Obsah článku
Když hůře slyšíte už po padesátce
Stává se i vám, že při rozhovoru vyzýváte svého společníka, aby vám zopakoval předchozí větu? V případě, že si užíváte důchod, nejde o nic výjimečného. Vědci z Británie však zvedají varovný prst. Až 96,4% účastníků ve věku již nad 50 let v nedávné anketě přiznalo, že čím jsou starší, tím méně slyší. Se ztrátou sluchu se tak nejenže musíme vyrovnat podstatně dříve, než bychom očekávali, ale navíc se ve společnosti cítíme pořádně nejistě. Třetina respondentů totiž uvedla, že kvůli slabšímu sluchu má ze společenských příležitostí doslova strach. Výsledkem je vyhýbání se rodinným i přátelským setkáním, což může vést k postupné izolaci. K ještě horším závěrům zmíněného průzkumu však patří zjištění, že více než polovina dotázaných si pozvolnou ztrátu sluchu nebo hluchotu odmítá připustit. A důvod? Cítili by se příliš staře nebo omezeně.
Naslouchací strojek není v módě
Více než pětina Britů s nedoslýchavostí připustila, že nenosí pomůcky na zlepšení své situace. A to i přesto, že je v každodenní komunikaci opravdu potřebuje – raději existuje se svým sluchovým handicapem. Doktor Chris Steele z televizního programu This Morning však svých vrstevníků vyzývá, aby svou situaci nepodceňovali. Sám totiž trpí ztrácením sluchu a ví, čím si jeho pacienti procházejí: „slábnutí sluchu a hluchota je u padesátníků obrovským problémem. Každý, kdo překročí práh padesátky, by si měl svůj sluch nechat pravidelně vyšetřit.“
Nejvíce trpí náš společenský život
Nedoslýchavost nebo částečná hluchota nás výrazně omezuje v tom, abychom mohli přijímat informace od okolí. To má neblahé následky na vzájemné navštěvování se či dokonce partnerské vztahy. „Mnoho lidí se nechce účastnit rodinných událostí a posezení se známými, protože dobře neslyší. Až 43,7% z nich tvrdí, že nedoslýchavost se negativně odrazila i na partnerském soužití,“ argumentuje Dr. Steele.
Jak se před ztrátou sluchu chránit?
Za potenciálně nebezpečný se považuje každý hluk, jehož hlasitost přesahuje 85 decibelů (dB). Ztrátu sluch však může vyvolat dlouhodobé vystavení hluku s intenzitou vyšší než 100 dB. Abyste si své sluchové buňky udrželi v dobré kondici co nejdéle, vyzkoušejte následující tipy:
- televizor ani rádio si nepouštějte hlasitěji, než je třeba – vaše ucho si na zvýšenou hlasitost postupně zvykne a nižší bude považovat za nedostatečnou
- vyhýbejte se hlukovému smogu – neusínejte při puštěné televizi, počítači ani jiných elektronických pomocnících, kteří vydávají nějaký zvuk
- nenavštěvujte příliš často živé koncerty, na kterých intenzita hluku překračuje 100 dB – pokud již na takové akci zajdete, najděte si místo co nejdále od reproduktorů
- maximální hlasitost na vašem přehrávači by měla být tabu
- pokud používáte sluchátka (při sportu, na cestě do práce, …) vyhýbejte se těm, které se vkládají přímo do uší – bezpečnější jsou ty, které ucho zvenku obalí
- nečistěte si uši předměty, které do nich nepatří – riskujete zanesení infekce a nepříjemné následky
Dejte si pozor na vysoký hluk – a to v každém věku
Hluk je všude kolem nás a často si od něj neodpočineme ani v noci. Jako kdyby ho lidé považovali za přirozenou součást každodenního života. Přitom vytrvalé vystavení hluku může být pro člověka škodlivé a má za následek řadu onemocnění. Za hluk je považován každý zvuk nebo tón, který je vám nepříjemný. Uši a i mozek dokážou však dlouhodobý hluk ignorovat a časem si na něj úplně zvyknout. Nikdy se však nepokoušejte hluk přehlušit silnějším zvukem. Pokud máte pocit, že slyšte každé auto z ulice, pouštění hlasité hudby není správným řešením.
Sponzorováno
Co může přílišný hluk způsobovat? Působení nadměrného hluku se může projevit v různých oblastech:
- Poškození / ztráta sluchu – nadměrný hluk poškozuje vlasové buňky ve vnitřním uchu a vede ke ztrátě sluchu.
- Fyziologické účinky – vystavení hluku má vliv na kardiovaskulární systém, vede k uvolňování katecholaminů a zvyšování krve tlaku.
- Stres – hluk na pracovišti může být stresovým faktorem i při relativně nízké hlučnosti.
- Zvýšené riziko úrazovosti – vysoké hladiny hluku stěžují pracovníkům sluchové a komunikaci, čímž se zvyšuje pravděpodobnost úrazů.
Jak se chránit před nadměrným hlukem?
Máme pro vás několik tipů, jak se chránit před velmi velkým hlukem:
- jednou za čas si udělejte pauzu a jděte si odpočinout do tichého prostředí
- uši by měly být v tichu alespoň 12 hodin (včetně spánku) za den
- pokud jste starší než 40 let, nepodceňujte pravidelné prohlídky zvukovodu u lékaře
- mějte v bytě pohlcovače hluku, jako jsou např. živé rostliny či koberce
- poproste sousedy, aby respektovali dodržování nočního klidu od desáté hodiny večer do šesté ráno
- TIP: pokud bydlíte v místě, kde se například staví nová budova, zkuste požádat o snížení nájmu
Přečtěte si více o vlivu nadměrného hluku na naše zdraví.
5 dalších našich tipů, jak si chránit sluch
1. Snižte hlasitost ve sluchátkách
MP3 přehrávače a telefony nám umožňují poslouchat prakticky jakékoliv písně a díky sluchátkům je můžeme poslouchat téměř kdykoliv. No s výhodami těchto technologických počinů přichází i nevýhoda: možná ztráta sluchu. Sluchátka mohou při maximální hlasitosti pustit až 112 decibelů přímo do vašich uší, což je více než vrtačka nebo motocykl. Abyste snížili pravděpodobnost dlouhodobého poškození sluchu, poslouchejte hudbu přes sluchátka na 60% hlasitosti.
2. Používejte sluchátka, které snižují ruchy
Tyto sluchátka snižují okolní hluk a účinně vás dostanou do „zvukové bubliny“. Bez zvuků dopravy nebo konverzace jiných lidí můžete snížit hlasitost ještě více. Kromě prevence poškození sluchu, poslech hudby s těmito sluchátky zlepšuje její kvalitu. Používejte je raději než pecky do uší.
3. Buďte opatrní i v autě
Jen proto, že posloucháte hudbu z reproduktorů instalovaných v autě, místo prostřednictvím sluchátek neznamená, že si můžete nastavit hlasitost na nejvyšší stupeň. Kombinace uzavřeného prostoru automobilu a hlasité hudby může způsobit postupnou ztrátu sluchu.
4. Použijte špunty do uší
Myslete na špunty do uší jako na brýle. Stejně jako sluneční brýle chrání vaše oči před sluncem, špunty vás chrání před hlukem. Nemusíte je nosit po celou dobu, ale pokud víte, že se chystáte na hlučnou událost, jako je například koncert, ujistěte se, že si nějaké s sebou vezmete. Koncerty jsou tak hlasité, že hudbu můžete snadno slyšet i s nimi. A protože snižují ztráty sluchu, budete si moci vychutnat koncerty i nadcházející roky.
5. Dávejte si pozor, kde stojíte
Noční kluby využívají velmi silné reproduktory s cílem promítnout zvuk přes celou budovu. Poslech hlasité hudby v uzavřeném objektu je dost škodlivé pro vaše uši, ale stání vedle jednoho z těchto velkých reproduktorů může způsobit trvalé poškození sluchu. Pochlubte se svými pohyby na druhé straně tanečního parketu daleko od reproduktorů.
TIP: Jaká jsou největší rizika pro poškození sluchu?
VIDEO: Hluk a sluch
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články