Obsah článku
S prvními ostřejšími paprsky je třeba myslet i na pleť. Až 80% předčasného stárnutí pleti má na svědomí sluneční záření. UVB záření způsobí spálení nechráněné pokožky a poškodí vrchní vrstvy kůže. UVA paprsky pronikají hlouběji a škodí pleti z dlouhodobého hlediska. Výsledkem jsou pak pigmentové skvrny, vrásky, ale i suchá kůže či fleky. Jak všude jinde, tak i tady platí „všeho s mírou“ – pobyt na slunci, opalování i krémování. Můžeme si být jisti, že víme, jak opravdu ovlivňují krémy na naši pokožku, jaké přesné chemické reakce v ní probíhají a jaký to vše má dopad? Obyvatelé žijící v tropických zemích již dávno znají „sluneční“ nebezpečí a slunci se vystavují bázlivě a obezřetně.
Hydratace pokožky
Hydratace by měla citlivou pleť okamžitě uklidnit a dodat jí pocit svěžesti. Vhodné jsou mineralizující krémy, které zároveň nejsou mastné a nezatěžují póry. Vlastnosti denního hydratačního krému má i BB krém. Pro citlivou pleť se prodává v lékárně, neobsahuje žádné alergeny nebo parfém. Pleť zklidní a překryje minerálními pigmenty, aby byl její vzhled projasněný a barevně jednotný. Obvykle má v sobě i UV filtr s hodnotou SPF 20. Odličovací čistící emulze na intolerantní suchou a citlivou pleť čistí oči a obličej, odstraňuje make-up bez rizika podráždění. Textura tekutého mléka může být obohacena o hydratační glycerin.
Ochrana jako bonus
Výhodou u denních krémů s ochranným faktorem je vedle UV filtru, který obsahují, i schopnost pokožku vyživit, regenerovat, hydratovat či rozjasnit. Samozřejmě, je dobré uvědomit si, že podobně, jako při aplikaci opalovacího přípravku, i denní krém je dobré aplikovat vícekrát. Například před odchodem z práce, když se plánujete projít po sluncem zalitém parku. Sluneční paprsky způsobují i stárnutí kůže krku a rukou (které míváme v jarním období odhalené nejčastěji) – v jejich případě však neuškodí mít k dispozici klasický opalovací krém s ochranným faktorem, který můžete kdykoliv během dne aplikovat.
Opálení raději nesilte
Betakaroten je sice možné přijímat v tabletách, ale přírodní forma je vhodnější a pro tělo mnohem přirozenější. Zvyšte příjem ovoce a zeleniny tmavšího zabarvení a postaráte se tak o příjem potřebných antioxidantů. Nejvíce betakarotenu obsahuje mrkev, rajče, paprika, brokolice, či špenát. Solárium je z přípravy kůže na letní měsíce a opalování lépe vynechat, prokazatelně způsobuje stárnutí kůže. Omlazující zákroky je lepší absolvovat na podzim či v zimních měsících. Sluneční záření by mohlo citlivou pleť po zákroku poškodit.
TIP: Mrkněte na TOP 15 přínosů betakarotenu
Mýty a pravdy o slunci
Mýtus: Být opálený znamená být zdravý.
Pravda: Právě naopak. Opálení naznačuje, že kůže už překonala první útok slunce.
M: Opálená pokožka mě už dostatečně ochrání před sluncem.
P: Opálení má hodnotu ochranného filtru pouze 4!
Sponzorováno
M: Moje černá pokožka mě chrání před sluncem.
P: I lidé s tmavou barvou pleti mohou dostat úpal nebo rakovinu kůže. Jejich tmavá pokožka je chrání přibližně jako filtr 8.
M: Pokud je zataženo, nemohu dostat úpal ani se spálit.
P: Až 80 procent UV paprsků proniká přes oblaka a mlhu.
M: Pokud jsem ve vodě, tak se nespálím.
P: Voda poskytuje pouze minimální ochranu před sluncem. Může dokonce znásobit účinek UV paprsků, protože je odráží. Na tohle opravdu pozor, takto se spálí ročně mnoho lidí. Ve vodě to necítíte, ale pokožka se spaluje i tak.
M: Olej pro miminka je vhodný prostředek na opalování.
P: Malá miminka se nemají opalovat a navíc olej může zvýšit nebezpečí spálení kůže, protože také odráží sluneční paprsky.
M: Používala jsem samoopalovací krémy, už mám zajištěnou ochranu před sluncem.
P: Používání samoopalovacích krémů a opálení ze solária zbarví kůži, aniž by ji chránilo před sluncem!
TIP: Jak připravit pokožku na jaro?
7 tipů, jak se chránit před sluncem
1. Vybírejte prověřené a testované produkty
Vyberte si kvalitní produkt, který prošel dostatečnými klinickými zkouškami a testováním a dokáže garantovat požadovaný stupeň ochrany před UVA i UVB zářením.
2. Ochranný faktor dle vašeho fototypu
Zvolte ochranný faktor podle vašeho fototypu. Na začátku, dokud kůže není zvyklá na slunce, sáhněte po přípravku s vyšším ochranným faktorem, později můžete v závislosti na fototypu ochranný faktor snížit.
3. Pamatujte, pokožka si musí na slunce zvyknout
Dopřejte vaší pokožce, aby si na slunce zvykla. V prvních dnech se vystavujte slunci jen krátkou dobu, a to i přes použití ochranného krému. Naneste na kůži dostatečné množství přípravku. Doporučená denní dávka přípravku pro dospělého na celé tělo je kolem 35 ml.
TIP: Jak je to s opalovacím faktorem?
4. Ochranné krémy naneste včas
Ochranný přípravek naneste na kůži přibližně 20 min. před vystavením se slunečnímu záření. Tento čas je potřebný k tomu, aby přípravek vsákl do kůže a zajistil optimální ochranu.
5. Doba se neprodlužuje…
Opakovaným nanesením ochranného přípravku se neprodlužuje doba, po kterou můžete být vystaveni slunečnímu záření bez negativních vlivů na vaše zdraví.
6. Nezapomeňte na uči, oči i nos
Nezapomeňte ošetřit i oblasti silně exponované na slunci – rty, nos, uši nebo pleš.
7. Vitamín E po slunění
Sponzorováno
Po pobytu na slunci ošetřete pokožku hydratačním přípravkem obohaceným o vitamín E.
Co si dále přečíst na toto téma?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Slunce a zdraví
Přečtěte si také naše další články