Sponzorováno

Jak se správně obléci na běžky? 4.83/5 (12)

Oblečení při běžkaření nepodceňujte, ať nepromrznete.

Oblečení při běžkaření nepodceňujte, ať nepromrznete.

České hory jsou pro běžecké lyžování jako stvořené. Ve srovnání se sjezdovým lyžováním nebo jízdě ve volném terénu si běžkaři vystačí s menším množstvím sněhu. A proto svůj sport mohou provozovat i v zimách nepříliš bohatých na sníh. Jedna z nejčastějších otázek, kterou si začínající běžkaři kladou, zní: co si mám obléci?

Běžecké lyžování řadíme k aerobním aktivitám. Pro lepší představu jej přirovnejme třeba ke klasickému běhu, cyklistice nebo aerobicu. Při všech těchto aktivitách člověk zapojuje velké množství svalových skupin po delší časové období a tělo se zahřívá. Poznáme to snadno – zvýšeným pocením.

Zapomeňte na lyžařskou bundu a zateplené kalhoty

Zvýšené tělesné teplotě musíme uzpůsobit i oblečení. Pokud by Vás napadlo použít oblečení na sjezdové lyžování, raději na něj rychle zapomeňte. Po pár minutách byste jej neměli kam odkládat. Styl oblékání na běžky se dá shrnout do několika slov – lehké, vrstvené, na tělo.

První a druhá vrstva

Začněme od základní vrstvy. Zvolte syntetické termoprádlo, které dobře odvádí pot od těla a rychle schne. Na běžkách se totiž určitě zapotíte. Konkrétně mluvíme o ponožkách, spodním prádle, triku s dlouhým rukávem nebo rolákem.

Spodní kalhoty, chcete-li podvlíkačky, nebudete zdaleka vždy potřebovat. Záleží samozřejmě na vaší otužilosti a svrchních kalhotách. Obecně lze ale říci, že byste je neměli zapomenout při teplotách od 3. stupně pod bodem mrazu a nižších.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si také druhý článek o běhu na lyžích a zdraví

Druhou vrstvu tvoří kalhoty a lehká zateplovací bunda nebo vesta. Speciální bežkařské kalhoty mají zepředu vrstvu odolnou vůči větru, zadní strana nohavic naopak bývá velmi prodyšná. S kalhotami si ale nelamte hlavu, v kombinaci se spodkami si bez problému vystačíte i s dnes tolik oblíbenými legínami. Není od věci zvolit výraznější vzor, alespoň budete ve stopě dobře vidět.

Na horní část těla je dobré obléci oděv, který zahřeje a zároveň ochrání proti větru. Dá se zkombinovat i v jedné bundě, anebo rozdělit do dvou vrstev. Třeba v podobě pulovru a větruodolné vesty.

Bunda a doplňky

Svrchní bundu mějte v záloze v batohu. Postačí třeba lehká, nylonová bunda. Důležité jsou i doplňky – pokrývka hlavy a rukavice. Vyplatí se mít od každého dva kusy – tyto kusy oděvu často propotíte, abyste neprochladli, raději je vyměňte za suché.

Na hlavu kombinujte lehkou čepici a čelenku. Perfektní je i univerzální šátek, z kterého vytvoříte čepici, čelenku, kuklu nebo nákrčník. Ten můžeme určitě vřele doporučit. Na ruce zvolte jedny tenčí, fleecové rukavice a druhé teplejší, softshellové, které ochrání i před sněhem a větrem.

Sponzorováno

Bez batohu nebo ledvinky se obejdete jen těžko. Opět myslete na nízkou hmotnost a menší velikost. Ať nenesete zbytečně gramy navíc. Malý batoh na záda se dá koupit už do 100kč a bývá většinou lepší než ledvinka. Ale závisí na vás.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva