Sponzorováno

Jak podpořit růst vlasů? Máme pro vás několik rad 4.91/5 (11)

Jak podpořit růst vlasů?U někoho může být problém zcela opačný. Umím si představit, že zrovna lecjaký chlap s kratičkými vlasy si posteskne nad tím, že by mu přece nevadilo, kdyby mu vlasy nerostly tak rychle, a nemusel by pravidelně řešit jejich stříhání. Co když ale naopak toužíte po vlasech delších a dorůstají vám velmi pomalu nebo vždy dorostou jen do určité délky, na které se růst zastaví?

Jak rychle vlasy rostou?

Rychlost růstu vlasů je bohužel podmíněna geneticky. Běžně vlasy povyrostou zhruba o 1 cm za měsíc, s postupujícím věkem obvykle dochází ke zpomalení tempa jejich růstu. Neočekávejte, že po doplňcích stravy nebo změně kosmetiky vám vlasy začnou růst desetinásobnou rychlostí. Toto se bohužel zajistit nedá.

Jak dlouho rostou?

Tato skutečnost je určena tzv. fází růstu. Obvykle se jedná o dobu tří až pěti let. Po období růstu má vlas klidové stádium, které trvá asi čtvrt roku, poté vlas vypadne a nahradí jej nový. V závislosti na tom pak je možné mít vlasy opravdu dlouhé či jsme jejich délkou trochu limitováni. Většina přípravků na podporu růstu vlasů se snaží právě prodloužit tuto aktivní fázi růstu i délku klidového období vlasu.

JČím jejich růst podpořit?

1. Zdravá strava

Možná „ohraná písnička“, ale stále velmi opodstatněně předkládaná. Hlídejte si ve stravě dostatek vitamínů (zejména vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B), stopových prvků a minerálů (vápník, křemík, selen, hořčík, zinek) i aminokyselin. Do stravy pravidelně zařaďte ryby, luštěniny, červené maso a ořechy.

2. Každodenní péče o vlasy

Pokud to není vyloženě nutné, zkuste se na čas vzdát fénování vlasů a jejich žehlení. Zvláště majitelky vlnitých vlasů, které je pravidelně žehlí, pak mohou na svých vlasech pozorovat ještě větší vysušení (ke kterému mají obvykle vlnité vlasy již tak sklon) a lámání konečků.

3. Kosmetika, vitamínové preparáty

Na trhu je dnes k dostání plno doplňků stravy, které slibují blahodárný vliv na vlasy. Opravdu není na škodu dopřát jim vitamíny v případě, že více padají, jsou náchylné k lámání nebo nerostou. Bohužel zde však každému vyhovuje jiný přípravek, a je tedy zapotřebí zkoušet, co na vás bude mít nejlepší efekt. Vymezte si na zkoušení přípravku vždy pár týdnů (měsíců) a pak zkuste posoudit jeho funkčnost nebo nefunkčnost. Není možné očekávat výsledky ze dne na den, každý přípravek užívejte ideálně alespoň tři měsíce, zda zaregistrujete nějaký pozitivní rozdíl na svých vlasech.

Sponzorováno

Z kosmetiky dejte přednost profesionálním přípravkům, které jsou k dostání v lékárnách nebo přímo u kadeřníků. Volte vždy druh šamponu a kondicionéru, které jsou určené pro váš typ vlasů. Můžete vyzkoušet přírodní kosmetiku bez obsahu silikonů, zda vám nebude více vyhovovat.

4. Zdravé konečky vlasů

Konečky vlasů, které jsou rozdvojené, již do délky rozhodně neporostou. I když se to může zdát radikální – jediným řešením jsou zde nůžky. Nikdo po vás nechce oholit si kompletně hlavu, ale zničené konce je prostě zapotřebí ustřihnout. Je lepší svěřit zastřihování odborníkovi, zvlášť pokud máte kadeřníka (či kadeřnici), ke kterému chováte důvěru.

5. Přírodní oleje

Oleje můžete využít před mytím vlasů jako ozdravnou masku. Stačí nanést na vlasy (zejména na suché konečky) a nechat alespoň půl hodiny působit před tím, než si půjdete vlasy umýt. Do extrémně suchých vlasů můžete olej nanést ve velmi malém množství i po jejich umytí. Využít můžete olej kokosový, jojobový, mandlový nebo olivový. Konce vlasů po nich budou pružné, lesklé, zacelené a připravené k dalšímu růstu. Podívejte se na náš článek o TOP olejích pro vlasy.

6. Domácí masky na vlasy

Zkuste místo veškerých přípravků v drogerii využít jednou zásoby z lednice či ze spíže a dopřát svým vlasům trochu rozmazlování i bez chemických látek. Vlasovou masku můžete snadno vytvořit z rozmačkaného banánu nebo bílého jogurtu smíchaného se lžící medu. Pro vlasy bez lesku se hodí maska ze třech žloutků a lžíce olivového oleje. Veškeré ingredience vždy dobře smíchejte, naneste na mokré vlasy a po půl hodině důkladně vymyjte.

7. Psychická pohoda

Jakmile zažíváme období náročné na naši psychiku, obvykle se to odrazí na stavu našich vlasů. Ty mohou začít padat, řídnou či prostě jen působí velmi nezdravě. Těžko se sice někomu doporučí, aby byl v klidu, když zrovna prožívá něco náročného, snažte se však i toto vnímat jako možnou příčinu změn kvality vlasů.

Co si také můžete přečíst o vlasech

VIDEO: JAK URYCHLIT RŮST VLASŮ + moje vlasová rutina

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva