Sponzorováno

Jak si správně čistit uši? 4.91/5 (22)

Jak na čištění uší?

Jak na čištění uší?

Na čištění uší má každý svůj oblíbený systém. Vatové tyčinky či sponky do vlasů zřejmě vedou v čistících prostředcích prim. Lékaři však z jejich používání nejsou velmi nadšení. Správná technika čištění uší totiž vypadá úplně jinak!

Tak jako v mnoha jiných případech, i zde platí, že tělo si většinou poradí samo. Pokud patříte mezi lidi, kteří jsou závislí na čištění uší, měli byste zajít odvykací kúru. Koledujete si totiž o problémy.

Ušní maz nás chrání

Ušní maz, který má většinou žlutou nebo hnědou barvu a lepkavou konzistenci, chrání zvukovod. Právě jeho konzistence napomáhá zachycování nečistot, které se v něm následně z těla dostanou ven. Strkání různých předmětů do ucha tak hluboko, jak se dá, může způsobit řadu problémů. Tím že maz odstraníte i z částí, kde má jeho přítomnost zachycovat nečistoty, uchu berete jeho samočisticí schopnost. Hrozí nejen zanesení infekce, ale i poškození pokožky v uchu nebo zatlačování mazu, namísto jeho vytírání. Časem se vám tak v uchu může vytvořit mazová „zátka“, se kterou budete muset zamířit k lékaři.

Sponzorováno

Jak správně čistit uši?

Je několik způsobů bezpečného čištění uší. Nejjednodušším a mnoha lékaři nejdoporučovanějším je čištění vlastním malíčkem. Jeho rozměry mu dovolují dostat se jen potud, pokud je to bezpečné a minimalizují tak zatlačování mazu či jeho přílišné odstraňování z ucha.

Vyzkoušet můžete také speciální svíčku na čištění uší. Ta nejdříve maz v uchu roztaje a následně podtlakem vytáhne ven. Dostat ji můžete v lékárně za pár korun.

Ucho si můžete vyčistit i olejem (například dětským nebo olivovým). Kápnete do ucha kapku oleje, který konzistenci mazu zvláční a ten se začne díky samočisticí schopnosti posouvat směrem z ucha. Následným vypláchnutím vodou tělové teploty se maz dostane ven.

Na čištění uší existují i ​​různé spreje. Pokud vám je však nedoporučí samotný lékař, raději zvolte jiné zmiňované metody čištění. Spreje mohou totiž narušit samočištění ucha a tím pádem může být náchylnější na různé infekce a záněty.

Někteří lidé volí jako způsob čištění i domácí výplachy uší vodou tělové teploty pomocí stříkačky. Jde sice vhodnou ak tělu citlivou metodu, vždy je však lepší, když ji dělá odborník.

Jak často čistit uši?

Frekvence čištění uší je individuální. Pokud máte zvýšenou produkci mazu, uši si čistěte tak často, jak je třeba, aby se nestaly estetickým problémem. Při běžné produkci ušního mazu úplně stačí vyčistit uši jednou za týden.

Přečtěte si článek o tom, jak si chránit váš sluch.

VIDEO: Čištění uší

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva