Sponzorováno

Jak na rýmu a ucpaný nos v těhotenství? Poradíme vám jak na těhotenskou rýmu 4.81/5 (26)

Jak na ucpaný nos a těhotenskou rýmu? Máme pro vás pár super rad.

Jak na ucpaný nos a těhotenskou rýmu? Máme pro vás pár super rad.

Ucpaný nos je během těhotenství asi tak běžný, jako ranní nevolnosti nebo bolesti zad. A může to být opravdu hodně nepříjemný problém, zvláště pokud vám rýma a nemožnost normálně dýchat kvůli ucpanému nosu ztěžuje spánek.

Podle polské studie z roku 2013 asi 39 procent těhotných žen trpí těhotenskou rýmou.

Ve většině případů se rýma objevila během 13. a 21. týdne těhotenství. Zmíněná studie také konstatuje, že těhotenská rýma významně ovlivňuje kvalitu života těhotných žen a v důsledku toho může ovlivnit vývoj plodu.

Proč vůbec ženy v těhotenství trpí častěji rýmou?

Během těhotenství probíhají hormonální změny v těle žen. Estrogen, který je navíc produkovaný v průběhu těhotenství může způsobit nějaké zanícení v nose, což vyvolává pocit, že ho máte ucpaný.

A dále také zvýšení krevního objemu během těhotenství může více podráždit drobné krevní cévy v nosu.

Těhotenská rýma a příznaky

Pocit ucpaného nebo přetíženého nosu během těhotenství je znám jako těhotenská rýma. Může začít již ve druhém měsíci těhotenství a obvykle se i zhoršuje později v těhotenství. Obecně platí, že těhotenská rhinitida nezpůsobí jiné příznaky než ucpaný a jakoby opuchlý nos. Příznaky pak mají tendenci být horší u těch žen, které trpí chronickou sinusitidou.

Pokud však navíc máte bolet v krku nebo i horečku spolu s ucpaným nosem, může to být problém spojený s alergiemi nebo s běžnou rýmu. V takových případech se obraťte na svého lékaře. Těhotenská rhinitida musí být léčena, protože může způsobit poruchy spánku. A kvalitní a dobrý spánek je nezbytný pro zdraví matky i nenarozeného dítěte.

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak zmírnit příznaky ucpaného nosu. A další dobrá zpráva? Těhotenská rýma zmizí chvíli poté, co se dítě narodí, obvykle tak do dvou týdnů po porodu. Zde je našich TO 10 rad a metod na těhotenskou rýmu.

1. Prolévání (čištění, výplach) nosu slanou vodou

Můžete použít solný roztok nebo slanou vodu – to pomůže vyčistit váš nos. Ve skutečnosti by právě toto měl být jeden z prvních kroků při léčbě rýmy. Opravdu to velmi dobře pomáhá, i když musíte trošku vychytat proces čištění. A proč zrovna slanou vodou? Slaná voda pomůže odstraňovat hlen. Pomůže také čistit nosní dírky od dráždivých látek.

Studie z roku 2009 uvádí, že čištění nosu slaným roztokem je považováno za bezpečné v těhotenství a je často účinné při mírné až středně závažné rýmě během těhotenství (ačkoli tuto metodu žádné klinické studie nehodnotily).

A jak na to?

  1. Povařte 1 šálek vody a nechte ji vychladnout.
  2. Přidejte 1/2 čajové lžičky soli do vody.
  3. Pomocí kapátka dejte několik kapek roztoku do jedné nosní dírky s hlavou nakloněnou dozadu.
  4. Velmi jemně vdechněte, abyste dostaly roztok do nosu.
  5. Vyfukujte nosem, abyste odstranili přebytečný hlen a roztok.
  6. Proces opakujte s druhou nosní dírkou.
  7. Dělejte to několikrát denně.

Velmi doporučujeme: Můžete také použít konvičku pro vypláchnutí nosu. Používá se stejně slaná voda. Je to perfektní metoda pro vyčištění nosu. Přečtěte si o této metodě více zde.

Zkuste si takto vyplachovat nos pomocí konvičky.

Zkuste si takto vyplachovat nos pomocí konvičky.

2. Napařování, dýchání páry

Pára a její dýchání je také účinným domácím prostředkem na těhotenskou rýmu. Pomáhá odstranit přebytečný hlen, který způsobuje ucpaný nos. Ve skutečnosti, inhalace páry poskytuje rychlou úlevu od nosní kongesce a umožňuje vám lépe dýchat.

  1. Nalijte vroucí vodu do velké misky.
  2. Přidejte 3 nebo 4 kapky esenciálního oleje z eukalyptu.
  3. Zakryjte si hlavu ručníkem a opatrně se nakloňte přes misku.
  4. Hluboce vdechujte páru po dobu 5 až 10 minut.
  5. Vysmrkejte jemně nos.
  6. Opakujte několikrát denně.

TIP: Horká sprcha nebo teplá koupel budou mít podobný účinek.

3. Teplé zábaly nosu

Pro rychlou úlevu od zablokovaného nosu během těhotenství můžete použít teplé zábaly. Použití teplého zábalu přímo na nos vám pomůže k uvolnění hlenu, takže se z nosu lépe dostane ven. Jak na to?

  1. Namočte ručník do misky s horkou vodou.
  2. Vymačkejte přebytečnou vodu z ručníku.
  3. Složte ho a umístěte ho na nos a na čelo.
  4. Chvíli takto vydržte
  5. Opakujte tolikrát, kolikrát je to nutné.

4. Zázvor

Dalším dobrým prostředkem na těhotenskou rýmu je zázvor. Zázvor obsahuje protizánětlivé látky, které pomáhají snižovat zánět nosních cest a uvolňují hlen. Pracuje také jako přirozené antihistaminikum a má vlastnosti, které podporují vaši imunitu. Navíc pomáhá udržovat tělo v teple. Existuje několik způsobů, jak můžete použít zázvor. Vyberte si samozřejmě ten, který vám nejlépe vyhovuje.

  • Přidejte 1 lžíci strouhaného zázvoru na 1 šálek vody. Vařte ho po dobu 5 minut, přeceďte a přidejte trochu medu a citronové šťávy. Pijte tento zázvorový bylinný čaj 2x denně.
  • Případně můžete žvýkat malý kousek zázvoru posypaný mořskou solí (několikrát denně).

Poznámka: Zázvor v těhotenství se vřele doporučuje také, ale v mírném množství. Během těhotenství prostě neholdujte zázvoru nějak přespříliš. Zázvor nemusí být vhodný pro osoby s rizikem potratu nebo vaginálního krvácení během těhotenství. Poraďte se určitě se svým lékařem nebo gynekologem.

Sponzorováno

5. Jablečný ocet

Dalším dobrým prostředkem pro ucpaný nos během těhotenství je jablečný ocet. Proč zrovna on? Funguje jako přirozený dekongestant, který pomáhá „rozbít“ hlen a poskytuje vynikající úlevu od zablokovaného, ​​ucpaného nosu. Také je dobrý pro imunitní systém.

  • Smíchejte 2 polévkové lžíce syrového, nefiltrovaného jablečného octa a 1 polévkovou lžíci surového medu do šálku teplé vody. Pijte to dvakrát denně.
  • Nebo nalijte stejné množství vody a surového nefiltrovaného jablečného octa do pánve. Přiveďte tuto směs k varu, zakryjte hlavu ručníkem a vdechujte páru. Proveďte to dvakrát nebo třikrát denně nebo podle potřeby.

6. Domácí kuřecí vývar

Konzumace několika talířů domácího kuřecího vývaru může pomáhat zmírnit dráždivé příznaky ucpaného nosu během těhotenství. Kuřecí polévka zlepšuje fungování imunitního systému a dokonce zabraňuje infekci horních cest dýchacích. Pára z horké kuřecí polévky také pomáhá otevřít blokované nosní průchody. Super věc.

Chcete-li maximálně těžit z přínosů kuřecí polévky, udělejte si poctivý domácí kuřecí vývar s BIO zeleninou (domácí), jako je mrkev, řepa a špenát. Vyhněte se produktům v konzervách a zpracovaným produktům. Ty vám nic dobrého nedají.

7. Masáž nosu a oblasti kolem něj

Pro uklidnění ucpaného nosu a zlepšení dýchání je masáž nozder velmi účinnou léčbou. Masáž pomáhá snížit zánět cest. A naopak potlačuje hlen – dýchá se vám ve finále lépe.

Zkuste i masáž nosu.

Zkuste i masáž nosu.

  1. Opatrně naneste teplý (mírně) olivový nebo kokosový olej na nos.
  2. Pomocí prstů vytvářejte mírný tlak po stranách nosu a u očních zdířek po dobu asi 20 sekund.
  3. Potom uvolněte tlak.
  4. Cyklus opakujte 5 až 7krát.
  5. Postupujte několikrát denně.
  6. Zkuste také masírovat kořen nosu.

Poznámka: Při provádění této masáže dýchejte ústy, ne nos.

8. Zvlhčovač vzduchu

Použití zvlhčovače vzduchu pro úpravu vlhkosti ve vašem domě, zejména v místnosti, kde spíte, může poskytnout rychlý a snadný způsob, jak se zbavit ucpaného nosu. Pravidelné používání zvlhčovače pomůže udržet vaše nosní dutiny vlhké, což pomáhá uvolnit hlen, abyste ho mohli snadno vykašlat nebo vysmrkat.

Použití zvlhčovače v místnosti při spánku vám pomůže spát lépe, kvalitněji, což je pro vás i dítě velmi důležité. Ujistěte se, že jste správně vyčistili zvlhčovač a každodenně měňte vodu tak, aby v něm bakterie nerostly.

9. Dejte si hlavu výš

Spánek s nosem nad úrovní vašeho srdce umožní gravitaci dělat svoji práci. To ve finále pomáhá odstranit hlen. Také vám bude lépe spát. Proto se doporučuje, abyste během spánku udržovali hlavu ve vyvýšené poloze.

Chcete-li tak učinit, můžete zvednout hlavu položením dalšího polštáře na ten stávající. Nebo si pod polštář poskládejte deku. Vyvýšení rámu postele bude také fungovat (pokud to vaše postel umí).

10. Pamatujte na hydrataci

K léčbě ucpaného nosu je důležité udržet tělo hydratované. Přívod vody pomůže „ztenčení“ hlenu v dutinách, což usnadňuje jeho odvedení ven z nosu. Jakmile se tělo zbaví hlenu, pocítíte úlevu od ucpaného nosu.

Pití dostatku tekutin také pomáhá udržovat vysoký objem krve v těle, což je důležité pro zdraví rostoucího plodu. Kromě vody můžete mít také tekutiny jako bylinkový čaj, vodu s citronem, šumivou minerální vodu, organické ovocné šťávy nebo vývar. Pokuste se však omezit kofein a obecně kofeinové nápoje, aby nedošlo k dehydrataci. Alkohol je samozřejmě v těhotenství tabu.

Další tipy na závěr

  • Neužívejte žádnou formu léků, včetně dekongestantu (lék určený k odstranění zduření), aniž byste si o tom nepromluvili s lékařem.
  • Nejlepší by bylo, kdybyste během prvního trimestru nemusela užívat žádné léky, protože to se plod hodně vyvíjí.
  • Vyhněte se nadužívání nosních sprejů, protože to paradoxně může ve finále vaše problémy s ucpaným nosem ještě zhoršit.
  • Vyhněte se dráždivým látkám, které mohou způsobit, že se váš ucpaný nos ještě horší, jako cigaretový kouř, silně vonící parfémy nebo vonné čisticí prostředky pro domácnost.
  • Chcete-li účinněji smrkat nosem, držte jednu nosní dírku zavřenou, zatímco jemně smrkáte druhou dírku nosu.
  • Dbejte na dostatek spánku, abyste tělu pomohly v léčbě.
  • Zvyšte přísun vitaminu C do vaší stravy, abyste snížili riziko krvácení z nosu.
  • Jemné cvičení nebo procházky venku mohou také krásně pomoci s ucpaným nosem.

A co vy? Jak s rýmou nebo s ucpaným nosem v těhotenství bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co dále si o těhotenství a problémech přečíst?

VIDEO: Jak na rýmu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva