Sponzorováno

Jak při horečce snížíte teplotu bez léků? 4.47/5 (15)

Máme pár rad na snížení teploty.

Máme pár rad na snížení teploty.

Když se podíváme na jednu z nejčastějších nemocí, které mohou trápit vás, nebo vaše děti, tak jde obvykle o běžné nachlazení, kterým je chřipka. Tu se doporučuje vyležet a někdy se snažit snížit teplotu lidského těla (zde doporučíme si přečíst článek o tom, zda je nutné teplotu opravdu snižovat). Většina lidí sáhne po osvědčené pomoci do lékárny, kde jsou k dispozici prášky, jako:

  • Ibalgin
  • Ibuprofen
  • Paralen

Ne vždy je nutné do těla dostávat chemický koktejl různých látek. Jsou i jiné metody, jak se dá srazit horečka spojená s nemocí. O jaké postupy se jedná? Podívejte se na ně společně s námi.

1. Napijte se

Při samotné nemoci je vhodné hodně pít. To proto, že vaše tělo samo o sobě vylučuje pot, kterým se snaží ochlazovat. Je proto jasné, že vlivem toho může docházet k dehydrataci. Osvědčenou pomocí je tedy snaha o co největší příjem tekutin. Díky tomu se bude tělo moci dále potit a tím dojde také k tomu, že se bude ochlazovat vlastními ochrannými mechanismy.

Kromě toho, že dostatkem tekutin zajistíte vnější ochlazení, je vhodné zaměřit se i na teplotu daného nápoje. Pokud máte horečku, měl by být ledově vychlazený. Proč? Jelikož díky tomu budete chladit své tělo i vnitřně. Díky tomu se vám také povede srazit horečku, a to i bez léků.

TIP: Nechcete nic pít? S dehydratací můžete bojovat i hydratačními potravinami.

2. Studená voda

U tekutin ještě zůstaneme. Tentokrát je ale nebudete konzumovat, ale vaše tělo dané tekutině vystavíte. Konkrétně potom studené vodě, která ho pomůže ochladit. Pozor ale na vodu příliš ledovou, která by mohla způsobit teplotní šok. Voltě radě standardně chladnou, která pro vás nebude tak riziková. A jaké jsou osvědčené postupy spojené s aplikací studené vody?

  • Vlezte si pod sprchu
  • Napusťte si vanu
  • Přikládejte si na tělo mokré ručníky

Cílem daného postupu je tělo ochladit a tak snížit samotnou horečku. Tento postup doporučujeme opakovat i několikrát denně. Samozřejmostí by mělo být to, že pod studenou vodou zůstanete co možná nejdéle. Jde o to, aby voda ochladila nejenom svrchní vrstvu vaší kůže, ale aby došlo k i k tomu, že se nižší teplota dostane skrz kůži i hlouběji a tak vaše tělo ochladí z kompletně, nikoliv jenom na povrchu.

TIP: Umyjte se spíše vlažnou vodou. Sprchujte se několik minut a pomalu snižujte teplotu – tato teplotní změna není pro tělo šok.

Ochlaďte zejména hlavu a krk. Používejte studený nebo vlhký hadřík. Opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba.

Sponzorováno

3. Vezměte si ponožky – ty studené

Také je vám někdy zima od nohou? A vy pociťujete, že se vám tento chlad postupně dostává do celého vašeho těla? Pokud ano, jedná se o postup, kterého budete chtít dosáhnout i pokud máte horečku. Co tedy udělat? Vzít si studené ponožky. Buď je můžete namočit v ledové vodě, nebo je můžete dát na pár minut do mrazáku. V obou případech docílíte toho, že na své nohy navléknete ponožky studené. Nejprve vám může být zima jenom od noh, ale následně, vlivem proudění krve bude ochlazeno celé vaše tělo. Tím se vám povede také celkem výrazně srazit horečku. Daný postup samozřejmě doporučujeme pravidelně opakovat. Je nejenom účinný, ale z dlouhodobého pohledu také velmi jednoduchý. Stačí mít připraveny dva páry ponožek, které postupně měníte.

4. Snižte teplotu místnosti

Cílem je dosáhnout podobného efektu, jako je tomu v případě studené vody. Jde tedy o možnost celkově ochladit celé vaše tělo. To se vám může podařit i tak, že snížíte teplotu v místnosti. Se stoupající venkovní teplotou to půjde těžko, ale alespoň večer, nebo ráno, můžete důkladně vyvětrat a prostor ochladit. Ideální je mít i v noci pootevřené okno, které teplotu o pár stupňů sníží. Samozřejmostí je fakt, že kdo má klimatizaci, ten má vyřešený i tento problém. Pár stupňů méně je cestou, jak se dá horečka také efektivně srazit, a to bez použití léků. Pozor však až na přílišné ochlazování. Rozhodně není správnou cestou to, že své nemocné tělo budete dlouhodobě vystavovat silnému mrazu.

5. Existují i speciální čaje

Nejenom chemie. Jsou to také bylinky, které mohou pomoci v tom, abyste snížila teplotu svého těla. Tedy abyste srazila horečku. Bylinek, které v tomto směru dokonale zabírají, je celý řada. O jaké se jedná? My doporučíme třeba měsíček, dále pak tymián, ale i bazalku, nebo mátu. Zvolit lze také zázvor, který sám o osobě dobře pomáhá při nachlazení. A jaké je použití daných bylinek? Mohou být součástí jídla, stejně jako lze některé z nich přidat i do čaje. Ten pijte nikoliv horký – pokud se nechcete potit, ale spíše studený. Proč? Souvisí to s tím, že vaše tělo ochladíte i konzumovanou chladnější tekutinou, a nikoliv jenom tím, že na něho budou účinkovat bylinky.

6. Buďte v klidu

Co je v době každé nemoci důležité? Být v klidu. A to platí i v případě, kdy máte horečku. Z jakého je to důvodu? Je to celkem jednoduché. Lidské tělo si díky přirozené obranyschopnosti dokáže s běžnou nemocí celkem dobře poradit. Ale jenom za předpokladu, že k tomu má dostatek síly a energii. Proto je vhodné, abyste v době nemoci byla v klidu. Díky tomu může tělo veškerou svou energii věnovat právě na boj s viry a bakteriemi, stejně jako může snižovat i samotnou horečku. Pokud byste svůj organismus příliš zatěžovali, povede to k tomu, že boj lidského těla s nemocí rozhodně nebude tak účinný. Proto naše poslední rada, jak srazit horečku, zní jednoduše. Buďte v klidu, odpočívejte a lidské tělo si s ní poradí.

Nakonec ještě jednou doporučíme článek o tom, zda a kdy srážet teplotu.

A co vy? Jak snižujete teplotu těla vy? Budeme rádi za rady a doporučení v komentářích pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak snížit horečku bez léků?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva