Sponzorováno

Jak relaxovat ve vaně? Zkuste naše TOP tipy. 4.89/5 (9)

Relax ve vaně

Udělejte si chvilku pro sebe na odpočinek, odbourání stresu a pro lepší pocit. Teplá koupel vám může pomoci uvolnit ztuhlé svaly a nervové napětí. Pomůže také zlepšit vaše zdraví – protože nejen krása je zdraví! Říká se, že koupel zklidňuje mysl a tělo, oživuje smysly a povzbuzuje duši.

Fantastická teplá koupel

Fascinující moc koupele okouzlí každého. Už starověcí Římané si postavili honosné veřejné lázně. Považovali je za rovnováhu mezi fyzickou čistotou a duchovní svatostí. Rituály navrhli tak, aby načerpali radost nejen z koupele. Používali postavené byliny s přesně určeným výsledným účinkem. Rituálními koupelemi dosáhli zářivou pokožku a vnitřní harmonii. Vyzkoušejte některou z následujících rad pro uvolnění se v relaxační lázni, která vám napomůže být klidnější a lépe usnout, nebo vás ráno probudí a vy se budete cítit mnohem lépe. Zkuste se i vy ponořit do tajů ozdravující koupele a alespoň na chvilku zapomenout na každodenní shon.

Proměňte koupání v relaxační lázeň

Své kouzlo koupele není jen ponořit se do vany s horkou vodou. Udělejte si čas na přeměnu vaší koupelny v oázu klidu.

  • Vyčistěte si koupelnu od zbytečných věcí. Vyhoďte starou kosmetiku. Ty udržují v sobě negativní energii (a přece pokud ty věci nepoužíváte asi jejich opravdu nepotřebujete, a stará kosmetika vám více uškodí než pomůže)
  • Zpříjemněte si chvíle vaší oblíbenou hudbou (pozor však na její hlasitost, pokud budete v klidu budete ji vnímat mnohem intenzivněji a jasněji, proto je lepší dát ji tišeji)
  • Přítmí uvolní vaše namáhané oči. Zapalte si několik svíček (pokud použijte do vody koupele vonné látky, nepoužívejte vonné svíčky, mohly by se vám vůně smíchat a nakonec z příjemného relaxačního koupele byste měli bolesti hlavy)
  • Před tím než se ponoříte do tajů koupele se osprchujte, důkladně si smyjte ze sebe všechny nečistoty (odličte se). Připravíte si tím pokožku na přijímání účinných látek z koupele.
  • Dejte si čas na přípravu vody do koupele. Doporučuje se teplota vody jen o několik stupňů teplejší než je tělesná teplota. Avšak pokud máte rádi vodu teplejší můžete si teplotu zvýšit. Pozor však, aby teplota vody nepřesáhla 38-39 stupňů Celsia. Protože příliš teplá voda by vám velmi vysušila pokožku, která by po koupeli mohla přecitlivět a olupovat se. A mohlo by dojít k přehřátí organismu.
  • Ponořte se do koupele tak, abyste měli celé tělo ponořeno do vody. Uvolněte se, zavřete oči, naslouchejte hudbě a dýchejte uvolněně a klidně. Pokuste se myslet na to jak se koupete a jak se vaše tělo uvolňuje. Vnímejte jaké účinky na vás působí během koupele. Nenechte se rušit ničím a nikým. Tento koupel patří vám. Vytrvejte v lázni alespoň 20-30 minut.

Jak vyrobit koupelovou sůl?

Koupelová sůl je prospěšná v mnoha případech. Zmírňuje svalové a kloubní napětí, odstraňuje záněty pokožky, napomáhá k uvolnění od psychického a fyzického vypětí, detoxikuje, dezinfikuje. Hippokrates sám tvrdil, že koupelové soli skutečně pracují, fyzicky mění některé vlastnosti vody, napomáhá snížit absorpci vody do kůže (což má za následek, že po koupeli nemáte tzv. rozmočený zvrásněný efekt), zjemňuje mozoly, exfoliovat pokožku a změkčuje vodu. Díky soli se zvýší i hustota vody, která blahodárně působí na váhu těla, tím že se může lépe uvolnit.

Sponzorováno

Co budeme potřebovat na vytvoření koupelové soli?

  • 500 g – Základní surovina mořská sůl (z mrtvého moře), můžete použít i hrubozrnnou (Vyhněte se jodizované soli, ta velmi vysušuje pokožku.)
  • 100 g jedlá soda (na změkčení vody)
  • 1 PL kukuřičný škrob (napomáhá zapracovat do směsi kapalné, přidávané účinné látky, aby se neshlukovali a nezůstaly na povrchu vody) – pokud si nepřidáváte do koupele jiné složky kromě základní receptury koupelové soli, můžete škrob vynechat

Postup vytvoření koupelové soli

Všechny ingredience smíchejte. Tato receptura je základní směs koupelové soli, do které si můžete přidávat různé esenciální oleje nebo jejich směsi, či jiné účinné látky než med, bylinné výtažky, smetanu, rostlinné oleje lisované za studena podle požadovaného účinku. Napusťte si do poloviny vany vodu, během dopouštění druhé poloviny vody vsypte koupelovou směs do vody. Složky se budou postupně rozpouštět. Když bude vana plná vody, ponořte se do koupele a relaxujte.

Jaké přísady do koupele použít?

Relaxační koupel

Co použít? Levandule, neroli, kadidlo, lemongrass, geranium, růže, ylang ylang, jasmín.

Osvěžující koupel

Pomeranč, mandarinka, citron, máta peprná, máta kadeřavá, ylang ylang, citronová tráva, petitgrain, rozmarýn.

Afrodiziakální koupel

Jasmín, pačuli, vetiver, cedr, ylang ylang, kadidlo.

Sponzorováno

A jak relaxujete v koupelně vy?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva