Obsah článku
- Správné používání elektrického zubního kartáčku může přispět k efektivní čistotě zubů a zdraví ústní dutiny. V tomto článku najdete několik kroků, které byste měli dodržovat při používání elektrického zubního kartáčku.
- Vyberte si správný kartáček: Existuje několik typů elektrických zubních kartáčků, včetně rotačních, oscilujících nebo sonických. Vyberte kartáček, který vám vyhovuje a který je doporučený vaším zubařem.
- Dodržujte správný úhel: Držte elektrický kartáček pod úhlem asi 45 stupňů k povrchu zubů a dásní. Tím se zajistí lepší odstranění plaku a zbytků potravy.
- Čistěte si zuby dostatečně dlouho: Doporučuje se čistit si zuby po dobu nejméně 2-3 minut. Některé elektrické kartáčky mají zabudovaný časovač, který vám pomůže sledovat správnou dobu čištění.
- Postupujte systematicky: Čistěte zuby systematicky a nezapomínejte na všechny části ústní dutiny, včetně jazyka a horní části úst.
- Nevyvíjejte nadměrný tlak: Nepotřebujete vyvíjet silný tlak na kartáček. Elektrický kartáček by měl provádět většinu práce za vás. Pouze lehce tlačte kartáček proti zubům a dásním.
Bohužel většina lidí si zuby nečistí celé dvě minuty a často některé zuby úplně vynechají. To je samozřejmě špatně. I pro tento případ se hodí mít elektrický zubní kartáček.
Výhody toho, že přejdete na elektrický zubní kartáček
Když čistíme manuálními (normálními) zubními kartáčky, průměrně kartáčkem pohybujeme rychlostí kolem tří set tahů za minutu. Elektrický zubní kartáček dokáže za stejnou dobu vykonat tisíce nebo dokonce desetitisíce tahů. Jedna studie publikovaná v magazínu Journal of Dentistry se zabýval 29 různými studiemi, které porovnávaly účinnost manuálních a elektrických zubních kartáčků a zjistily, že elektrické zubní kartáčky jsou výrazně účinnější při snižování hromadění plaku a zánětu dásní než manuální zubní kartáčky.
Elektrické zubní kartáčky však mohou být zvláště účinné pro tyto skupiny:
- Jedinci, kteří mají potíže s používáním rukou. Elektrické zubní kartáčky vyžadují méně úsilí a obratnosti při používání a mohou vám pomoci zajistit, že si zuby čistíte efektivně. To mohou být třeba lidé po mrtvici, kteří mají s rukou problémy nebo v ní mají méně síly.
- Malé děti. Většina malých dětí si techniku čištění teprve rozvíjí, takže nemusí být účinná a dobrá. Pro mnoho dětí je používání elektrických zubních kartáčků zábavnější než manuálních zubních kartáčků, což rodičům usnadňuje povzbuzování dětí k čištění zubů.
- Jedinci s rovnátky. Elektrické kartáčky dokážou účinně čistit prostory za rovnátky a kolem nich a jejich menší hlavice usnadňují dosažení na těžko dostupná místa.
- Jedinci s velkým množstvím zubního kamene. Pokud váš zubní lékař nebo dentální hygienistka zmínila, že se na vašich zubech tvoří hodně zubního kamene, možná si nečistíte tak efektivně, jak byste měli. Elektrický zubní kartáček vám může pomoci zdokonalit techniku čištění a udržet vaše ústa zdravá.
EFEKTIVNÍ POUŽÍVÁNÍ ELEKTRICKÉHO KARTÁČKU
Mnoho elektrických zubních kartáčků má vestavěný dvouminutový časovač, který vám může pomoci zajistit, že čištění zubů věnujete dostatek času. Některé modely dokonce obsahují časovače, které dávají signál každých třicet sekund, aby vás vyzvaly, že můžete přejít na další část úst (30 vteřin mátě strávit v každé čtvrtině úst).
Při čištění úst byste tedy měli rozdělit ústa na 4 části:
- Přední část zubů
- Zadní část zubů
- Žvýkací plochy vašich zubů se zadními zuby
- Váš jazyk a horní část vašich úst
Jedno si ujasněme. Při použití elektrického zubního kartáčku není vůbec nutné při čištění silně tlačit ani drhnout. Místo toho jemně veďte kartáček v ústech po zubech, nedrhněte silně! Některé modely elektrických zubních kartáčků dokonce mají tlakové senzory, které vás upozorní, pokud na ně tlačíte příliš silně.
V závislosti na velikosti vašich zubů a velikosti hlavy kartáčku by váš elektrický zubní kartáček měl čistit přibližně jeden zub najednou. Buďte při čistění zubů důkladní. Nejlepší rada je, že každý zub byste měli vyčistit zvlášť. U každého zubu se zastavte na 5-7 vteřin a věnujte se mu.
Sponzorováno
JAK POUŽÍVAT ELEKTRICKÝ ZUBNÍ KARTÁČEK
- Než začnete čistit zuby, ujistěte se, že je váš elektrický zubní kartáček nabitý. Většina modelů je vybavena kontrolkou nabití, která vás informuje, zda je váš kartáček připraven k použití. Než si začnete čistit zuby, měli byste si také vyčistit zuby nití. To pomáhá uvolnit veškerý plak nebo částečky jídla, které se nacházejí mezi vašimi zuby, a zubní kartáček je pak už snáze odstraní.
- Když začnete s čištěním, držte kartáček pod úhlem cca 45 stupňů, stejně jako u manuálního zubního kartáčku. Začněte vnějšími plochami zubů, jemně veďte hlavici kartáčku pomalu od zubu k zubu. Než přejdete k dalšímu zubu, ujistěte se, že držíte hlavici kartáčku na místě několik sekund u každého zubu. Při čištění se řiďte tvarem každého zubu a křivkou dásní.
- Po dokončení vnějších ploch zubů opakujte své činnosti na vnitřních plochách a poté znovu na žvýkacích plochách zubů. Nezapomeňte si vyčistit zadní zuby.
- Po dokončení čištění zubů věnujte několik sekund nasměrování hlavice kartáčku podél linie dásní a na dásně. To pomůže odstranit veškerý zbývající plak. Dávejte pozor, abyste při čištění dásní příliš netlačili, mohli byste si dásně podráždit. A to nechcete.
- Nakonec pomocí kartáčku jemně očistěte jazyk a horní část úst. To pomůže odstranit veškeré přetrvávající zbytky jídla a pomůže vám to osvěžit dech.
Účinné čištění zubů je kritickou součástí každé rutiny ústní hygieny a pomáhá bojovat s plakem a předcházet zánětu dásní a dalším onemocněním dásní. Elektrické zubní kartáčky vám tento úkol usnadní a pomohou vám zajistit, že při každém čištění odstraníte veškerý plak nebo zbytky jídla.
Tipy a triky na čištění zubů elektrickým kartáčkem
- Nejčastější chybou, kterou lidé při čištění zubů dělají je, že s ním neustále hodně pohybují. Trochu čistí dole, pak vyčistí pravé horní kousací plošky, pak zpět dolů, pak přední zuby. Jedná se o neefektivní využití času. Čištění by mělo být metodické, abyste věděli, že každý zub je vyčištěn a věnuje se mu přibližně stejné množství času.
- Před čištěním použijte zubní nit – fluorid z pasty nemůže proniknout přes lepkavý plak, takže pokud jste jej neodstranili zevnitř mezi zuby, nejsou tak dobře chráněny, jak si možná myslíte.
- Po čištění zubů si je neoplachujte – všechny přísady v zubní pastě pomáhají pečovat o vaše ústa. Když to opláchnete, zbavíte se jich.
- Nedrhněte si zuby – bedlivě sledujte svůj tlak, který na zuby a dásně vyvíjíte.
- Každé 1-2 měsíce vyměňte hlavu elektrického zubního kartáčku.
Jak poznat, že si zuby čistíte dobře?
Tato rada je určena pro všechny – začátečníky, mistry, majitele sonických nebo oscilačních kartáčků, uživatele klasických kartáčků atd. Je důležité mít přehled o tom, jak dobře si zuby čistíte. Bohužel, plak má tendenci se dlouhodobě hromadit a to může způsobit nejrůznější problémy se zuby.
Elektrické zubní kartáčky vám pomohou dosáhnout lepších výsledků, ale přesto je nezbytné sledovat váš pokrok. A je několik věcí, které můžete udělat.
Zubaři doporučují navštívit odborníka jednou za 6 měsíců. To je základ. Samozřejmě můžete během těchto návštěv požádat o prozkoumání rutinního čištění a hromadění plaku na zubech a linii dásní. Zubní lékař nebo hygienistka vám také pomůže zbavit se nánosu plaku.
Pokud chcete svůj pokrok sledovat doma, můžete si koupit tablety odhalující plak, které zvýrazní oblasti, kde se plak na zubech hromadí. Některé značky dokonce nabízejí dvoubarevné pilulky, které vám ukáží, který plak je nový a který se dlouhodobě nahromadil. Jedná se o velmi jednoduché, levné a dostupné tablety.
Jak čistit elektrický zubní kartáček
Poslední, ale stejně důležitou věcí pro udržení zdravých a čistých zubů je pravidelná údržba elektrického zubního kartáčku.
Ve vzduchu ale visí otázka: jak vyčistit hlavici elektrického zubního kartáčku?
Elektrický zubní kartáček můžete většinou čistit stejně jako běžný. K čištění hlavy použijte teplou vodu a uložte ji na suché a čisté místo.
Na závěr uvádíme několik užitečných tipů, jak udržovat zařízení čisté a kdykoli připravené k použití:
- Použijte roztok peroxidu vodíku. Skladování zubního kartáčku v roztoku peroxidu vodíku má tendenci omezit růst bakterií na minimum. Jen se ujistěte, že roztok denně vyměňujete.
- Neskladujte zubní kartáčky vedle sebe. Uchovávat několik zubních kartáčků v jednom kelímku je špatný nápad, protože to může způsobit dotyk štětin a křížovou kontaminaci.
- Udržujte jej co nejdále od toalety. Pokaždé, když spláchnete toaletu, dojde k efektu „záchodového oblaku“. To je famózní označení toho, když se fekální hmoty a bakterie zvednou do vzduchu a nakonec přistanou na povrchu, někdy několik metrů od toalety. Je samozřejmé, že je nejlepší uchovávat elektrický zubní kartáček v jiné místnosti se zavřenými dveřmi. Nebo v lékárničce v koupelně.
Sponzorováno
A co vy? Máte elektrický zubní kartáček a používáte o správně? Nebo si raději zuby čistíte kartáčkem klasickým? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- A study on the uninstructed use of an electric toothbrush Autoři: Patrick D. Toto DDS, MS, Kenneth R. Goljan DDS, MS
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články