Obsah článku
O tom, že stres škodí, se jistě dočítáte každý den. Podle toho se jistě snažíte chovat a tak je vaším cílem hlavně dlouhodobá psychická podoba. A je to tak správně. Držte se od dlouhodobého stresu co možná nejdál.
My se nyní nebudeme soustředit na to, jak dané pohody nejlépe docílit. Podíváme se totiž přímo na ony konkrétní stresové situace. A to v souvislosti s tím, jak konkrétně vám může stres vlastně škodit a co všechno může způsobovat.
1. Vliv stresu na trávení
I když to na první pohled vypadá, že dané věci spolu téměř vůbec nesouvisí, opak je pravdou. Pokud budete delší dobu ve stresu, počítejte s tím, že se to negativně podepíše právě na vašem trávení. V první řadě to bude dáno tím, že ve stresových situacích tělo jednoduše funguje zcela jinak a tak probíhají některé běžné procesy a postupy zcela jinak, než by se dalo očekávat. Určitě to může vše dojít i tak daleko, že budete samotné problémy s trávením fyzicky pociťovat. Můžou se dostavit problémy, jako je bolest žaludku, stejně jako se může objevit také pálení žáhy.
Podívejme se ale i na důvod číslo dvě, který souvisí s tím, že je to právě stres který má vliv na vaše trávení. Když na tom nejste po emocionální stránce dobře, může to svádět k tomu, že měníte své stravovací návyky. A vaše tělo tak musí zpracovávat věci, na které není zvyklé. A to samotný trávicí systém také naruší. O jaké potraviny se jedná?
- Nekvalitní sladkosti, zmrzliny
- Chipsy, křupky a jiné pochutiny
- Smažené jídlo
2. Stres způsobuje vznik různých chorob
Když dáte stresu sbohem a začnete jíst opět zdravě, tak se očekává, že dříve nebo později bude vaše trávení opět normální. To ale neznamená, že byste měli výskyt stresu jakkoliv podceňovat. A to hlavně z toho důvodu, že nadměrná psychická zátěž může dokonce způsobovat i různé nemoci. Jednou z hlavních je cukrovka. Čím je to způsobeno? Odpověď je zde celkem jasná. Pokud je tělo ve stresu, má to vliv na játra a jejich fungování. Ta začnou mimo jiného produkovat mnohem větší množství glukózy, tedy zjednodušeně řečeno cukru. A tím, že se v těle hromadí, může způsobit právě tuto nemoc. A to takzvaného druhého typu.
Jak oddálit tento problém? Eliminace stresu je základ. Když to nepůjde, snažte se alespoň o aktivní styl života, spojený se sportem. Ten vyžaduje energii a tak daná glukóza může být během sportu jednoduše spálena. Toto je ideální pomoc, jak příliš neriskovat vznik tohoto zdravotního problému.
3. Stres má vliv i na PMS
Zatímco výše zmíněné problémy se mohou pochopitelně týkat i mužské populace, tak ty, na které se zaměříme nyní, se budou týkat jenom žen. Mluvíme zde o PMS a to v souvislosti s jeho výrazným zhoršením. Pokud vás zajímá co konkrétně mlže nastat, počítejte hlavně s těmito projevy:
- Větší bolestivost
- Nadýmání
- Bolesti břicha
Také nelze opomenout to, že při dlouhodobém stresu není nic výjimečného ani to, že se nejprve objeví nepravidelnost vašeho cyklu a postupem času dojde dokonce i k tomu, že se cyklus zcela vynechá.
4. Pozor také na problémy se srdcem
Jde o nejdůležitější orgán v lidském těle a je nezbytné ho chránit. Když to neuděláte, můžete si výrazně přitížit po zdravotní stránce. Kromě jiných faktorů má vliv na zdraví vašeho srdce také stres. Dokonce musíme říci, že když jste v jedné z rizikových skupin, nebo jste už v pokročilejším věku, může vašemu srdci dokonce ublížit i to, že je jenom krátkodobě, ale výrazně rozčílíte.
Sponzorováno
Proto se snažte eliminovat i tyto stavy. Během stresu totiž dochází v těle i k tomu, že se nadměrně tvoří hormony jako je adrenalin a také kortizol. A ty mají přímý vliv na vysoký krevní tlak, přičemž postupem času může dokonce nastat i srdeční příhoda. A to j stav, který chce zažít skutečně jenom málokdo.
5. Bolet vás nemusí jenom hlava
Když jste dlouhodobě ve stresu, je dobré počítat i s tím, že vás začne bolet hlava. Je to zcela přirozený a běžný jev. Ta ale nebude jedinou oblastí vašeho těla, kde bude třeba pociťovat bolest. Stejně tak vás mohou při dlouhodobém stresu začít bolet dokonce i svaly. Ani toto nemusí být rozhodě nic výjimečného. Nejprve se bude jednat o bolest běžnou až nahodilou, ale postupem času si budete muset zvyknout jak na pravidelnost, tak i na chronické bolesti. Nenechte to dojít tak daleko, protože z chronických bolestí je už pak těžká cesta zpět.
6. Stres se podepíše i na vaší kráse
Hned ve dvou oblastech. Je sice pravdou, že někteří z nás při dlouhodobém stresu hubnou, ale je to spíše výjimka. Většina z nás totiž při nadměrném psychickém zatížení přibírá na váze. Jak proto, že můžeme mít výrazně rozházené hormony, tak pochopitelně i z důvodu, že během této doby více jíme, a to samozřejmě i celkem nezdravá jídla. A to se následně projeví na hmotnosti a tukových zásobách.
Druhý negativní vliv stresu na lidskou krásu je spojený s tím, že bude výrazně trpět vaše pleť. Jestliže se začne objevovat akné, nemusí to být pouze vlivem stravy, nebo nečisté pokožky. Akné se totiž může objevit i ve chvíli, kdy prožíváte stresové období. U některých z nás jsou dané projevy natolik výrazné, že potvrzují, že si často připadáme doslova jako v pubertě. Více o vlivu stresu na naší krásu si přečtěte v našem dalším článku.
7. Stres, sex a reprodukční systém
Stres je pěkně vyčerpávající pro tělo i pro mysl. Není neobvyklé, že ztratíte svou touhu, když jste pod neustálým stresem. Krátkodobý stres může způsobit, že muži produkují více mužského hormonu testosteronu, ale tento účinek netrvá moc dlouhou. Pokud stres trvá dlouhou dobu, hladina mužského testosteronu může začít klesat. To může narušit produkci spermií a způsobit erektilní dysfunkci nebo impotenci. Chronický stres může také zvýšit riziko infekce mužských reprodukčních orgánů, jako je prostata a varlata.
A konečně u žen může stres ovlivnit menstruační cyklus. Může vést k nepravidelným, těžším nebo bolestivějším menstruačním obdobím. Chronický stres může také zvětšit fyzické symptomy menopauzy. A to prostě není příjemné.
8. Stres a imunitní systém
Sponzorováno
Krátkodobý stres stimuluje imunitní systém – může tak být v určitých případech přínosem, třeba při motivaci. Tato stimulace vám pomůže fakt pomoci. Ale postupem v průběhu času, stresové hormony oslabují váš imunitní systém a snižují odpověď vašeho těla na vnější útočníky. Lidé pod chronickým stresem jsou více náchylní k virovým onemocněním, jako je chřipka a běžné nachlazení, stejně jako na jiné infekce. Dlouhodobý stres může také prodloužit dobu potřebnou k vyléčení z nemoci nebo zranění.
Co si ještě o stresu přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Stres
Přečtěte si také naše další články