Sponzorováno

Jak se lépe soustředit? Máme pro vás pár rad 4.86/5 (35)

  • Soustředění a udržení pozornosti mohou být náročné, zejména v prostředí plném rozptýlení a rušení. V tomto článku najdete několik strategií, které vám mohou pomoci lépe se soustředit.
  • Stanovte si cíle: Mějte jasné cíle a úkoly, na které se chcete soustředit. To vám pomůže vědět, co je třeba dokončit, a zvyšuje vaši motivaci.
  • Vytvořte seznam úkolů: Vytvořte seznam toho, co musíte udělat, a prioritizujte úkoly. To vám umožní lépe se organizovat a zaměřit se na důležité věci.
  • Omezte všechny rušivé vlivy: Vypněte rušivé prvky, jako jsou mobilní telefony, sociální média nebo televize, když se snažíte soustředit. Zkuste si vytvořit klidné a tiché pracovní prostředí.
  • Použijte techniky time managementu: Použijte techniky, jako je metoda Pomodoro, kdy pracujete po dobu určitého času (například 25 minut) a pak si uděláte krátkou přestávku. Opakování tohoto cyklu vám pomůže udržet koncentraci.
  • Plánování: Předem si stanovte cíle a plán práce na ně. To vám pomůže mít jasnou představu o tom, jak chcete úkol dokončit.
  • Dostaňte se do „flow“ stavu: Flow je stav hlubokého soustředění, kdy zapomenete na okolní svět a plně se věnujete práci. Tento stav může být dosažen tím, že pracujete na úkolu, který vás zajímá, a který vás výzvou.
  • Zdravá strava a hydratace: Udržování správného stravovacího režimu a dostatečné hydratace může podpořit vaši mentální výkonnost a pomoci vám lépe se soustředit.
  • Pravidelný odpočinek: Zajistěte si dostatečný spánek a pravidelné přestávky během práce. Odpočinek je důležitý pro obnovení vaší pozornosti a koncentrace.
  • Cvičení a meditace: Pravidelná fyzická aktivita a meditace mohou pomoci zlepšit vaši mentální ostrost a schopnost soustředění.
  • Naučte se řídit stres: Stres může negativně ovlivnit vaši schopnost soustředění. Naučte se stres řídit pomocí relaxačních technik, jako je hluboké dýchání.
  • Každý člověk může mít své vlastní preferované metody, které mu nejlépe pomáhají soustředit se. Je dobré zkoušet různé strategie a najít ty, které pro vás fungují nejlépe.

Naučit se soustředit nemusí být vždy snadné. Díky tréninku to ale zvládne každý.

Naučit se soustředit nemusí být vždy snadné. Díky tréninku to ale zvládne každý.

Jeden z nejefektivnějších a nejúčinnějších způsobů postavených na nadšení a vášni je bezesporu síla soustředění. Kdo ovládne soustředění vládne sebou, vládne dobrými výsledky, pociťuje radost při konání. Naučte se soustředit při všem, co ve vašem životě děláte.

Naučit se soustředit nemusí být vždy snadné. V článku si ukážeme jak způsoby, které půjdou využít hned a hned vám pomohou soustředění zlepšit a i způsoby, které je potřeba cvičit a vybrušovat. Začněme tím základním.

Zaměřujte se v jednom čase jen na jednu činnost

Já vím, umíte to. Číst si, přecházet přitom silnici a ještě žvýkat žvýkačku. Pokud jste žena tak jste navíc dle většiny knih typu “proč ženy neumějí číst v mapách atd.” úžasné stvoření schopné zvládat spoustu věcí najednou a to muž přeci neumí. Nechejme toho. Dělejte jen jednu věc v jedné chvíli. I když jste super způsobilí jakkoliv zvládat řádku věcí najednou, tak když se zaměříte jen na jednu věc a dáte do ní veškeré své soustředění – zvládnete více, vaše práce bude poctivější, přinese vám pocit radosti a bude trvat kratší dobu. Zapomeňte na psaní po skypu nebo icqu, nahlížení do mailu a přitom dělání na vaší hlavní činnosti. Tedy aspoň pokud nepracujete ve firmě, ve které se snažíte “překlepat” pracovní čas, pobrat výplatu a je vám to vlastně všechno jedno (to není článek pro vás).

Vypněte ten rušivý svět

Já vím, není to v některých podmínkách snadné. Vypnout ten svět okolo. Kdo podniká z domova má v tomto větší výhodu. Ideální je nejenom nedělat více věcí najednou, ale i nenechat si do vaší jedné činnosti vstoupit činnost jinou, byť jen na chvíli. Co můžete pro to udělat?

  • vypněte automatické notifikace emailu
  • vypněte skype, icq, twitter, cokoliv co vás může vyrušovat. Však na to bude čas po tom, co doděláte vaše úkoly na které třeba se soustředit
  • vypněte i mobil – můžete-li
  • odpojte i internet – pokud vás svádí při práci občas nahlédnout do mailu nebo na nějakou vaší zajímavou stránku
  • jděte stranou od lidí – nenechte se vyrušovat – můžete-li (já to řešila kdysi v grafickém studiu sluchátky a příjemnou relax hudbou)
  • nastavte si počítač – přizpůsobte programy, aby vás nezdržovali (nevyrušovali) věčným hledáním “kde je to tlačítko” a “kde já to jen mám”
  • vypněte ten svět, jak jen to půjde a plně se ponořte do vaší činnosti

Zajímavá asociace, kterou jsem četla, byla, že když vás vyruší nějaká jiná činnost, byť sebemenší a byť jen na pár vteřin, váš mozek, aby se navrátil plně do vaší hlavní činnosti musí se restartovat podobně jak počítač (třebas jako Visty – to jsem si mohla stihnout vypít oblíbenou yerbu maté než se to vše po restartu vzpamatovalo). :)

Sponzorováno

Když je vyrušení nevyhnutelné – poznamenejte si kde jste právě skončili, aby návrat do činnosti byl co nejrychlejší.

Jako příklad dám psaní článku jako je tento. Znám se a vím, kdy se mohu soustředit na psaní a kdy se mi může dobře psát (dopoledne nebo večer, odpoledne to např. nikdy moc nejde). Jednou klávesovou zkratkou spustím jednoduchý program na psaní Darkroom, objeví se černá obrazovka, která skryje vše – plochu, čas, otevřené programy a jsem jen já a ten text a píši. Když se soustředění daří je to krásný pocit, slova ubíhají a já jen píši, plně se soustředím, nestarám se o překlepy, které doladím později a takový text já napíši třebas během intenzivních 20-30 minut. Pocítím radost ze psaní. Jak by to vypadalo, kdybych psala ve wordu, vyrušovaná kamarádkou na icqu, drnčícím telefonem, občasným nahlédnutím do mailu (nepodepsal už ten klient?) si můžete domyslet. Věřte mi, článek by trval dvě hodiny, byla bych unavená, otrávená a asi bych s tím brzy sekla.

Vylepšujte své soustředění

Děláte jednu věc v jednom čase a vypnuli jste svět okolo jak jen je u vás možné, přesto se ne vždy úplně daří se plně soustředit. Nezbývá nic jiné než se to postupně učit. Učte se soustředit se. Je to velmi cenné učení, které máte navždy.

  • v jednom období si dejte jako váš cíl vytváření návyku soustředit se
  • začněte malými krůčky, řekněte si: “pokusím se soustředit aspoň deset minut, až to zvládnu zkusím jít na patnáct atd.”
  • vaše úspěchy zaznamenejte na listinu úspěchu

Co podkopává soustředění?

Krom výše zmíněného jsou další věci, které soustředění mohou narušovat.

možná vás vaše činnost nebaví

Děláte opravdu to co je vaší vášní anebo to musíte dělat? Je to povinnost nebo radost? Neříkám, že se občas v životě neobjeví věci, které se musí udělat, ale hlavním smyslem v životě je zvolit si co vás těší, co je vaší radostí, zlepšovat se v tom a nenutit se do něčeho. Nebaví vás vaše práce – možná jste na světě pro to dělat něco jiného – lepšího pro vás. Baví vás práce, ale je tu něco nutné co musíte udělat? Tak to buď udělejte, delegujte anebo najděte příjemnější způsoby jak by vás to mohlo bavit.

možná jste perfekcionisté

Jít do nějaké činnosti s pocitem perfekcionismu je další zabiják soustředění. Je to příliš velká zodpovědnost cítit se perfekcionisticky. Vytvoří to nervozitu, pocit, že si máte dávat pozor na to, co děláte a přehnaně zvažovat všechny kroky. Věřte mi, pusťte se jen do práce a na perfekcionismus se nedívejte. Věci se dají časem doladit a k vašemu překvapení vám síla soustředění a plného vložení se do práce dá více perfekcionismu, než když se budete o něj urputně snažit.

možná máte problémy

Pokud vás sužují problémy – nedivím se, že to sráží vaše soustředění. Jste celí nervózní. Já chápu, že to možná nemáte snadné, ale pokud tím problémem není, že vás např. právě teď strašně bolí hlava je to často věc minulosti (věc, co se stala) nebo věc budoucnosti (to, co “možná” bude). Řekněte si ale “teď je teď” a teď není problém, teď jsem jen já a moje činnost, na kterou se mám plně soustředit. A ponořte se do toho. Pokud jste zvolili nějaký opravdu důležitý úkol na kterém právě teď pracujete, možná to má i velkou šanci změnit problémy, které jsou nebo mohou nastat. Pokud to není taková činnost není na čase pustit se do něčeho jiného, důležitějšího?

možná nemáte tu svobodu

Ne každý má ten přepych svobody vlastní práce, vlastního života. Neznám vaší situaci, ale jestli to tak je – není na čase něco s tím postupně začít dělat? Zkuste to vysvětlit šéfovi. Nebo využívejte soustředění kde můžete, třeba aspoň doma při vašem koníčku. Časem se v tom zlepšíte a možná budete i přicházet na možnosti jak i v práci si postupně vytvářet onu svobodu. Vezměte svou situaci a hledejte cesty. Vyplatí se to. Výsledky budou lepší a šéf a okolí třebas pochopí. Možná ale, že máte dělat něco jiného a být v jiné práci nebo zkusit podnikání. Podejte si otázku: když nemáte žádnou svobodu, šéf to nechápe, chcete to dělat? Není něco lepšího? Ale to už jsou jiná témata na jiné články.

Kde se dá všude soustředit se

Soustředit se dá nejen při práci nebo nějaké volnočasové činnosti, soustředit se můžete na cokoliv a vždy to přinese větší efektivitu, výkonnost, prožitek, radost. Soustředit se můžete na požitek z jídla, při dívání se na fajn film, na nebe modré nad hlavou při procházce, na dobré pospání v neděli ráno, na cokoliv co vás v životě obklopuje.

No a já končím teď se soustředěním na tento článek a jdu se soustředit na něco jiného. Vy to také udělejte. Je super vézt se na vlně plného soustředění.

VIDEO: Jak se učit? a jak se na to soustředit?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva