Sponzorováno

Jak na problémy spojené s koupáním a opalováním? 4.71/5 (7)

Jak na problémy spojené s koupáním a opalováním?Léto a voda přináší nejen radosti, ale někdy také starosti. K létu a teplu samozřejmě patří koupání. Ať už v přírodních jezerech, koupalištích nebo v moři. Nesmíme však zapomínat na několik zásad, aby se pobyt na slunci a u vody nezměnil na vleklý zdravotní problém.

Suchá a namáhaná kůže

Kromě zimy je také léto obdobím, kdy naše kůže trpí, je vysušená a namáhána. Užitečné účinky nejen na kůži, ale i ostatní buňky, mají vitaminy s antioxidačním účinkem jako je vitamin C a vitamín E. Dalším vitamínem, který udržuje zdraví kůže, sliznic a zraku je vitamin A.

Udělejte pro svou kůži maximum opatření. Spojte uvedené vitamíny s esenciálními mastnými kyselinami obsaženými oleji z klíčků, dostatkem čisté vody, s ochrannými pomůckami jako jsou krémy vysokým SPF faktorem a slunečními brýlemi. Vhodné přípravky: Klíčkový olej s vitamín A, vitamín C, vitamín E.

Děti a opalování

Jaký krém vybereme pro děti?

V první řadě musí být fotostabilní, to znamená, že působením sluníčka nemění své vlastnosti, jeho účinky musí zůstat stejné. Pozor! Některé léky mohou fotostabilitu ovlivňovat, proto si přečtěte vždy příbalový leták.

Měl by být také vodou nesmyvatelný, resp. jej nesmyje voda ani pot.

Ochranný faktor musí být u dětí nejvyšší, hodnota by se měla pohybovat mezi 30–50. Právě díky citlivé pokožce jsou faktory dětských ochranných krémů několikanásobně vyšší jak u dospělých.

Rozhodně nejsou vhodné krémy obsahují barviva. Sice jsou lákavé pro děti, jež se jimi natřou, ale jejich účinek je mnohdy poznamenán alergickými reakcemi, které tyto složky podporují.

Intenzita slunečních paprsků by neměla být podceňována, mít hnědou barvu kůže za každou cenu patří mezi neuvážené jednání, zvláště pak tehdy, pokud takto uvažujeme i u svých dětí. Miminka do jednoho roku na slunce každopádně nepatří, vycházky s nimi omezte raději na brzké hodiny dopoledne, cca do deseti hodin, nebo na pozdní odpoledne. Nebojte se vyjít s dítětem ven třeba až po 18. – 19. hodině. Nezapomeňme, že děti do jednoho roku ještě nemají pořádně vyvinutou obranyschopnost, a to jak místní, tak celkovou.
Při poškození kůže dojde především ke ztrátě vody, a je tak umožněno vniknutí škodlivin z okolního prostředí. Kůže se samozřejmě vysušuje a vzniká zánět. Malý človíček se navíc velmi rychle přehřeje, dochází k dehydrataci a přehřátí organismu. Teplota venku vůbec neodpovídá teplotě uvnitř kočárku, zvláště hlubokého, kde je mnohonásobně vyšší.

Sponzorováno

Děti namažte včas

Děti také namažte včas, ještě před odchodem na slunce, a to platí i v případě pouhého nákupu nebo krátké cesty za kamarádkou. V nabídce dětských krémů sloužících jako ochrana proti slunci naleznete mnoho druhů, stejně tako typů pro používání. Je jedno, zda použijete formu ve spreji nebo klasický mazací krém. Vždy dbejte o co nejvyšší ochranu svého dítěte. Rizika, která podstupuje vstupem na slunce bez jakékoli ochrany, se mohou projevit v dospělém věku a mohou mít za následek i vznik nádorových onemocnění apod.

Způsoby, jak chránit děti před sluncem

Jak již bylo zmíněno, děti je třeba z mnoha důvodů chránit před sluncem. Zde je několik zásad, které je proto třeba dodržovat:

  • Malé děti by měly trávit co nejvíce času ve stínu. Miminka nikdy nesmí být ponechána na přímém slunci, mohla by se nejen spálit, ale i přehřát. Vhodné je vybavit na kočárek slunečníkem či jinou ochranou.
  • Přímému slunci je třeba se vyhnout mezi 11. – 15. hodinou
  • Je důležité používat opalovací krémy
  • Ochranu poskytuje i lehké oblečení (nejlépe s dlouhým rukávem a nohavicemi) a klobouk se širokým okrajem (musí chránit krk a uši)
  • Nezapomeňte na sluneční brýle s UV filtrem
  • Často dítě kontrolujte, sledujte, zda někde nemá červenou pokožku
  • Samozřejmostí je časté podávání tekutin a dodržování pitného režimu

Infekce močových cest

Letní koupání je zrádné především v tom, že může snadno dojít k infekci močových cest. Mokré plavky způsobují mnohým ženám nečekané oslabení imunity nachlazením a tím odstartují bakteriální infekce. K uvedenému prochladnutí může také dojít díky výkyvům vnitřní a vnější teploty, používáním klimatizace nebo nachlazením „od nohou“.
Vhodné přípravky: Urofit KLAS

Gynekologické výtoky a průjmy

Kvasinkové a bakteriální infekce znepokojují hodně žen různého věku. Potíže často vypukne nebo se zhorší po konzumaci sladkostí a bílé mouky a kávy, po užívání antibiotik a také následkem letního koupání.
Kvasinky dlouhodobě usazují střevo a dokážou také vyvolat nepříjemné a často i bolestivé gynekologické obtíže, které se mohou objevovat opakovaně.

Sponzorováno

Průjmy bývají v létě způsobené celou řadou mikroorganismů. Letní dobroty vystaveny teplu se díky nedostatečné hygieně, kontaminací a oslabením střevní mikroflóry ve střevě rychle rozmnoží a způsobují obtíže, které dokáží pěkně znepříjemnit dovolenou.
Vhodné přípravky: Super Acidophilus KLAS 10 miliard

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva