Obsah článku
Pokud jste však hodně obézní, a shodíte hodně kilogramů, může vám po úspěšném zhubnutí zbít na různých místech těla povislá kůže. Problémové bývají partie jako prsa, břicho, boky, stehna, zadek. Nevypadá to moc pěkně a může to docela zamávat psychikou člověka. Je to prostě frustrující. Hubnete, protože chcete vypadat lépe a najednou toto.
Chápeme, jak moc frustrující je problém povislé kůže. Je to nesmírně odrazující pocit, když děláte všechno správně, aniž byste ve finále získali výsledky, po kterých opravdu toužíte. Ale pamatujte, že povislou kůži lze v dnešní době velmi efektivně vyřešit. Je to jen o tom, co vše tomu obětujete.
Existují mnohá řešení, která mohou s povislou kůží efektivně pomoci. Jedná se o:
- Vhodné druhy cvičení,
- Chirurgické metody,
- Nechirurgické léčebné procedury
Ty vám mohou pomoci zlepšit v tomto ohledu stav pokožky.
Povislá kůže po úbytku tělesné hmotnosti je normální
Pokud hodně zhubnete sami, nebo pomocí operace (tomu se říká bariatrická operace či bariatrie = označení chirurgické léčby závažné obezity), je problém s volnou kůží úplně normální. To je potřeba si uvědomit. Tato přebytečná kůže je jedním z nejčastějších problémů, s jakým se potýkají pacienti, kteří podstoupili chirurgický zákrok (zmíněnou bariatrii).
Pokud se uvolněná kůže stává zdravotním problémem, například kvůli infekci nebo pokud je pro pacienta nepohodlná vzhledem ke svému vzhledu či pohybu, lékař bude jistě pracovat společně s pacientem, aby zjistil tu nejlepší možnou volbu pro jeho konkrétní stav. Povislé kůže se prostě můžete zbavit.
Budu i já mít uvolněnou kůži po zhubnutí?
To je velmi častá otázka od lidí, kteří chtějí hodně zhubnout. Existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit, zda budete i vy mít přebytečnou kůži, a kolik ji po případně po ztrátě hmotnosti bude.
Kuřáci mají v tomto ohledu horší vyhlídky
Například pacienti, kteří jsou kuřáci, mohou mít vyšší riziko uvolněné kůže. Takže ukončení kouření může být užitečné, pokud chcete snížit riziko povislé pokožky po hubnutí.
Rychlost hubnutí
Také pomalá ztráta hmotnosti může zabránit vzniku povislé pokožky, protože dává kůži více času, aby získala pružnost a regenerovala se. Rychlá ztráta hmotnosti pak může samozřejmě způsobit onu povislou pokožku.
Věk
Věk je další faktor. Starší pacienti (obvykle 50 let a více) jsou vystaveni vyššímu riziku povislé kůže po úbytku hmotnosti, protože jejich kůže je již méně pružná a méně schopná se zotavit ze změny velikosti.
Objem tuku – množství toho, kolik shodíte
A samozřejmě, množství toho, kolik shodíte, také hraje velkou roli. Pokud jste obézní a zhubnete 50 kilo nebo více, vaše riziko povislé kůže může být jistě vyšší, také v závislosti na vašich dalších rizikových faktorech a kvalitě kůže.
Určitě nechtějte ukončit cestu ke zdravé hmotnosti jen kvůli tomu, abyste se vyhnuli povislé kůži. Žijeme jen jednou a zdravá hmotnost jistě souvisí s kvalitou života každého z nás.
Jak zabránit povislé kůži po ztrátě hmotnosti
V některých případech může být úplně zabráněno, nebo hodně minimalizováno, vzniku povislé pokožky. Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak se s tím vyrovnat. Není to dokonalá metoda, ale pomáhá zpevnit („stáhnout“) svaly i kůži.
Začít cvičit a pak u toho zůstat, to může být obtížné. Ale kousněte se a dokážete to (zde najdete rady, jak začít cvičit). Existují určité formy cvičení, které jsou pro lidi s nadváhou lepší, než jiné. Obecně je nejlepší začít pomalu a postupně zvyšovat cvičební zatížení, jak se zlepší vaše forma.
Přidejte silové tréninky, které tvarují svaly a protahovací cvičení, aby vaše klouby byly také vhodně zapojeny. Pokud trpíte nedostatkem času, zkuste kruhový nebo křížový trénink, abyste zvýšili efektivitu vašeho cvičení.
Chirurgické řešení povislé kůže
V některých případech může být chirurgické řešení tím nejlepším. Velmi efektivně zlepší povislou kůži. Informujte se u svého lékaře, ten vám řekne více informací.
Lékaři obecně doporučují, abyste počkali nejméně 12-18 měsíců po bariatrické operaci, než začnete hodnotit a řešit vaši volnou kůži. Je opravdu nutné si uvědomit, že vaše tělo prochází příliš mnoha změnami. Musíte mu dát čas na reakci a regeneraci.
Pro přebytečnou kůži na břiše jsou obvyklé dva postupy, z nichž si můžete vybrat:
- Abdominoplastika: to je plastika břicha. Operaci břicha řeší plastický chirurg. Abdominoplastika (plastika břicha) je operací, která řeší problém povislé kůže a povolené břišní stěny, jak tomu bývá nejčastěji po těhotenství nebo výrazném zhubnutí.
- Panikulektomie: Je to odstranění tukového polštáře. Během operace je nadbytečná kůže odstraněna a utažena, ale svaly zůstanou nedotčeny.
Pamatujte: pokud máte jen trochu povislé kůže, operace může mít za následek jen velmi malé zlepšení. Tato kožní chirurgie by měla být zvažována pouze tehdy, pokud jste shodily opravdu významně mnoho tělesného tuku.
Sponzorováno
Nechirurgické řešení povislé kůže
Existují pacienti, kteří nechtějí z jakéhokoliv důvodu podstupovat operaci, aby se zbavili povislé kůže. I pro ty existují některá řešení.
Kompresní oděvy
Kompresní oděvy, které jsou nošeny při cvičení nebo běžné každodenní aktivitě, vám pomohou vypadat a cítit se více sebejistě. Tento typ oděvů používá opravdu hodně lidí poté, co shodí velké množství kil (tuku).
Budujte svaly
Ano, i to pomáhá s povislou pokožkou. Jak? Pod vaší kůží jsou dva druhy tkání: tuk a svaly. Ty „tlačí“ na kůži a udržují ji napjatou. Když přiberete velké množství váhy, musí se vaše kůže dostatečně rozšířit, aby se přizpůsobila nárůstu velikosti těla. Když však shodíte tuk, a zejména když ho shodíte rychle, vaše kůže se nemusí nutně zmenšit stejně, jako vaše tukové buňky. Tato nerovnováha pak může vést k povislé kůži.
Navíc mnoho lidí používá různé formy hladovění (diety), stejně jako velké množství kardio cviků, čímž ztrácejí tuky, ale také to způsobuje značné ztráty svalové hmoty a dále to tak rozšiřuje dutinu mezi kůží a podkladovou tkání (kůže je prostě zase povislá o něco víc).
Konečným výsledkem je snížené procento tělesného tuku, ale také nevzhledná postava s povislou kůží. Budování svalů je řešením všech těchto problémů, protože doslova naplňuje uvolněné místo v kůži, což vytváří viditelně příjemnější a zdravější vzhled. Pokud se v současné době zabýváte problematikou povislé kůže, mohlo by vám pomoci (rozumné) budování svalů.
Silový trénink dělejte třikrát za týden, zaměřený na procvičení horní a dolní části těla, a také nezapomeňte na cvičení posilující jádro těla.
Přestaňte kouřit
Jako by neexistovalo dost důvodů pro to, abyste přestali kouřit. My nyní přidáme další: kouření doslova ničí vaši kůži.
Jedna studie analyzovala pokožku u 64 žen kuřaček na přítomnost vrásek, linek, hodnotila pigment kožky, její elasticitu, jas a strukturu. Počáteční hodnocení ukázalo, že průměrný biologický věk účastníků studie byl o 9 let starší než jejich reálný věk. Pokud chcete zdravou a pěknou pleť, držte se od cigaret prostě dál.
Jezte dostatek bílkovin
Výzkum ukazuje korelaci mezi příjmem bílkovin a mladistvým vzhledem i celkovým zdravím kůže. Nízkoproteinová dieta je spojena s menším zdravím kůže než diety s vysokým obsahem bílkovin. Takže, co z toho plyne? Nezapomeňte ve vašem jídelníčku na dostatek bílkovin.
Jezte ovoce a zeleninu
Vaše tělo potřebuje široké spektrum vitaminů a minerálů, aby provedlo miliony biologických procesů, které udrží vaše tkáně zdravé. Konzumace ovoce a zeleniny každý den je spolehlivým způsobem, jak vašemu tělu poskytnout vše, co potřebuje.
Pokud jde konkrétně o pleť, výzkum ukázal, že vyšší příjem ovoce a zeleniny souvisí se zdravější a lépe vypadající pletí.
Obecně jezte zdravě!
Jeste potraviny bohaté na živiny, které zlepšují pružnost pokožky a mírně zlepšují povislou pokožku. Vitamín C v citrusových plodech, jahodách a zelenině, jako jsou papriky, pomáhá tvorbě kolagenu, který je nezbytný pro utažení pokožky. Zdravé tuky také pomáhají při tvorbě kolagenu a zvyšují hydrataci kůže, aby se zabránilo jejímu napjatému, suchému vzhledu. Přidejte do jídelníčku potraviny, jako je avokádo, olivový olej, ořechy, semena a lososa bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
Dobře hydratujte vaše tělo
Pijte osm až deset sklenic vody denně. Kolik přesně? To hodně závisí na vašich fyzických aktivitách. Hydratace je nezbytná pro udržení elasticity pokožky, protože dehydratovaná kůže způsobuje deformaci a vrásky. A to nechcete! Voda hydratuje buňky a tkáně pokožky – získáte tak jemnější, hladší vzhled pokožky.
Zvažte některé doplňky
Žádné pilulky nebo prášky nedodají „rychlou fixaci“ vaší povolené pleti, tomu moc nevěřte. Ale existuje několik doplňků, které mohou pomoci.
Tak třeba želatina. Tato studie provedená vědci na Stanfordské univerzitě zjistila, že doplnění 250 mg želatiny denně zlepšilo elasticitu pokožky. Získání želatiny z vaší stravy může být trochu obtížné. Proto jsou zde doplňky.
A dále pak rybí tuk. Rybí olej má obecně mnoho přínosů pro zdraví, a jedním z nich je i zlepšení elasticity kůže – zlepšení je možné vidět již za 3 měsíce. Vysoce kvalitní rybí olej je jednou z nejlepších přísad, které můžete užívat pro zachování zdraví a ochraně před nemocemi, ale ne všechny rybí oleje jsou stejné. Při výběru dbejte na jeho kvalitu.
Pár slov na závěr k povislé pokožce
Neužírejte se tím, že máte trochu povislou pokožku. Zhubli jste. Berte to jako odznak, jako důkaz toho, že jste to dokázali. Postupnými krůčky se stav vaší pokožky bude zlepšovat. Mějte trpělivost.
Sponzorováno
A co vy? Jak s povislou pokožkou bojujete vy? Budeme moc rádi za vaše komentáře pod článkem.
Co si ještě o pokožce přečíst?
- Kokosový olej je pro vaši pokožku opravdu super
- Jak na hydrataci pleti?
- Jak na povislé břicho a uvolněnou kůži po těhotenství a porodu? Poradíme vám.
- Ochablá a povislá pleť – co s ní dělat? Jak ji oživit? Jak napnout povislou kůži
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články