Sponzorováno

Jak posílit imunitu když nemáte čas – 10 tipů 4.88/5 (17)

Dejte přednost ovoci a zelenině...

Dejte přednost ovoci a zelenině…

Ze všech stran se na vás hrnou postupy, jak si udržet štíhlou linii, jak se zdravě stravovat a jak si posilovat imunitu. V dnešní uspěchané době, kdy se s východem slunce ženete do práce a se západem slunce se z ní vracíte, není možné věnovat se aktivně cvičení nebo si počítat doporučený příjem vitaminů a minerálů. Přinášíme vám tedy alespoň pár rad, jak si můžete na podzim posílit imunitu.

1. Pijte vodu s citronovou šťávou

Zabijete dvě mouchy jednou ranou. Dodržíte tak pitný režim a zároveň přijmete dostatek vitaminu C. Voda s citronem je navíc velmi osvěžující. Každé ráno si vezměte s sebou do práce pár citronů a vyždímejte si je do pitné vody z vodovodu nebo do minerálky. Nejlepší je lít si ji do sklenice přímo před sebou, abyste ji měli vždy po ruce. Pokud máte pracovní oběd, požádejte o vodu s čerstvou citronovou šťávou číšníka. Zkuste si denně dopřát alespoň dva litry tohoto jednoduchého a přitom blahodárného nápoje. Nepijte žádné sladké pití – džusy, koly apod.

2. Vyberte si více pohybu

Máte na výběr schody nebo výtah? Pokud nejde o závratnou výšku a příliš nespěcháte, vyberte si schody. Parkujte dál od práce a projděte si kousek pěšky, případně cestujte městskou hromadnou dopravou. Ráno po probuzení si dopřejte několikaminutový strečink. Natahujte postupně obě ruce i nohy, pak se posaďte, napřimte záda a pomalu se pokuste přitáhnout si prsty rukou co nejblíže špičkám. Po vstaní z postele protáhněte tělo, postavte se na špičky, udělejte pár dřepů. Tělo se vám prokrví a hned se budete cítit svěžejší. Pokud vás bolí v práci záda, zkuste se každé ráno postavit na čtyři a natahovat ho stejně, jako to dělávají kočky. Pokud pracujete v kanceláři, vyměňte židli za gymnastický balón. Prospěje to i správnému držení těla.

3. Mějte po ruce ovoce nebo zeleninu

Jablko či mandarinka se vejde do každé kabelky nebo tašky, můžete si zakousnout kdykoliv mezi jídly. Pokud máte chuť na sladké, dejte si banán. Pokud se snažíte přestat kouřit, je to nejlepší způsob, jak najít pro ruce náhradu, když nevíte, co s nimi. Pokud večer stíháte, nastrouhejte si mrkev s jablkem a dejte na tuto směs citrónovou šťávu, čeká vás chutná snídaně nebo svačina. Dejte si závazek, abyste každý den snědli alespoň jeden kus středního ovoce nebo zeleniny (jablko, hruška, mrkev, banán), třetinu nebo polovinu velkého (meloun, dýně, salát, zelí) či za misku malého (maliny, jahody, ostružiny, angrešt). Mimochodem, víte, jaká potravina patří k nejzdravějším na světě? Borůvky!

4. Snažte se snídat

I když je to pro mnohé nesplnitelný úkol, stále platí, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Pokud se vám nedaří nasnídat se v klidu doma, pořiďte si cestou do práce alespoň probiotický jogurt, ovesné vločky, celozrnné pečivo, sýr, ryby v konzervě, ovoce či zeleninu.

5. Vybírejte si to zdravější z poledního menu

Obědváte v restauracích a vybíráte si z několika možností poledního menu? Pokud je na výběr ryba, určitě si ji objednejte. Pokud je možné měnit přílohy, dejte si k masu jen zeleninovou oblohu. Pokuste se vyhnout smaženému, spíše volte pečené, vařené nebo grilované jídlo. K těm zdravějším a zároveň populárním jídlům v poledních menu různých restaurací je například špenát, zapékaný květák, zapékaná brokolice, drůbeží nebo zeleninové rizoto, saláty či pečené kuře. Pokud máte rádi sushi, máte vyhráno, jde totiž o výjimečně zdravé jídlo. Pokud si neumíte vybrat z mnoha druhů, zvolte lososové – volně žijící losos je totiž nejzdravější rybou a jednou z nejzdravějších potravin na světě. Jídlo nezapíjejte a každé sousto pořádně překousejte.

Sponzorováno

6. Večer se nepřejídejte

Opakuje se to ve všech časopisech, televizních pořadech a radí vám to i váš lékař. A všichni mají pravdu. Pokud se pozdě večer přejíte, způsobíte tím svému žaludku velké potíže. Vy se špatně vyspíte a vaše trávicí soustava si neodpočine vůbec, protože jste jí právě zajistili práci na několik hodin. Když vás zachvátí hlad, pomoci může půl litru vlažné vody, případně je vhodná tolikrát skloňovaná zelenina – dejte si ředkvičku, kedluben nebo něco podobného.

7. Pijte bylinkové čaje

Najdete je v lékárnách, ale i v čajovnách. Ne nadarmo se říká, že Bůh nám v přírodě dal lék na každou nemoc. Ať už při menstruačních bolestech, bolestech hlavy, únavě, potížích dýchacích cest, kašli či různých zánětech – na všechno se najde vhodná bylinka. Netřeba však čekat, dokud k nám tyto problémy přijdou. Bylinkové čaje pijte preventivně každý den.

TIP: Další přírodní tipy na imunitu

8. Rozprouděte si krev sprchou

Na sprchu si musí najít čas asi každý. I tento čas však můžete zužitkovat pro dobro těla. Střídejte teplou vodu se studenou, rozproudí se vám tak krev v těle. Začít třeba studenou vodou na nohou odspodu nahoru, následují paže, hruď, břicho, šíje a tvář. Totéž zopakujte teplou vodou. Celé střídání by se mělo opakovat jeden až dvakrát za sprchování, přičemž poslední slovo by měla mít studená voda.

9. Něco vás rozčílilo? Dýchejte zhluboka a počítejte do deseti

Stres ničí nejen vaši psychiku, ale i tělo. Proto se mu třeba co nejvíce vyhýbat. Pokud ve chvíli, jak vás něco příšerně rozčílí, začnete zhluboka dýchat av duchu napočítáte do deseti, můžete předejít nejen nepěkné hádce s kolegou, ale si i ušetřit zdraví. Pokud se stále nedokážete uklidnit, zkuste čaj z meduňky lékařské, která uklidňuje nervy a působí antidepresivně. Šálek tohoto čaje neuškodí ani večer před spaním.

10. Pozor na chlad

Otužování je sice zdraví prospěšné, ale nepleťte si ho s odhalenými kříži a chodidly během chladných a mokrých dní nebo sezení na studené lavičce. Mimo jiné tím riskujete velmi bolestivý zánět močových cest. Nejvíce tepla prý tělo ztrácí přes hlavu a krk, takže se zejména v tomto období nebojte začít nosit šály a čepice.

A co si dále o imunitě přečíst?

VIDEO: Jak podpořit imunitu? Proč jíst kvalitní bílkoviny a tuky? Úprava stravy a doplňky stravy. Vitamíny.

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva