Sponzorováno

Jak se zbavit alergií? Jak léčit alergii čistě přírodně? Poradíme vám. 4.59/5 (59)

Trápí vás alergie? Zkuste jít na ni přírodně.

Trápí vás alergie? Zkuste jít na ni přírodně.

Milióny lidí na světě trpí nějakou alergií. Ve skutečnosti je to jedno z nejčastějších, ale i často přehlížených onemocnění. Uvádí se, že alergie jsou šestou hlavní příčinou chronických onemocnění.

Co je při alergii děje s vaším tělem? Když máte alergii, váš imunitní systém reaguje na cizí látku, nazývanou alergen. Alergen může být něco, co jíte, čeho se dotýkáte, co vdechujete do plic nebo jakkoliv přijímáte do těla (třeba pomocí léků, injekcí a podobně).

Symptomy alergií

Vaše tělo reaguje tím, že produkuje chemickou látku nazývanou histamin, která pomáhá neutralizovat alergen. To vede k příznakům, jako je kašlání, kýchání, svědění oči, ucpaný a červený nos, škrábání krku. Mezi další příznaky patří vyrážky, kopřivka, nízký krevní tlak, dýchací potíže a někdy i záchvaty astmatu.

Neexistuje jeden lék na alergii, ale alergii můžete dobře zvládat změnami životního stylu a určitými domácími léky. A my se na tyto domácí způsoby léčby alergie podíváme v tomto článku. Zde je tedy 11 nejlepších způsobů, jak získat úlevu od mírných alergií.

Poznámka a upozornění: V případě závažné alergické reakce, která se projevuje otoky dýchacích cest, potížemi s dýcháním a náhlým poklesem krevního tlaku, zajistěte okamžitou lékařskou pomoc.

1. Vyplachování nosu solným roztokem

Čištění a vyplachování nosu a dýchacích cest od alergenů a dráždivých látek je velmi důležité – abyste se zbavili nepříjemných symptomů alergie. Můžete to udělat pomocí fyziologického solného roztoku. Výplach nosu solným roztokem vyčistí hlen z nosu a může zmírnit příznaky alergie. Také můžete tímto vypláchnout bakterie a hlen a snížíte tak nepříjemný tlak v nose.

Tak vypadá konvička pro výplach nosu.

Tak vypadá konvička pro výplach nosu.

Studie z roku 2008 nabízí silný důkaz, že výplach nosu fyziologickým roztokem je účinnou přídavnou léčbou příznaků chronické sinusitidy. Další studie publikovaná v časopise American Journal of Rhinology & Allergy v roce 2012 uvádí, že jako doplněk terapie při alergické rýmě lze doporučit čištění nosu roztokem soli a vody. Jak na to?

  1. Přimíchejte 1 lžičku soli do 2 šálků teplé destilované vody.
  2. Pomocí nosní konvičky (Rhino horn) nalijte malé množství tohoto roztoku do jedné nosní dírky.
  3. Nechte roztok vypustit zpět druhou nosní dírkou.
  4. Jemně vysmrkejte nos, abyste odstranili přebytečný hlen a roztok.
  5. Udělejte stejný proces s druhou nosní dírkou.
  6. Opakujte několikrát denně, dokud se váš stav nezlepší.

Poznámka: Po každém použití umyjte nosní konvičku.

Podívejte se na tématické video k tomuto bodu na konci článku.

2. Jablečný ocet

Jablečný ocet je starodávný lék, který se často doporučuje k léčbě různých druhů alergií. Jeho antihistaminové vlastnosti pomáhají rychle zmírnit zánět a regulovat odpověď imunitního systému těla. Také snižuje produkci sliznice a čistí lymfatický systém, což zase snižuje příznaky spojené s alergií. Navíc pomáhá obnovit alkalické pH v těle. Takže vlastně ideální „lék“ na alergii.

  1. Přidejte 2 čajové lžičky organického nefiltrovaného jablečného octa do sklenice teplé vody.
  2. Přimíchejte 1 čajovou lžičku kvalitního medu a čerstvé citronové šťávy.
  3. Během sezony alergií doporučujeme pít dvakrát denně.

3. Kurkuma

Kurkuma obsahuje sloučeninu zvanou kurkumin, která má silné antioxidační a protizánětlivé účinky – ty výrazně pomáhají zmírnit příznaky alergie. Působí jako dekongestant (to je lék určený k odstranění zduření), pomáhá odstraňovat alergeny z těla, snižuje alergické příznaky, zlepšuje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení. Navíc pomáhá rychlejšímu zotavení.

Studie z roku 2008 publikovaná v Molecular Nutrition & Food Research uvádí, že kurkumin má antialergické vlastnosti s inhibičním účinkem na uvolňování histaminu. Je však zapotřebí více výzkumu.

  • Smíchejte 1 čajovou lžičku prášku z kurkumy ve sklenici teplého mléka. Vypijte ji dvakrát denně. Kurkumové mléko je opravdu skvělé.
  • Můžete také použít kurkumu při vaření nebo také užívat doplňky z kurkumy, ale pouze po konzultaci s lékařem.

Upozornění: Jestliže užíváte přípravky na ředění krve na předpis, poraďte se s lékařem dříve, než začnete užívat kurkumu jako léčivý přípravek.

4. Zázvor

Zázvor je další účinný prostředek na alergii, který byste měli zkusit. Může vám pomoci zbavit se příznaků souvisejících s alergií, jako je nosní tlak, ucpaný nos, kašel a bolesti hlavy. Funguje jako přírodní antihistaminikum a má antivirové, antibakteriální, protizánětlivé a imunitní vlastnosti. Studie publikovaná v časopise Journal of Nutritional Biochemistry zjistila, že zázvor je účinný při prevenci nebo zmírnění symptomů alergické rinitidy.

  • Přidejte 1 lžíci strouhaného zázvoru spolu s několika malými kousky skořice do 1 šálku vody. Přiveďte vodu k varu a nechte ji vařit po dobu 5 minut. Přidejte trochu syrového medu a citronového džusu. Pijte tento bylinný čaj 2 nebo 3 krát denně během alergické sezóny.
  • Také žvýkejte malé kousky čerstvého zázvoru několikrát denně, stejně jako používejte zázvor při vaření.

5. Místní kvalitní med

Každodenní užívání medu z vašeho okolí (kvalitního medu!) může pomoci kontrolovat příznaky související s alergií. Lokální med je účinný kvůli přítomnosti včelího pylu. Rovněž připravuje imunitní systém vašeho těla na další pyl. Med obsahuje také mnoho enzymů, které podporují celkovou funkci imunitního systému.

Můžete začít užívat 1 lžíci místního medu denně před nástupem alergické sezóny. Můžete ho jíst tak, jak je, nebo ho rozmíchat do čaje, přidávat do ovesné kaše se skořicí, nebo ho dát do nějakého vašeho smoothies.

Sponzorováno

6. Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá je vysoce účinná při léčbě různých druhů alergií, ať už senné rýmy, alergické rýmy nebo sezónní alergie. Jako přirozené antihistaminikum může být velmi účinná, protože blokuje schopnost těla produkovat histamin. Také snižuje zánět horních cest dýchacích a poskytuje úlevu příznaků, jako je zduření nosu, kašel, kýchání a svědění. Navíc vitamín C pomáhá udržovat zdravý imunitní systém a metabolismus.

Zajímavost: bioaktivní sloučeniny v kopřivovém extraktu přispívají k inhibici prozánětlivých drah spojených s alergickou rýmou.

  • Přidejte 1 polévkovou lžíci sušených listů kopřivy do šálku horké vody. Zakryjte a nechte odpočívat po dobu 5 minut. Přidejte trochu syrového medu. Pijte 2 až 3krát denně, dokud symptomy nezmizí.
  • Případně můžete brát bodavý doplňky z kopřivy (cca 600 mg denně po dobu 1 týdne). Nejdříve se ale poraďte s lékařem, než začnete užívat tento přípravek

Upozornění: Kopřivu se nedoporučuje užívat těhotným ženám a malým dětem.

7. Potraviny bohaté na probiotické látky

Problémy s alergiemi, které se projevují skrze kůži nebo nosní dutiny, obvykle začínají ve střevě. Pokud je ve střevě nerovnováha nebo nedostatek „dobrých“ bakterií, mohou nastat právě nepříjemné alergické reakce. Chcete-li udržet zdravé střevo, zahrnujte do stravy probiotika. To pomůže zabránit a snížit příznaky alergií. Navíc probiotické potraviny podporují imunitní systém a pomáhají podporovat rychlé zotavení.

Studie z roku 2017 zveřejněná v časopise American Journal of Clinical Nutrition uvádí, že probiotická kombinace laktobacilů a bifidobakterií pomáhá udržovat zdravý trávicí systém. Vědci se domnívají, že by probiotika mohla působit zvýšení procenta regulačních T-buněk, což by mohlo zvýšit toleranci vůči symptomům senné rýmy.

  • Jezte probiotické potraviny, jako je řecký jogurt, kefír, zelí, kimchi, probiotický sýr, miso a kombucha.
  • Můžete také brát probiotické přípravky. Poraďte se ale předně s lékařem, aby vám pomohl vybrat ten správný přípravek.

Podívejte se také na TOP 10 nejlepších zdrojů probiotik.

8. Vyplachování úst olejem (neboli převalování oleje v ústech)

Vyplachování úst olejem je stará ayurvédská technika, která pomáhá při rozmanitých zdravotních problémech a alergii není výjimkou. Pomáhá vytahovat dráždivé látky z těla, které mohou vést k alergické reakci. Navíc pomáhá zbavit škodlivých toxinů, což je nezbytné pro zdravou a silnou imunitu.

  1. Vezměte si 1 lžíci extra panenského kokosového oleje do úst.
  2. Olej převalujte v ústech po dobu 15 až 20 minut.
  3. Vyplivněte olej do záchodu (nebo do sáčku a ten pak vyhoďte do koše), pak si opláchněte ústa teplou vodou.
  4. Dělejte to každodenně ráno (nejméně po dobu několika týdnů či měsíců) před vyčistěním zubů.

Poznámka: Olej už pak samozřejmě nepoužívejte, protože po tomto procesu by obsahoval hodně toxinů.

9. Česnek

Česnek obsahuje kvercetin, což je přírodní antihistaminikum, které může být velmi účinné při léčbě příznaků souvisejících s alergií, stejně jako infekcí a virů. Tento silný antioxidant také posiluje imunitu a může doslova držet lékaře pryč od vašeho těla!

  • Snězte 2 nebo 3 surové česnekové stroužky denně, abyste bojovali proti různým alergickým příznakům.
  • Zahrňte také syrový česnek do vašeho každodenního vaření.
  • Můžete v sezóně alergie brát denně česnekový doplněk. O správném dávkování se poraďte se svým lékařem.

10. Potraviny bohaté na vitamín C

Vitamin C funguje jako přírodní antihistaminikum, takže tento vodou rozpustný vitamín je velmi účinný při léčbě alergických příznaků. Také zlepšuje imunitní systém. To opět pomůže zabránit infekci a zkrátí dobu problémů.

Studie z roku 1992 publikovaná v časopise Journal of the American College of Nutrition zjistila, že 2 gramy kyseliny askorbové snížily hladiny histaminu o 38 procent a tyto hladiny se nezměnily po dobu čtyř hodin.

Zajímavost: Vitamin C funguje jako antihistaminik zničením molekulární struktury imidazolového kruhu molekuly histaminu.

  • Jezte potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, jako jsou citrony, pomeranče, brokolice, grapefruit, kiwi, paprika, brambory, jahody, kapusta, zelí, borůvky, maliny, rybíz a rajčata.
  • Můžete také denně užívat vitamín C v doplňku stravy, ale vždy je nejlepší konzultovat s lékařem, než začnete užívat jakékoli doplňky.

11. Máta

Ano, doporučuje se i máta. Moc pěkně pomáhá od příznaků alergií. Udělejte si mátový čaj, ideálně z čerstvé máty. Pak do něj přidejte med (až vychladne). Pijte 2-3 mátové čaje denně v období alergií.

A přidáme i několik doporučení na závěr

  • Znáte spouštěče alergie? Výborně, snažte se jim vyhnout co nejvíce.
  • Vyhýbejte se potravinám, které zhoršují vaše alergické příznaky, jako jsou mléčné výrobky, zrna bohatá na lepek, vejce, cukr, škrobová kořenová zelenina, velmi zpracované potraviny a podobně.
  • Jezte potraviny bohaté na kvercetin, jako je brokolice, cibule nebo šalotka, zelený čaj a citrusové plody.
  • Opláchněte pyl z vlasů a z kůže pokaždé, co jste byli venku. Ideální je rychlá sprcha.
  • Pokud máte domácí mazlíčky, pravidelně je koupejte. Pyl a další alergeny se mohou dostat na jejich srst a pak na vás.
  • Vysávejte svůj dům pravidelně, abyste byli chráněni před alergeny a dráždidly.
  • Používejte přenosné vzduchové filtry, které pomáhají eliminovat alergeny ze vzduchu doma.
  • Během sezony alergie udržujte okna a dveře většinu času zavřené. Větrejte jen večer a výjimečně.
  • Vzhledem k tomu, že trávíte v posteli několik hodin denně, dbejte na čistotu povlečení a často ho perte v období alergií.
  • Chcete-li zmírnit ucpaný nos, pořiďte si parní sprchu a vdechujte páru po dobu 5 minut.
  • Pijte dostatek vody, aby pokožka zůstala hydratovaná.
  • Vyhněte se kouření, stejně jako pasivnímu kouření, protože může zhoršit vaše příznaky.
  • Akupresura a akupunktura mohou také přinést trochu úlevy.
  • Při práci venku zkuste nosit masku přes obličej.
  • Snižte stres, i ten může zhoršit váš stav.

A co vy? Jak s alergií bojujete vy? Budeme rádi za tipy a komentáře.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Konvička na výplach nosu a ucpané dutiny

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva