Sponzorováno

Jak na štěnice v posteli a v bytě? Jak s nimi zatočit? 4.82/5 (22)

Jak zatočit se štěnicemi u vás doma?

Jak zatočit se štěnicemi u vás doma?

Způsobují vám štěnice v posteli bezesné noci? Pořád na ně myslíte a máte kvůli tomu starosti? Jelikož jsou štěnice tak malinkaté a navíc se umí velmi dobře skrývat, většina lidí si jich dlouho ani nevšimne a tento problém si ani neuvědomuje. To až do doby, než jsou štěnicemi pokousáni a mají pak nepříjemnou vyrážku. Malé červené skvrny na pokožce a jejich svědění jsou klasickými příznaky kousnutí štěnicí. Léčba kousnutí štěnicí není řešením. Musíte se vypořádat s kořenem problému – a to ať už jsou štěnice v posteli nebo kdekoliv jinde po bytě.

Štěnice domácí je asi jeden z nejhorších škůdců v bytě. Není opravdu lehké je vymýtit. Je to proto, že mají tendenci skrývat se během dne v rozích postele, stejně jako v různých trhlinách a štěrbinách ve vašem domě, v obtížně dosažitelných koutech nábytku, umí se schovat za rámy na obrazy i elektrických zásuvkách. V noci pak tito škůdci vystupují z úkrytů a začnou se krmit lidmi a domácími zvířaty.

Je důležité začít s jejich likvidací okamžitě, jakmile si uvědomíte, že jsou ve vašem domě, nebo se začnou množit více a více. A pak je zase o dost těžší jejich nápor ukočírovat.

Můžete zavolat nějako profesionální firmu na vyhubení vší – je to drahé a není to často řešení. Ale můžete se zbavit štěnic ve vašem domě tvrdou prací, pečlivostí a trpělivostí. Potom můžete podniknout kroky, které jim zabrání v návratu. V případě těžkého zamoření štěnicemi však možná budete potřebovat odbornou pomoc. Myslete na to.

Zde je několik tipů, jak můžete zabránit štěnicím v posteli nebo jak s nimi můžete bojovat.

1. Zkontrolujte vaše lůžko důkladně a pečlivě

Ložnice je často hlavním a oblíbeným místem pro štěnice, takže musíte začít nejdříve zde. Důkladně prohledejte také další místa, kde spí lidé, jako je vaše sedací souprava nebo dětský pokoj. I zde ty malé mršky mohou být.

Pečlivě zkontrolujte matraci, rám postele i rošt. Pokud si všimnete nějakých štěnic někde v posteli, není ještě třeba vyhazovat celou postel.

Vysajte tyto oblasti velmi důkladně. Takto můžete odstranit mnoho dospělých zárodků štěnic a také nymfy (nedospělé životní stadium štěnice). Vysávání ale není moc účinné při odstraňování vajíček – budete muset umýt celou postel. Po odstranění podezřelých štěnic z lůžka umyjte vysavač venku, sáček celý vyhoďte.

Po dokončení této očisty oddělte lůžko od zbytku domu a důkladně prohlédněte pokoj. Je-li to nutné, použijte pastičky na štěnice v okolí postele.

2. Zkontrolujte ostatní místa

Jakmile skončíte s vaší postelí a ložnicí, je čas se soustředit se na další oblasti, kde se mohou skrývat štěnice. Použijte baterku a kreditní kartu k vyhledávání dalších štěnic. Jednoduše pohybujte kartou podél trhlin a štěrbin ve vašem domě a vytlačujte pomocí ní štěnice.

  • Zkontrolujte všechny kusy nábytku a vše, co má polštář. Nezapomeňte zkontrolovat jakékoliv zapuštěné otvory pro šrouby v šatně nebo jiném nábytku.
  • Pečlivě zkontrolujte všechny trhliny a štěrbiny kolem oken, dveří, žaluzií, obrazů, plakátů a hodin na stěnách, podlahách a podobně.
  • Nezapomeňte zkontrolovat vše pod okraji koberců a případné i jiné štěrbiny nebo prázdné prostory v místnosti. Je to mravenčí práce.

Můžete použít teplou mýdlovou vodu k odstranění štěnic, jejich vajec. Ta funguje moc dobře.

3. Vyčistěte nepořádek

Abyste zabránili návratu štěnic, je nutné snížit počet míst, kde se mohou tyto potvůrky skrývat. Ve skutečnosti je dům plný jakéhokoliv nepořádku pohodlnější pro život štěnic. A takové byty a domy také vyhledávají.

Čistěte dům pravidelně a vyhazujte vše, co nepotřebujete. Vyhněte se zbytečnému skladování nepoužívaných věcí. Méně nepořádku znamená to, že můžete svůj dům pohodlněji vyčistit a vysávat.

Při použití vysavače okamžitě vyprázdněte obsah do plastového sáčku, utěsněte a vyhoďte ven do kontejneru (utěsněte). Pokud používáte sáčkový vysavač, okamžitě po vysání vyjměte sáček a utěsněte jej v plastovém pytlíku. Je-li to možné, vyhoďte levný nábytek, který je zamořený a pořiďte si nový.

4. Perte povlečení a prostěradla pravidelně a důkladně

Měňte a perte své povlečení pravidelně. Perte také pravidelně veškeré textilní závěsy nebo oděvy, které se dotýkají podlahy. Při praní použijte nejvyšší teplotu, kterou tkanina vydrží. Sušte také při vysokých teplotách.

Sponzorováno

Nemůžete-li okamžitě umýt vše, sesbírejte prádlo a špinavé oblečení a utěsněte je do plastových sáčků. Mějte je tam tak dlouho, dokud nebudou důkladně omyty. Sníží se tak možnost šíření štěnic. Vyperte také samotné peřiny a polštáře. A vaše oblečení také. Tam mohou být taky.

5. Používejte teplo nebo páru

Také můžete použít teplo či páru k zabíjení štěnic. Štěnice umírají při vystavení teplotám 45 stupňů Celsia po dobu 90 minut nebo 48 stupňů po dobu 20 minut. Z tohoto důvodu není zvýšení teploty vnitřního prostoru s termostatem nebo prostorovými ohřívači účinné. Chcete-li zabít štenice v posteli, potřebujete speciální vybavení a velmi vysoké teploty.

Nicméně jedna jednoduchá technika používá černé plastové sáčky. Když zabalíte zamořený předmět do černé plastové tašku a necháte ji několik hodin na slunci, obsah uvnitř bude dostatečně horký a štěnice to nepřežijí.

Další dobrou volbou je pára. Pro ošetření koberce a čalounění použijte komerční parní čistič. Musíte však mít na paměti, že povrchová teplota ošetřovaného předmětu by měla být 70 až 85 stupňů Celsia. Buďte velmi opatrní při používání páry, protože může snadno způsobit dost nepříjemné popáleniny.

6. Použijte techniku mrznutí

Technika mrznutí je účinná při zabíjení štěnic, ale teplota musí zůstat na velmi dlouhou dobu velmi nízká. To je důvod, proč domácí mrazničky nemusí být dost studené, aby zabíjely štěnice.

Aby bylo zmrazení účinné, vložte do mrazničky věci alespoň na čtyři dny. Také by měla být teplota nižší než -18 stupňů Celsia. Dalším důležitým bodem, který je třeba mít na paměti, je, že musíte být opatrní, co zmrazíte, protože zmrazení může způsobit poškození věcí.

7. Diatomická zemima, křemelina

Diatomická zemima, křemelina funguje jako skvělé řešení pro prevenci i „léčbu“ napadené postele. Jedná se o fosilizované pozůstatky vodních organismů, které se nazývají diatomy.

Tento jemný, porézní, bílý až téměř bílý prášek funguje jako přírodní insekticid. Jeho částice mají ostré, mikroskopické hrany, které procházejí exoskeletonem štěnic, čímž je dehydratují a nakonec je zabíjejí.

Posypte tenkou vrstvu křemeliny zamořený nábytek, podél okenních parapetů, trhlin nebo štěrbin, kolem všech 4 noh vašich postelí, apod. Prostě tam, kde potřeba.

Poznámka: Ačkoli je křemelina považována za nejlepší k odstranění štěnic, můžete použít jedlou variantu, která je bezpečnější pro použití u lidí i domácích zvířat. Ujistěte se, že nosíte masku před používáním křemeliny kolem vašeho domu, protože by se vám mohla dostat do plic.

8. Mrkněte i na elektroniku

Bohužel elektronika a spotřebiče často poskytují dokonalé místo pro ukrytí štěnic. Zkontrolujte je také baterkou a s pomocí lupy. Pokud je to možné, odstraňte je. Můžete třeba zkusit metodu černého pytlíku a slunce, kterou jsme zmínili v tomto článku.

Jak vypadá štěnice?

Jak vypadá štěnice?

Další tipy proti štěnicím

  • Než se začnete řídit našimi tipy, ujistěte se, že opravdu máte v posteli štěnice, ne blechy nebo jiný hmyz.
  • Nepanikařte. Panika vám v tomto případě fakt nepomůže.
  • Není hned třeba vyhazovat všechny vaše věci. To se dělá až když opravdu není jiné řešení a zamoření je extrémní.
  • Nepoužívejte pesticidy určené na zahradu nebo k zemědělským účelům. Ty vám nepomohou.
  • Chcete-li zabít štěnice v posteli, odeberte jim hlavní zdroj jídla – jste jím vy a vaše rodina. Ošetřete byt či dům nějakým komerčním produktem a jděte na dovolenou.
  • Je také důležité ošetřit všechna zvířata, která jsou zamořena štěnicemi.
  • Na pokousání od štěnice zkuste tinkturu z vilínu.
  • Pokud bydlíte v pronajatém bytě nebo domě, je nejlepší upozornit správce nemovitosti.
  • Při velkém útoku štěnic je zapotřebí najmout profesionála. To už sami nezvládnete.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak vypadá extrémní výskyt štěnic v posteli

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva