Sponzorováno

Jak se chránit před předčasným stárnutím srdce? 4.86/5 (7)

srdce a stárnutíKardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí ve světě. V ČR jim podlehne ročně asi 30 000 lidí (54 % všech úmrtí). Srdečně-cévním chorobám se však dá předejít kontrolou hlavních rizikových faktorů a zpomalit i jejich vliv na stárnutí srdce. „Naše srdce totiž může být mladší nebo starší, než je náš věk“ říká MUDr. Peter Malovic. Mezi faktory ovlivňující skutečný věk našeho organismu a jeho hlavního motoru – srdce patří: vysoký cholesterol a krevní tlak, nezdravý životní styl, strava, cigarety, cukrovka, stres, obezita a nedostatek pohybu.

Věk srdce se zjišťuje spektrální analýzou křivky srdečního rytmu. Disproporce nastává, když funkční stav srdce neodpovídá věku organismu. „Kromě kontroly rizikových faktorů je důležitá i genetická predispozice. Za to, jaké mladé je však naše srdce neseme odpovědnost i my“ vysvětluje P. Malovic.

Naše srdce omlazují endorfinové sporty, zdravá výživa, ale i jednoduché návyky, jako je kontrola dýchání a dobré sezení při práci. Zhoubně na srdce působí stres, nadužívání léků a ekologie životního a zejména pracovního prostředí. Riziko rozvoje srdečně-cévních chorob je vyšší v rodině, v níž se onemocnění již v různé formě vyskytuje, přesto rozhodujícím faktorem jsou především složky životosprávy.

Jak se chránit před předčasných stárnutím srdce?

Cholesterol

K hlavním příčinám vzniku srdečně – cévních chorob (např. aterosklerózy) patří zvýšená hladina cholesterolu v krvi. V ČR má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi až polovina populace.

Pravděpodobnost onemocnění srdečně-cévní choroby se zvyšuje v závislosti na LDL – cholesterolu a triglyceridů v krvi. Pokud hodnota celkového cholesterolu přesahuje hodnotu 8,5 mmol / l, riziko srdečně-cévních se zvyšuje čtyřnásobně. Snížením hladiny cholesterolu v krvi o 10 % , snížíte riziko úmrtí na srdečně-cévní choroby o 25 %.

Normální a doporučené hodnoty lipidů v krvi:

Sponzorováno

– Do 5 mmol / l celkový cholesterol,
– Do 3 mmol / l LDL cholesterol,
– Do 1,7 mmol / l triglyceridy.

Hodnota HDL, tedy ochranného (dobrého) cholesterolu, by měla být vyšší než 1 mmol / lu mužů a 1,3 mmol / lu žen.

Vysoký krevní tlak

Zvýšený krevní tlak má u nás 52 % mužů a 40 % žen. Vysoký krevní tlak (hypertenze) může být příčinou vzniku nebo zhoršení kornatění tepen (aterosklerózy). Hodnoty krevního tlaku by neměly přesahovat hodnotu 130 / 80 mm Hg. U osob s vyšším krevním tlakem se výskyt srdečních onemocnění až ztrojnásobuje.

Obezita

V ČR má nadměrnou hmotnost 68 % mužů a 58 % žen. Obezitu nejčastěji doprovázejí další rizikové faktory srdečně – cévních chorob – vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Velmi riziková je centrální obezita, tj. obezita typu jablko (podkožní tuk se ukládá především v oblasti břicha a hrudníku). Pokud obvod pasu přesahuje u ženy 88 cm au muže 102 cm, patří do skupiny obézních.

Kouření

Nejdůležitějším ovlivnitelným rizikovým faktorem při srdečně-cévních chorobách (aterosklerózy a ischemické choroby srdeční) je kouření. Mezi pravidelné kuřáky patří v ČR více než čtvrtina mužů a pětina žen.

Z hlediska srdečně-cévního systému neexistuje „bezpečná“ dávka tabákového kouře. I jedna cigareta denně zvyšuje riziko vzniku infarktu myokardu na dvojnásobek, skoncování s kouřením je proto nedílnou podmínkou úspěšné prevence srdečně-cévních chorob. Zlepší to hladinu dobrého HDL cholesterolu, sníží riziko trombózy a pozitivně ovlivní celkové fungování srdce a cév.

U kuřáka s vysokou hladinou cholesterolu (nad 8,5 mmol / l) a zvýšeným krevním tlakem (nad 195 mm Hg) se riziko kardiovaskulárních onemocnění zvyšuje až šestnáctinásobnou.

Žádný z rizikových faktorů srdečně – cévních chorob netrápí pouze 11 % mužů a 18 % žen.

VIDEO: Mýty a pověry o hubnutí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva