte dětský pokoj v jasných barvách a výrazných vzorech. Měňte polohu kočárku svého dítěte a krmte ho z obou stran, abyste ho navykli na vidění z různých úhlů. Můžete také dát svůj obličej do zorného pole vašeho dítěte a pak mluvit nebo se usmívat; což mu umožňuje soustředit se na vaši tvář a sledovat vaše pohyby.

Asi ve 4 měsících začněte hrát hry jako „kde je? Tadyyyy jeee“ (hra, při které se mu schováváte za ručník nebo utěrku například) nebo smyslovou hru Peekaboo, abyste pomohli jeho koordinaci ruka-oko. Můžete mu také dát příležitost, aby si prohlédl různá místa – zkuste park, zoologickou zahradu nebo se jen projděte po okolí. Když ho něco zaujme, dejte mu čas, aby si to důkladně prohlédl. Prostě mu dělejte hodně vjemů pro oči.

2. Stimulace sluchu dítěte

Sluch dítěte se začíná rozvíjet, když je ještě v děloze, takže vaše dítě bude znát váš hlas, už když se narodí. Může se leknout, když třeba bouchnou dveře, protože novorozenci jsou citliví na změny zvuku.

Ale jakmile usne, nebuďte překvapeni, když zdřímne i přes ty nejhlasitější zvuky. Zpočátku bude vaše dítě snadno rozptýlené hlukem v pozadí. Asi ve 2 měsících se začne pokoušet napodobovat zvuky vrkáním a kolem 4 měsíců se z toho stane blábolení. Kolem 6 měsíců může napodobovat specifické zvuky, které vydáváte.

Nejrozvinutějším smyslem novorozence je sluch – děti mohou slyšet a zapamatovat si známé zvuky, které slyšelo měsíce před narozením.

Co můžete udělat: Mluvit na kojence, číst mu a zpívat svému dítěti pomáhá budovat jeho osobnost, podporuje rozvoj jazyka a podporuje vytváření vazeb. Zkuste použít zpěvný hlas, abyste dítě naladili na různé tóny a vzorce řeči. Můžete mu také nechat vychutnat si zvuky každodenního života (ptáky, řeku) a popsat mu, co právě slyší. Malým dětem, které mají problémy se spánkem, zapněte zařízení s bílým šumem (třeba vysavač v druhé místnosti); je uklidňující, protože replikuje tiché, stálé zvuky dělohy.

  • Jedním z nejjednodušších způsobů, jak uklidnit novorozence, je držet ho u matčiny hrudi, aby slyšel její srdce.
  • Zdá se, že kojenci preferují jemné a vysoké zvuky, zejména ženský hlas.
  • Často mluvte si se svým dítětem.
  • Zatřeste chrastítkem nebo zazvoňte na zvonek z různých částí postýlky.
  • Připevněte rolničky na dupačky vašeho miminka.
  • Zpívejte svému dítěti.
  • Vystavte své dítě různým zvukům.
  • Přečtěte svému miminku pohádku.
  • Nedělejte příliš hlasité zvuky a nenasazujte dítěti sluchátka – mohou mu snadno poškodit sluch.
  • Vytvořte kazetu se zvuky (troubení auta, bouchnutí dveří, smích dětí, váš hlas), které bude vaše dítě poslouchat.

Dotyky jsou jedním z nejlepších způsobů, jak stimulovat vaše dítě. Poskytuje kontakt, jistotu, relaxaci a pohodlí. Miminka mají ráda pevné a jemné hlazení. Dotýkání se různých textur vaše dítě zaujme. Naše další rady:

  • Než se miminka dotknete, umyjte si ruce.
  • Hlaďte své dítě od hlavy až k patě různými látkami nebo předměty pro domácnost (vata, zubní kartáček, houba atd.).
  • Jemně své miminko masírujte.
  • Během koupele pokapejte miminko vodou.
  • Jemně cvičte ruce a nohy svého dítěte a pohybujte jimi hladce a pomalu.
  • Houpejte své miminko – napodobuje život v děloze.

3. Stimulace hmatu dítěte

Hmat je jedním z nejlépe vyvinutých smyslů již při narození. Děti jsou schopny okamžitě rozlišovat mezi různými teplotami, texturami, tvary a dokonce i hmotností předmětů.

Dotek je také naprosto zásadní pro navázání kontaktu mezi kojencem a matkou. Při mazlení se vaše dítě bude cítit v teple a bezpečí, stejně jako v zavinovačce, protože se tak znovu vytvoří omezený pocit lůna. A ano, děti zkoumají prostřednictvím doteku svět a jejich preferovaným nástrojem jsou ústa. Takže se nebojte, když cucá nebo žvýká cokoliv, co mu přijde pod ruku. Jen se ujistěte, že mu dáváte věci, které jsou bezpečné a čisté. Jakmile bude mít větší kontrolu nad svýma rukama a pažemi, natáhne se a popadne cokoli, co má na dosah.

Sponzorováno

Co můžete udělat: Držte své dítě často. A to tak často, jak to jen jde. Kontakt kůže na kůži je zvláště příjemný pro novorozence a i pro jejich maminky. Uklidňující je i pouhé natření trochou mléka po koupeli, nebo můžete zkusit jemné masážní pohyby. Ano, určitě miminko masírujte. Nechte miminka také cítit různé předměty na kůži, jako je měkké plyšové zvířátko nebo hrbolatý míč. Až bude starší a šikovnější, dejte mu hračky různých tvarů, velikostí a textur. To je pro stimulaci hmatu ideální.

4. Stimulace čichu miminek

Vaše dítě má už od začátku života hodně dobrý čich. Pozná vaši vůni už 1. den a pravděpodobně už někdy během týdne rozpozná vůni ostatních blízkých lidí ve svém životě. Děti jsou obzvláště citlivé na vůni mateřského mléka a dokážou ho dokonce odlišit od umělého mléka. To vám pak může způsobit malé problémy kolem 3 nebo 4 měsíců, kdy by mohlo dítě začít spát celou noc. Pokud přijdete utěšit své dítě, vězte, že vás ucítí a možná bude chtít nakrmit. Vaše dítě také používá čich, aby se dozvědělo o prostředí kolem sebe a identifikovalo pohodlí a možná nebezpečí.

Co můžete udělat: Odborníci doporučují používat stejné produkty pravidelně, protože děti mají rády známost a stálost. Nepoužívejte silně vonící produkty, když kojíte. Snažte se vyhnout vonným pracím prostředkům a těžkým parfémům, protože mohou vaše dítě zmást maskováním feromonů, které produkujete. Chcete-li vybudovat čich novorozence, vystavte ho později v životě mnoha jemným vůním. Řekněte mu, jaká je každá vůně, a podpoříte tím i jeho jazykový vývoj.

5. Stimulace chuti miminek

Chuťové pohárky vašeho dítěte byly plně vytvořeny. Novorozenec je prý schopen rozpoznat chutě jídla, které jste jedli, prostřednictvím mateřského mléka. Proto se může zdát méně než nadšený z kojení poté, co jste snědla preclíky a nenasytný poté, co jste si dala kousek dortu.

Co můžete dělat: Během kojení jezte různé potraviny. Ideálně různé zdravé potraviny. Počínaje kolem 6. měsíce seznamujte své dítě s různými potravinami a příchutěmi. To mu poskytne náskok při zažívání řady chutí, které se nacházejí ve zdravé stravě. Pokud má vaše rodina v minulosti potravinové alergie nebo pokud má vaše dítě ekzém, měli byste si samozřejmě promluvit se svým lékařem, než ho budete krmit novými potrainami.

Bojíte se, že je něco špatně?

Pokud máte podezření, že vaše dítě má problém se zrakem nebo sluchem, vezměte ho k pediatrovi, aby ho co nejdříve vyšetřil. Ztráta sluchu je nejběžnějším vrozeným problémem a její včasné diagnostikování je obzvláště důležité, protože může narušit učení jazyka. Odborníci doporučují šeptat do každého ucha vašeho dítěte: Pokud se chichotá nebo vrtí poté, co šeptáte do jednoho ucha, ale ne do druhého, může být něco špatně.

Mnoho států také vyžaduje, aby nemocnice při narození provedly screening sluchu, který by měl zachytit některé potenciální problémy, a i mnoho pediatrů doporučuje, aby si všichni kojenci nechali v nemocnici zkontrolovat oči. Pokud vaše dítě nemělo oční vyšetření, nechte ho otestovat do 6 měsíců. Do té doby hledejte asymetrii mezi očima, nadměrné zarudnutí nebo výtok, pokleslá víčka a abnormálně tvarované zorničky (miminko kontrolujte v rovnoměrně osvětlené místnosti).

Na co je třeba pamatovat při stimulaci kojenců

  • Kojenci se cítí bezpečněji, když kolem sebe cítí hranice – jako třeba přikrývky srolované a umístěné blízko jejich boků a nohou.
  • Nechte své dítě sedět na vašem klíně, aby se mohlo dívat kolem sebe.
  • Měňte hračky, aby se vaše miminko nenudilo.
  • Nejlepší je dotknout se nejprve neohrožujících částí těla dítěte (ruce a nohy).
  • Stimulace bude nejlépe fungovat, když je dítě bdělé, aktivní a dává pozor. Ospalé dítě na stimulování fakt není vhodný kandidát.
  • Udržujte své dítě v teple.
  • Pokud je vaše dítě správně stimulováno, bude se usmívat, vrnět, blábolit, naváže oční kontakt, bude mít ostražitý výraz obličeje a bude komunikovat s lidmi nebo hračkami.
  • Pokud se vaše dítě unaví nebo ztratí zájem, může to znamenat, že má dostatek stimulace a je unavené. Nechte ho odpočívat.
Ne, sluchátka svému dítěti nedávejte. Může to být nebezpečné a pro dítě to není pohodlné.

Ne, sluchátka svému dítěti nedávejte. Může to být nebezpečné a pro dítě to není pohodlné.

Studie říkají: Novorozenci a kojenci ve věku do tří měsíců by měli být stimulováni, aby manipulovali s předměty a pozorovali dospělé vykonávající každodenní úkoly. Tato pobídka pomáhá jejich sociálnímu, motorickému a kognitivnímu rozvoji.

Sponzorováno

A jak vaše dítě stimulujete vy? Napište nám vaše tipy do komentářů.

A dále si o novorozenci přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva