Sponzorováno

Jak na zdravý životní styl? Zkusíme vám poradit 4.8/5 (5)

Kvalitní strava, pohyb a životní styl. To jsou základní pilíře zdravého života. Máte tyto základy pevné?

Kvalitní strava, pohyb a životní styl. To jsou základní pilíře zdravého života. Máte tyto základy pevné?

Každý z nás má jisté předpoklady k životnímu stylu, ale i ke zdraví jako takovému. Částečně je to dáno našim tělem, které leccos dobrého, ale i špatného může zdědit po předcích. Někdy neovlivníme zdravotní péči, prostředí ve kterém se pohybujeme, mnohdy je problém dodržet kvalitu potravin, ale čím by jsme měli začít, a co je nejdůležitější, je náš životní styl.

Co je to vlastně životní styl?

Životní styl je v podstatě náš každodenní život, zahrnuje to jak se stravujeme, co děláme, v jakém jsme psychickém rozpoložení, zda máme dostatek pohybu, spánku, ale součástí životního stylu je také kouření a pití alkoholu.

Poměrně důležitou část životního stylu tvoří právě stravování. Naše strava by měla být vyvážená, z čerstvých a kvalitních surovin – je-li to alespoň trochu možné a pravidelná. Základem je snídaně. Přestože velké procento lidí snídani vynechává, rozhodně to není správný krok. Tělo na začátku dne potřebuje dostatek živin ke svému fungování a pokud je nemá, je zaděláno na problém. Studie prokázali, že člověk který nesnídá při dalším jídle zkonzumuje větší množství potravy, než snídající jedinec. Což vede samozřejmě k nadváze a ta k zdravému životnímu stylu nepatří. Snídaně by měla být výživná, obsahovat ovoce, cereálie, mléčné výrobky, vločky. Neměla by být těžká a tučná. Takže vepřové koleno od večeře není právě správná volba. Dále je vhodné do jídelníčku zařadit menší svačinu, aby tělo dlouho „nejelo na prázdno“, úplně postačí nějaké ovoce, jogurt atp. Oběd by mělo být hlavní jídlo dne, ale přehánět to nemusíme, lepší je nechat si malinko místa na odpolední svačinu. Takže přecpávat se u dobrého oběda také není úplně ta správná cesta. Zařadit by jsme měli hodně zeleniny a to jak v případě oběda, tak i odpolední svačiny. Ta už nemusí obsahovat tolik energie, bohatě postačí zeleninový salát, rybí pomazánka, nízkotučný sýr atp. Jako poslední jídlo dne by měla být večeře. Vhodné je zařadit bílkoviny, například vejce, kuřecí, nebo krůtí maso, velmi vhodná je také ryba (pstruh, losos a podobně), v případě studené večeře nízkotučný sýr, tvaroh, případně nějakou luštěninu. Příloha by měla být u večeře o něco menší než u oběda. Důležité je, že by jsme měli večeřet nejméně 3 hodiny před spaním. K večeři opět zařadíme dostatek zeleniny – hlávkový, nebo ledový salát, papriku, rajče, ředkvičky, mrkev, zelí atp.

Sponzorováno

Jíme zdravě, ale co dál?

Pokud máme zvládnutý jídelníček a daří se nám ho dodržovat, máme částečně vyhráno. Další velkou položku tvoří pohyb. Ten se liší u každého z nás a jiný pohyb by měl do svého životního stylu zařadit úředník sedící celý den v kanceláři, než poštovní doručovatelka, která je 8 hodin na nohou, nebo na kole. Klíčové je překonat lenost a začít třeba pozvolna. Místo auta zvolit k malému nákupu kolo, nebo jít pěšky. Příjemná procházka, navíc pokud půjdete ostřejším tempem jistě Vašemu tělu jenom prospěje. Samozřejmě pokud se více „odvážeme“ a zařadíme do našich pohybových aktivit 2x týdně kolo, plavání, nebo běh, tím lépe. Úplně postačí hodinka 2-3x týdně, není potřeba sedět od rána do večera v posilovně.

Neméně důležitá je pravidelnost. Jak ve stravování (dodržovat plus mínus časy jídel), tak i v pohybu. Tělo mnohem více ocení půlhodinové běhání po parku každý týden, než dvě hodiny v posilovně „když nám vyjde čas“. V našem „zdravém“ dni je důležitý také spánek. Ten by měl být v rámci možností pravidelný, ve větrané místnosti a v co největším klidu. Z hlediska času neexistuje žádný přesný počet hodin, které by jsme měli denně naspat, každý to má jiné. Někomu stačí šest hodin, jiný jich naspí klidně devět. Měli by jsme si také najít chvilku pro sebe v rušeném dni a 10-15 minut si prostě jen odpočinout, vypnout. Pomoci nám může relaxační hudba, případně kdo preferuje klid tak naprosté ticho. S tím souvisí také míra stresu. Tato chvilka pro sebe nám umožní odreagovat se a trochu si oddechnout. Ne vždy je totiž možné vyhýbat se všem stresovým situacím, kterých je v dnešním světě více než dost. Ruku v ruce se stresem a odpočinkem jde také dobrá nálada a tzv. duševní pohoda. Ačkoliv se to může zdát jakkoli podivné, na naše zdraví to má také jistý vliv. Proto se udržujme veselí a v dobré náladě! Jak se říká, nic nás to nestojí a pokud přece jen nějaký ten čas, určitě se to vyplatí.

Poslední důležitou část tvoří pití, kouření a požívání omamných látek. Začněme zlehka – pitím, ale tím správným. Tím nemyslím lahev kvalitního vína, ale dostatečný přísun tekutin. Pro náš organismus je asi nejlepším zdrojem tekutin obyčejná voda. Samozřejmě ranním čajem nic nezkazíme a pokud zařadíme trochu kvalitního džusu, nebo si občas dopřejeme minerální vodu (nejlépe neochucenou), také to nebude vadit. Ačkoliv má každý člověk jiné nároky na množství, obecně jsou doporučovány dva litry vody denně, v horkých letních dnech i tři. Je to pouze orientační množství, každý člověk vypije jiné množství. V určité hladině by jsme se ale držet měli, jako spodní hranici bych navrhoval 1-1,5l a jako horní 4-5l. Pokud jste mezi těmito mantinely je vše naprosto v pořádku, pokud jste mimo, měli by jste zvážit úpravu pitného režimu.

Co se týče alkoholu, osobně zastávám názor – všeho s mírou a pokud si dáte dvakrát do týdne skleničku vína z manželkou, může Vám to jen prospět. Stejně tak pokud si v sobotu zajdete do oblíbené hospůdky na 3 piva, váš zdravotní styl to neohrozí. Pokud ale vypijete každý den 6 „kousků“, do toho pár panáků tvrdého alkoholu, doporučili bychom trochu přibrzdit.

Sponzorováno

A co vy? Žijete zdravě? Dodržujete zdravý životní styl? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva