Sponzorováno

Jak na pupínky a akné uvnitř nosu? 4.76/5 (29)

Pupínky (akné) mohou být velmi nepříjemné.

Pupínky (akné) mohou být velmi nepříjemné.

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Měli byste být znepokojeni pupínky uvnitř nosu? Pupínky nebo akné v nose může být malý problém, ale i známka infekce uvnitř nosu. Porozumění rozdílu a naučení se, jak pečovat o infikované pupínky, může snížit pravděpodobnost rozšíření nebo zhoršení infekce.

Co způsobuje akné a pupínky uvnitř nosu?

Póry v pokožce i uvnitř nosu se někdy mohou zablokovat kvůli extra mazu nebo mrtvým buňkám z pokožky. Kůže se může zanítit, když se v pórech začne usazovat maz nebo mrtvé kožní buňky. Akné a pupínky se nejčastěji objevují na obličeji, ale málokdo ví, že se mohou stejně tak snadno objevit i uvnitř nosu. Osoby s nízkou imunitou nebo s diabetem mají pak vyšší riziko kožních infekcí.

Folikulitida

Pupínky v nose často způsobuje i problém známý jako folikulitida. Tento stav může způsobit červenou, zanícenou ránu nebo množství červených nebo bílých pupínků, obvykle v otvoru nosní dírky. Bakterie Staphylococcus jsou běžnou příčinou folikulitidy. Některé zvyky, jako je „vrtání si“ v nose nebo příliš časté smrkání nosu, mohou přispět k folikulitidě.

Furunkly

Nosní furunkly jsou zanícené části pokožky v nose. Furunkl je drobné ložisko vyplněné hnisem, které je vázáno na váček chloupku v nose. Tento stav je považován za závažnější, protože může vést k rychle se šířící infekci kůže – ta se může dostat do krevního oběhu.

Zarostlé chloupky

Pupínky uvnitř nosu mohou být také výsledkem zarostlých chloupků. Někteří lidé mohou trpět pupínky v nose po vyzkoušení určitých metod odstraňování chloupků.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Kdy vyhledat lékařskou pomoc s pupínky uvnitř nosu?

Pokud máte následující příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc s pupínky uvnitř nosu:

  • obtížnosti při vidění nebo dvojité vidění
  • závrať
  • červená a bolestivá vyrážka s otokem + doprovázená horečkou
  • zmatenost

Pokud máte uvnitř nosu pupok, který se zdá, že se časem zhoršuje nebo je bolestivější, navštivte svého lékaře.

Trombóza sinus cavernosus (trombóza kavernózního sinu)

Infikované pupínky uvnitř nosu mohou být nebezpečné, protože některé žíly v této oblasti vedou k mozku. Může nastat stav nazvaný trombóza kavernózního sinu, i když je to extrémně vzácný problém. Kavernózní sinus je velkou žílou v lebce. Když infikovaný furunkl v nosu způsobí tvorbu krevní sraženiny v této žíle, je výsledkem trombóza. Symptomy tohoto stavu pak jsou:

  • bolesti hlavy
  • obtížnosti se zrakem
  • ospalost
  • vyklenuté oči
  • dvojité vidění a bolesti očí
  • abnormálně vysokou horečkou

Jak se diagnostikují pupínky uvnitř nosu?

Abyste vás mohl lépe diagnostikovat, lékař se vás zeptá na několik otázek týkajících se vašich příznaků, například:

  • Jak vypadal pupínek, když jste si ho poprvé všimli? Jak se změnil?
  • Co jste s pupínkem dělali?
  • Jakých příznaků jste si všimli ve vztahu k pupínku uvnitř nosu?
  • Kdy jste si všiml pupínku?
  • Šla z pupínku nějaká krev nebo hnis?

Lékař také samozřejmě provede fyzickou prohlídku vašeho pupínku. Obrazové vyšetřovací metody, jako jsou MRI nebo CT skenování hlavy, mohou pomoci identifikovat možné příznaky infekce.

Sponzorováno

Váš lékař také může vzít vzorek krve a případně vzorek tekutiny uvnitř pupínku. Laboratoř může testovat tento vzorek na různé bakterie. To vám pak umožní brát vhodné antibiotikum.

Léčba pupínků v nose

Léčba pupínků uvnitř nosu závisí na jejich příčině. Tradiční akné pupínky pravděpodobně zmizí při domácí léčbě a postupujícím časem.

Bakteriální infekce je běžně léčena antibiotiky. To zahrnuje aplikaci antibiotických mastí, jako je bacitracin (polypeptidové antibiotikum) nebo mupirocin. Závažné infekce mohou vyžadovat hospitalizaci a léčbu intravenózními (IV) antibiotiky.

Ve vzácných případech může infikovaná oblast vyžadovat chirurgickou drenáž, aby se zabránilo otokům. Ale to je velmi, velmi výjimečný stav.

Domácí metody léčby pro pupínky v nose

Na pupínky uvnitř nosu je k dispozici řada metod domácí léčby. Pojďme se na ně společně podívat:

Léky proti bolesti bez předpisu

Užívání léků proti bolesti může pomoci zmírnit všechny bolesti spojené s pupínky uvnitř nosu. Příklady zahrnují ibuprofen, který je nesteroidním protizánětlivým lékem a paracetamol.

Teplé zábaly

Použití teplých, vlhkých zábalů u nosu může pomoci snížit bolesti a nepohodlí spojené s pupínky. Zkuste použít teplé zábaly třikrát za den po dobu 15 až 20 minut.

Esenciální oleje

Esenciální oleje mohou také poskytnout úlevu při aplikaci na vnitřní stranu nosních dírek. Než začnete používat nějaký esenciální olej, ujistěte se, že na něj nejste alergičtí. Rovněž je třeba zředit esenciální olej nějakým nosným olejem. Vyhněte se použití nezředěného esenciálního oleje, speciálně v nose, kde jsou tkáně citlivé.

Esenciální oleje, které stojí za to zkusit, jsou například tymián, skořice a rozmarýn. Dále čajovníkový olej (olej z čajovníku je přírodní antiseptikum) a olej z neemu mohou také pomoci. Mezi oblíbené nosné oleje patří olivový olej a kokosový olej.

Solný roztok

Toto solný roztok je snadné udělat doma a je opravu docela efektivní. Jeho složení je:

  • Sůl
  • Horká voda

Instrukce:

  1. Rozpusťte malé množství obyčejné stolní soli v horké vodě a nechte ji vychladnout.
  2. Namočte do roztoku vatovou tyčinku a lehce omyjte vnitřní problémové oblasti nosu.
  3. Poté však musíte odstranit co nejvíce vlhkosti z bolavého místa. Nejjednodušší je to s jinou čistou vatovou tyčinkou.

Pokud potřebujete operaci zopakovat, vždy použijte čistou vatovou tyčinku a nikdy nedávjte již jednou použitý materiál zpět do čisté misky fyziologického roztoku.

Je bezpečné praskat pupínky v nose?

Propichování nebo pokus o popraskání pupínku může způsobit, že póry jsou zranitelnější vůči bakteriální infekci. Ideálně umožněte to, aby se pupínek uzdravil bez propichování.

Pokud máte pocit nepohodlí, zvažte, prosím, návštěvu svého lékaře. Ten může bezpečněji pupínek prasknout (desinfikuje ho a podobně).

Jak mohu zabránit vzniku pupínku uvnitř nosu?

Vyhýbejte se sahání si do nosu nebo smrkání nosu příliš tvrdě nebo příliš často. Také se vyvarujte použití nečistých rukou při dotyku vnitřku nosu. To může pomoci zabránit podráždění vnitřku nosu, které by mohlo vést ke vzniku pupínku.

Zvýšení příjmu vitamínu D může také zabránit akné obecně.

Sponzorováno

A co vy? Jak jste řešili pupínky uvnitř nosu vy?

Co si dále o akné přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva