Sponzorováno

Jak na těžké nohy? A co je může způsobovat? 4.64/5 (50)

Těžké nohy jsou nepříjemným problémem. Ale můžete s ním efektivně bojovat.

Těžké nohy jsou nepříjemným problémem. Ale můžete s ním efektivně bojovat.

Těžké nohy jsou často definovány jako nohy, u kterých cítíme, že jsou pocitově těžké, tuhé a hodně unavené – jako by se těžko zvedaly a posunuly se dopředu. Může to vypadat téměř tak, jako kdybyste na nohou táhli 5 kilové pytle písku.

Různé podmínky a příčiny mohou vyvolat tento docela nepříjemný pocit. Prvním krokem k úlevě je určení základní příčiny těžkých nohou.

Nejčastější příčiny těžkých nohou

Opravdu hodně věcí může zapříčinit tento stav. Těžké nohy mohou být způsobeny širokým spektrem problémů a poruch. Patří sem například následující:

Křečové žíly

Jedná se o žíly, obvykle tedy v nohách, které se zvětšují a mají nerovný vzhled. Křečové žíly se často objevují:

  • jak stárneme
  • během těhotenství (díky kolísání hladin hormonů a rostoucímu tlaku dělohy)
  • během jiných hormonálních záležitostí, jako je menopauza
  • u těch, kteří jsou obézní
  • u těch, kteří mají rodinnou anamnézu a predispozici k tomuto problému
  • u těch, kteří mají zaměstnání, které vyžaduje hodně stání či sezení – to má hodně vliv na oběh

Žíly se zvětšují, jakmile začnou ztrácet pružnost a chlopně zase oslabují, což umožňuje krvi, která by měla být recirkulována přes tělo, aby se v nohách shromažďovala. Tato soustředěná krev může způsobit, že nohy jsou pak těžké a hodně unavené.

Až 23 procent dospělých v moderních, vyvinutých zemích má křečové žíly. Vyskytují se častěji u žen než u mužů.

Periferní cévní onemocnění (PAD)

Toto je ve skutečnosti forma kardiovaskulárního onemocnění, ke kterému dochází, když se ve stěnách vašich tepen vytváří tuková ložiska a tím tepny zužuje. Zatímco periferní cévní onemocnění se může objevit prakticky kdekoli, nejčastěji postihuje právě nohy. Bez dostatečné cirkulace krve se nohy mohou cítit hodně unavené, křečovité a bolestivé. Tyto příznaky jsou jedním z prvních příznaků PAD.

Vysoký cholesterol, kouření, diabetes a vysoký krevní tlak jsou nejvyššími rizikovými faktory tohoto zdravotního problému, potažmo těžkých nohou.

Syndrom přetrénování

Sportovci se neustále snaží zlepšit svůj výkon. Ale když se cvičí mnoho, aniž by tělo dostalo čas na zotavení, mohou nastat řady zdravotních problémů, včetně těžkých nohou.

Když „přetrénujete“ svoje tělo, což znamená, že sportujete více než to, co si myslíte, že jste schopni zvládnout za den, svaly nemají čas se regenerovat. Těžké nohy jsou častým problémem u sportovců – zejména běžců a cyklistů.

Lumbální spinální stenóza

To se týká zúžení páteře. Když nastane lumbální spinální stenóza (tedy toto zúžení), obratle (kosti páteře) a ploténky (které sedí mezi obratli a absorbují náraz) mohou způsobit bolest páteřního kanálu. Zatímco tato bolest může ovlivnit dolní část zad, může také přejít do nohou, což způsobuje jejich slabost, necitlivost a těžkost.

Některé rizikové faktory pro tento zdravotní problém jsou:

  • kouření (různé látky a sloučeniny v cigaretách mohou omezit krevní cévy)
  • zúžení páteře může přirozeně vyvstat během procesu stárnutí
  • obezita (nadváha napíná celé tělo včetně páteře)

Syndrom neklidných nohou

Tento stav je poznamenán nepříjemným pocitem v nohách – často označovaný jako bolestivý, pulzující – který nastává při odpočinku. Je uvolněn pohybem. Příčina není známa, ale vědci si myslí, že existuje genetická složka, stejně jako dysfunkce, jak mozek zpracovává signály pohybu. Více si o tomto syndromu můžete přečíst zde.

Lidé, kteří jsou nejvíce ohroženi, jsou ti, kteří:

  • kouří a pijí často alkohol
  • berou určité léky, které mění chemické látky v mozku
  • užívají léky na nachlazení
  • jsou těhotní
  • mají nějaké poškození nervu

Těžké nohy během těhotenství

Během těhotenství se také velmi často vyskytují těžké nohy. To může být způsobeno kombinací nárůstu tělesné hmotnosti, kterou nohy musí nést, a hormonálních změn, kterými žena během těhotenství prochází. Změna hladin hormonů může zvýšit retenci vody a zároveň snížit elasticitu žil. Proto tímto problémem těhotné ženy docela často trpí.

Sponzorováno

Zdá se, že existuje silná souvislost mezi fibromyalgií, stavem, který způsobuje chronickou svalovou bolest, únavu a neklidné nohy. Výzkum naznačuje, že lidé s fibromyalgií mají desetkrát vyšší pravděpodobnost syndromu neklidnýchných nohou.

Příznaky (symptomy) těžkých nohou

Lidé s těžkými nohami je popisují jako:

  • bolestivé
  • unavené
  • s křečemi
  • tuhé

U těžkých nohou se mohou také objevit:

  • otoky na různých místech (kvůli poruchám oběhu)
  • hrbolatění na povrchu pokožky (kvůli křečovým žilám)
  • vředy, které se pomalu léčí (kůže potřebuje správné krevní zásobování, aby se uzdravila)
  • bledé nebo modravé části pokožky (kvůli špatné cirkulaci)

Kdy už hledat pomoc, když máte těžké nohy?

Každý z nás máme pocit těžkých nohou – jednou za čas. Možná jste jen seděli příliš dlouho nebo příliš tvrdě pracovali.

Ale pokud je pocit víc než občasný, nebo jsou vaše příznaky opravdu vážné, měli byste určitě navštívit svého lékaře. Bude se zabývat vaší zdravotní historií, zeptá se na vaše příznaky a může provést jakékoli testy nezbytné k určení příčiny.

Jak si ulevit doma od těžkých nohou

Je toho hodně, co můžete udělat, abyste pomohli zmírnit bolesti a pocity těžkých nohou. Podívejme se na pár tipů jak na to.

  • Pokud to potřebujete, zhubněte. Obezita může vést ke křečovým žilám, stejně jako cukrovka a nahromadění tukových vrstev v tepnách, což blokuje průtok krve. Takže pokud je to váš problém, musíte prostě zhubnout. Pak pocit těžkých nohou bude minulostí. Nadváha nebo obezita je rizikovým faktorem v řadě problémů způsobujících těžké nohy.
  • Přestaňte kouřit. Kouření je rizikovým faktorem pro několik stavů, které způsobují těžké nohy.
  • Hodně cvičíte? Udělejte si dny bez intenzivního cvičení. Prostě dějte tělu (nohám) více času na regeneraci.
  • Zvedněte nohy na 6 až 12 centimetrů nad úroveň vašeho srdce. To pomáhá krvi, která je zadržena v nohách, aby se vyčerpala do zbytku těla. Když jsou nohy takto vyvýšeny, tělo nemusí pracovat tak tvrdě, aby krev a jiné tekutiny vyčerpalo z noh.
  • Masáž nohou je další skvělou možností, jak rozproudit krev a lymfu v nohách. Tak třeba lymfatické masáže jsou super.
  • Používejte kompresní punčochy, které pomáhají podporovat průtok krve. Jejich použití může být obzvláště užitečné u lidí, kteří musí sedět nebo pracovat ve stoje po dlouhou dobu.
  • Buďte aktivní. Efektivní způsob, jak kontrolovat váhu, snížit hladinu cholesterolu a zlepšit oběh, je být aktivní. Prostě sportujte. Vezměte ale v úvahu váš zdravotní stav. Super je třeba plavání, chůze nebo lehký běh. Mírné až středně silné cvičení, jako je rychlá chůze, jízda na kole nebo plavání, mohou pomoci udržet krevní oběh v těle a zlepšit další rizikové faktory, jako je hmotnost a krevní tlak.
  • Měňte pozice – vyhněte se sedění nebo stání ve stejné pozici příliš dlouho, protože to může zhoršit příznaky těžkých nohou. Změna polohy těla může přispět k podpoře prokrvení.
  • Snižte příjem sodíku – snížení příjmu soli může snížit příznaky a nepohodlí způsobené otoky u lidí, jejichž nohy jsou těžké a oteklé. Lékaři mohou také doporučit, aby někteří lidé omezili příjem vody, ale to často závisí na lécích, které užíváte. Spíše se zaměřte na tu sůl.
  • Vyhněte se horkým koupelím – teplo může rozšířit žíly, což může způsobit, že krev hůře protéká nohama.

A co vy? Jak s těžkýma nohama bojujete vy? Budeme rádi za vaše tipy a rady.

Co si ještě přečíst o problémech s nohama?

VIDEO: Jak na těžké a oteklé nohy

VIDEO: Jak na těžké, bolavé a překrvené nohy – jak je rozhýbat

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva