Sponzorováno

Jak se zbavit závislosti na sladkém? 4.86/5 (29)

Jak se zbavit závislosti na sladkém?Jako povinnou výbavu kabelky nosíte čokoládové tyčinky, za obědem musíte mít dezert každý den a na uklidnění nervů vám nezabírá nic lepšího než sladkosti?

Závislost na cukru?

Z čokolády nedokážete sníst jednu kostku, ale musíte ji spořádat celou? Dávejte pozor, můžete být závislá na cukru. Cukr náš organismus na své fungování potřebuje. Podle diabetoložky MUDr. Ingrid Dravecké je glukóza významným zdrojem energie pro svalové a tukové buňky a hlavním zdrojem energie pro mozek. Je potřebná pro metabolismus každé buňky. Tělo ji proměňuje pomocí inzulínu. „Při nepravidelném stravování může být hladina cukru v krvi nižší, přičemž konzumace sladkostí za poměrně krátký čas zvýší tuto hladinu, a tedy i přísun energie pro mozek a to člověk může vnímat jako“ psychickou vzpruhu“. Jste závislá o po opětovném poklesu hladiny cukru vyžaduje další dávky.

Pokles hladiny cukru

Medicínský zatím není závislost na cukru u zdravého člověka podložená. Takže se nemůžete vymlouvat, že sladké vaše tělo prostě potřebuje. „Existuje zřídka se vyskytující nádorové onemocnění slinivky, při kterém se nadměrně tvoří inzulin, tedy hormon snižující hladinu cukru v krvi. Tento pokles cukru pacient vnímá jako celkovou tělesnou slabost, pocení, třes, hlad, pocit na omdlení s ústupem potíží po konzumaci sladkého“ objasňuje případ fyzické potřeby doplnit cukr diabetoložka.

Většinou je všechno v hlavě

Závislost na cukru totiž vyvolávají stejné látky jako závislost na ostatních drog. Pravidelný příjem cukru aktivuje centra v mozku jako při závislosti na nikotinu a dalších návykových látek. A takto to podle diabetoložky funguje, když si neumíme přísun sladkostí uhlídat. „Při nadměrné konzumaci sladkého dochází reflexně i ke zvýšenému vylučování inzulínu v pankreatu, což umožňuje vstup glukózy do buněk a její ukládání do zásob. Následný relativní pokles hladiny cukru v krvi může člověk, který se nepravidelně stravuje, pocítit jako hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi), která však většinou není laboratorně potvrzena, což ho nutí konzumovat další sladkosti. A tak vzniká začarovaný kruh“ varuje lékařka.

Zkuste se zbavit závislosti na sladkém

Zkuste dodřovat několik základních rad a uvidíte, že to půjde.

Sponzorováno

Naučte se správně jíst, jezte pravidelně

Přestaňte se šidit sladkostmi a nastolte správnou životosprávu. Jezte pravidelně, pětkrát denně menší porce a tím zajistíte svému tělu rovnováhu. Pokud během dne hladovíte se záměrem nepřibírat kalorie, klesá hladina cukrů a tělo si žádá energii doplnit. Pak máte neodolatelnou chuť na sladké, které navíc tolik milujete. Hlídejte se, aby vás nepřepadl velký hlad. Zajistěte svému tělu vyváženou stravu, co možná pravidelný režim a neopomíjejte použít zdravý rozum.

Pozor na potřebu doplňování energie

Po cvičení nebo jiné fyzicky náročné aktivitě pocítíte, že máte potřebu energii doplnit. Dobrý pocit, který máte ze cvičení ve fitcentru, kde jste spálili rychle kalorie, pak snadno zmaříte a dvojnásobně doplníte kalorie nějakým doslazeným ovocem, jako bývá třeba sušené ovoce, sladké pečivo a jiné potraviny s vysokým glykemickým indexem. Jsou to i brambory, chipsy, med, pivo, glukóza a jiné. Vyčerpaný glykogen doplňte zeleninovou šťávou, ovocem, celozrnným pečivem se šunkou nebo cottage sýrem.

Několik zásad správného stravování

  • Pravidelnost a racionálnost. Posuďte sami, co vám prospívá a co škodí
  • Když máte chuť na sladké, dej si ovoce nebo zeleninu
  • Vyhýbejte se stresům, snažte se stres minimalizovat. Neberte věci tak příliš vážně a přestaňte řešit to, co se vás netýká
  • Zapomeňte na mastné a vynechejte jídla připravená na přepáleném tuku
  • Vyhněte se přesoleným potravinám, hranolkům, chipsům, tyčinkám
  • Zařaďte do jídelníčku celozrnné pečivo a luštěniny, které pomáhají držet hladinu cukru vyváženou
  • Pomozte si některými minerály. Hořčík a chrom pomáhají regulovat naše chutě na sladké
  • Pohyb vyvolává v těle produkci endorfinů a je tedy zárukou dobré nálady. Ten je pro tělo rozhodně zdravější, než si dát sladké, které podporuje také endorfiny

A co vy? Jak jste na tom se závislostí na sladkém? Bojujete s ní? Jak? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si dále na toto téma přečíst?

VIDEO: Jak se zbavit závislosti na sladkém?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Jak se zbavit závislosti na sladkém?”

    1. […] Se závislostí na sladkostech se potýká mnoho z nás. Podívejte se na video, které se týká této nepříjemné závislosti. Jde závislost na sladkém nějak řešit? Přečtěte si také náš článek o tom, jak se závislosti na sladké zbavit. […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva