Sponzorováno

Jak ovlivňují hormonální antikoncepci jiné léky 4.76/5 (17)

Jak ovlivňují hormonální antikoncepci jiné léky Jak ovlivňují antikoncepci jiné léky a přípravky? Podívejte se na náš přehled.

Antibiotika

Charakteristika:

Jsou to léky, které pomáhají tělu bojovat s bakteriemi a viry tím, že zabíjí nebo oslabují bakterie. Jsou neškodné vůči virálním infekcím, například při běžné rýmě a houbovým infekcím, například proti plísním. Patří mezi nejčastější léky v moderní medicíně.

Antibiotika a hormonální antikoncepce:

Jedním z rizik je užívání antibiotik. Ty ovlivňují střevní mikroflóru a tedy i vstřebávání a účinnost antikoncepční tabletky. Do těla se tak nedostane potřebná dávka hormonů a na tabletky se již do konce cyklu nemůžete naplno spolehnout. Proto je důležité, aby žena na tuto možnost myslela a raději se chránila jiným způsobem do konce využívání cyklu, a to ať už kondomem, nebo jinými způsoby ochrany před početím. Spolehlivost hormonálních antikoncepčních pilulek snižují i některé choroby trávicího traktu.

Všechny antibiotika nepříznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Bakterie, které v nich žijí, se podílejí na recyklaci hormonů. Hormony, které žena sní v tabletě, jsou ve střevech pozvolna zpracované na rozpustné deriváty a následně putují do střeva, aby se vyloučily. Účinkem bakterií jsou chemicky pozměněny a vráceny zpět do krve. Tento koloběh prodlužuje setrvání hormonů v těle. Ne všechny antibiotika jsou stejná, některá ovlivňují střevní mikroflóru více, jiné méně. Největší riziko hrozí u širokospektrých antibiotik, které kromě bakterií způsobujících nemoci ničí i střevní bakterie. Pokud ženě předepíše lékař antibiotika, je vhodné ho upozornit na to, že pacientka užívá hormonální antikoncepci a požádat ho o vysvětlení míry rizika otěhotnění pro konkrétní přípravek.

Projímadla

Charakteristika:

Projímadla (laxativa) jsou látky, které podporují vyprazdňování střev a používají se proti zácpě. Zácpa se může projevit nepříjemným pocitem vytlačování a přeplnění, bolestmi břicha, nepohodou a pocitem neúplného vyprázdnění. Využívání jsou i na cílené vyprazdňování střev, například pro vyšetřením a některými léčebných procedur. Tendence k zácpě narůstá přímo úměrně s věkem. Typická je u lidí se sedavým zaměstnáním a u lidí upoutaných na lůžko.

Zácpu, kterou trpí častěji ženy než muži, nevyřeší užívání projímadel. Její problematika je složitější a vždy třeba hledat pravou příčinu. Mohou jí být špatné stravovací návyky (málo balastních látek v potravě) nedostatečný příjem tekutin, stres, nervozita, některé poruchy metabolismu. Užívání projímadel s dráždivými účinky není bez rizika, protože narušuje vodní a iontovou rovnováhu.

Projímadla a hormonální antikoncepce:

Problémy se mohou vyskytnout i při zvracení nebo velmi silném průjmu. Jednorázově by to nemusel být problém, rozhodně byste však tento typ léků neměli užívat pravidelně či dlouhodobě, mají totiž negativní vliv na střeva. Mírně projímavé účinky mají mnohé potraviny, které působí přece jen o něco šetrnější, než léky.

Pokud se tyto nepříjemnosti dostaví do tří až čtyř hodin po užití tabletky, tak ji můžete rovnou považovat za zapomenutou, protože organismus ji neměl šanci dostatečně zpracovat. V praxi to znamená, že přijímání léků z gastrointestinálního traktu může být užíváním laxativ zpomalené, čili laxativa nesmějí být užívány při současném užívání perorální antikoncepce. V jakém časovém odstupu mohou projímadla být brány je napsáno v příbalovém letáku léku nebo se na to třeba zeptat lékaře.

Sponzorováno

Antiepileptika – léky proti epilepsii

Charakteristika:

Antiepileptické přípravky fungují na principu tlumení dráždivosti nervových buněk v mozku. Nedá se s jistotou říci, které antiepileptikum je nejbezpečnější a které nejrizikovější. Dnes již existují nové antiepileptika, které mají méně vedlejších nežádoucích účinků, jako tomu bylo u léků v nedávné minulosti. Nová generace léků proti epilepsii již spolehlivost antikoncepce neovlivňuje. Ani dlouhodobé užívání antikoncepce neovlivňuje výskyt epileptických záchvatů.

Antiepileptika a hormonální antikoncepce:

Pokud je žena epileptička, je důležité, aby se při volbě nejvhodnější metody antikoncepce poradila se svým neurolóogom a gynekologem. Je možné, že některá antiepileptická léčba může mít vliv na účinek hormonální antikoncepce, což může vést k nechtěnému otěhotnění. Existuje možnost interakcí mezi hormony v antikoncepčních tabletách (estrogeny a progesteron) a léky, které žena užívá na antikoncepci. Některé z těchto léků urychlují rozklad hormonů v krvi, což způsobuje, že hormonální antikoncepce nemusí být dostatečně účinná.

Léky na cukrovku

Charakteristika:

Cukrovka je nemoc látkové přeměny. Její nejvýraznějším projevem je zvýšení cukru v krvi – hyperglykémie. Hyperglykémie je následkem poruchy vylučování inzulínu nebo účinku inzulínu v cílových tkaninách. Při cukrovce kromě nedostatečné přeměny cukrů v organismu dochází k poruše zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek a vody. Zvýšené hodnoty krevního cukru v průběhu let vedou k poškození cév. K regulaci hladiny cukru v krvi je nezbytná přítomnost hormonu inzulínu.

Cukrovka a hormonální antikoncepce:

V minulosti měly diabetičky omezený výběr antikoncepce. Ještě donedávna se doporučovali hormonální pilulky, které měly negativní vliv na metabolickou kompenzaci, způsobovaly poruchy tukového spektra a zvyšovaly riziko trombózy v nohou a plicní embolie. Současná antikoncepce je i pro diabetičky, protože jde o kombinované přípravky s velmi nízkým obsahem hormonů. Jde zejména o preparáty obsahující gestagen, který neovlivňuje denní spotřebu inzulinu a nebyly pozorovány změny v koncentracích cholesterolu. Při výběru vhodné antikoncepce je však nutná spolupráce gynekologa a diabetologa. Když jde o těžkou cukrovku s cévními změnami, rozvinuté cévní komplikace či hypertenzi, užívání hormonální antikoncepce se nedoporučuje.

Populární jsou zejména „mini pilulky“, které obsahují relativně malé množství estrogenů (méně než 35 mikrogramů). Toto množství však podle odborníků není dostatečné k ochraně proti početí pro ženu s epilepsií, protože nejčastěji předepisované antiepileptické tabletky zkracují dobu, kdy jsou hormony přítomné v krvi. Je proto možné, že žena bude potřebovat tabletky s vyšším obsahem estrogenů a iv tomto případě existuje určité riziko nežádoucího otěhotnění. Žena by proto, pokud užívá léky urychlující rozklad hormonů v krvi, měla používat vhodným způsobem i některou z mechanických pomůcek spolu s hormonální antikoncepcí.

Jaké zkušenosti a hormonální antikoncepci máte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Nové možnosti antikoncepce

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva