Obsah článku
Nejhorší variantou je, pokud se u vás takovéto noci opakují nebo se jedná vyloženě o trvalý stav. Pak se již může spánkový deficit promítnout do celkového zdravotního stavu. Odrazí se v nižší obranyschopnosti organismu, častých bolestech hlavy, podrážděnosti či depresivních náladách. S únavou přichází též nedostatek energie a obtížná motivace k podávání fyzických i duševních výkonů.
Pokud vás jako první cesta z uvedených problémů napadá sáhnout po lécích na uklidnění nebo na spaní, odsuňte toto rozhodnutí spíše až na poslední možnou pozici z veškerých variant řešení. Zkuste nejprve vyzkoušet jiné metody, které mohou přispět ke kvalitě vašeho spánku. Jaké? Poradíme vám.
1. Zajistěte si vhodné prostředí pro spánek
Je velmi podstatné, jak vypadá místnost, v níž spíte. Budete se jistě cítit méně odpočatí, pokud spíte v místnosti, kterou nemáte vyhrazenou jen na spaní, večer zde ještě partner sleduje televizi nebo pracuje na počítači. Je ideální, pokud v ložnici není televize, počítač, ani vás při spaní neruší světla z dalších spotřebičů.
2. Postel, matrace i polštář jsou pro kvalitní spánek důležité
Dále svůj pohled zaměřte na samotnou postel. Velký vliv má kvalitní matrace a vhodná deka a polštář. Zde záleží na materiálu, tvaru polštáře i rozměrech deky. Pokud sdílíte s partnerem jednu společnou deku a v noci se probouzíte s tím, že vaše drahá polovička je dekou obalená natřikrát, a vy se krčíte pod zbývající cíp, asi je na místě zauvažovat o jiném řešení.
Udává se, že životnost matrace je v průměru kolem deseti let, proto případně neotálejte s výběrem nové. Vhodné jsou kvalitní zdravotní matrace, u nichž si vyberete jednak dle použitého materiálu, ale i tvrdosti, která vám bude vyhovovat. Je třeba, aby vaše páteř měla zajištěnou adekvátní oporu. Přečtěte si proto článek o tom, jak správně vybrat matraci do postele. Na to navazuje i výběr polštáře, kdy ty anatomicky tvarované zajistí vhodné umístění krční páteře, které může předejít mnoha zdravotním problémům.
3. Větrejte a udržujte chladnější teplotu
Do ložnice se hodí vybrat jemné uklidňující barvy a jednoduše ji zařídit. Vyhněte se přílišnému odkládání věcí právě do místnosti, kde spíte. Dbejte na to, aby místnost byla před ulehnutím dobře vyvětraná a byla v ní vhodná teplota. V ložnici by pro spánek měla být trošku chladnější teplota, tak na to pamatujte. Nikomu se v přetopené místnosti nespí příliš dobře.
Sponzorováno
4. Rituály před spaním
Zkuste se zamyslet nad tím, po jaké činnosti se vám nejlépe usíná. Pro někoho je ideální, pokud se večer na chvilku projde na čerstvém vzduchu, dá si sprchu a následně spokojeně usne. Někdo se potřebuje před spaním trochu zklidnit při čtení knihy, poslechu rádia nebo sledování televize. Snažte se neusínat v průběhu dne. Delší odpolední spánek může způsobit, že budete obtížně usínat ve večerních hodinách.
Je vhodné, pokud můžete chodit spát pravidelně ve stejnou dobu. Zde vám v mnohém může nabourat váš spánek práce na směny. Je při ní značně rozladěn vnitřní biorytmus a těžko se naladíte na nějakou pravidelnost, pokud pracujete střídavě přes den a v noci. Snažte se však i v této situaci dodržovat jistý řád ve dnech, kdy máte stejnou pracovní dobu.
TIP: Podívejte se na to, co dělat a co nedělat před spánkem
5. Bylinky a další recepty na spaní
Pokud rádi využíváte pomoci bylinek, můžete zkusit si před spaním udělat čaj z květů lípy, z mateřídoušky nebo heřmánku. Je možné zakoupit i již hotové namíchané směsi bylinek, které podpoří kvalitu spánku a celkově vás trochu uklidní, odstraní psychické napětí. Doporučováno bývá též vypití sklenice teplého mléka s medem. Můžete zkusit přidat i skořici nebo si tento koktejl vylepšit rozmixovaným banánem. Podívejte se na nejlepší čaje a vůně pro váš spánek.
Snažte se omezit konzumaci těžkého jídla, kávy nebo velkého množství zeleného čaje ve večerních hodinách. Zde se podívejte na to co jíst a co nejíst před spaním.
6. Psychická pohoda
Poslední bod není nikterak méně důležitý než ty předchozí. Pokud se přes den trápíte myšlenkami, co vše musíte stihnout, v práci jste v neustálém stresu, máte strach ze zkoušek nebo vás trápí některé zdravotní potíže, těžko si v noci zajistíte klidné spaní. Je třeba najít si něco, u čeho tyto emoce vypustíte, a odpočinete si.
TIP: Špatně spíte? Zkuste naše tipy.
Někdo může nalézt zálibu ve výrobě šperků, keramiky, jiný se přihlásí na kurz malování či fotografování. Možná je pro vás relaxem váš oblíbený sport nebo čas strávený s rodinou. V každém případě se snažte tyto chvilky pravidelně zařadit do svého programu a naučte se vypustit z hlavy veškeré starosti.
Pokud vám nic z dříve uvedeného nezabírá a probouzíte se stále vyčerpaní, je na místě konzultace s lékařem. Jako první se obraťte na praktického lékaře, který může podat základní rady, případně zajistit další potřebná vyšetření. Je lépe problém aktivně řešit, než být každý den mrzutý hned od ranních hodin.
Co si dále o spánku můžete přečíst?
- 8 + 14 tipů pro ještě lepší spánek
- Co se nemá dělat před spaním?
- Spánek a zdraví
- Existuje závislost na spánku? Co říká věda a studie
- 12 lifehacků pro lepší spánek
VIDEO: Průvodce výběrem doplňků pro kvalitní spánek
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Přečtěte si také naše další články