Sponzorováno

Jak na potničky (miliaria) – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (30)

Potničky se na pokožce objevují za podmínek zvýšené vlhkosti a teploty prostředí.

Potničky se na pokožce objevují za podmínek zvýšené vlhkosti a teploty prostředí.

Existuje mnoho různých typů kožních vyrážek. Příznaky, které spolu s nimi přichází, mohou být zcela v pohodě, neobtěžující, mírně nepohodlné či otravné nebo opravdu bolestivé. Jedním z nejběžnějších typů je vyrážka z tepla, neboli potničky (lat. miliaria crystallina).

Potničky jsou tedy problémový stav kůže, který často postihuje děti a dospělé v horkém, vlhkém počasí. Tuto vyrážku můžete dostat, když se vaše póry na pokožce zablokují a pot nemůže z pokožky přirozeně unikat.

Příčinou tepelné vyrážky, nebo chcete-li potniček, je často tření na povrchu kůže. Dospělí obvykle mají tuto vyrážku na části těl, které se třepou o sebe navzájem, například mezi stehny nebo pod paží. Děti ji mají často v oblasti krku, ale může se také vyvíjet v různých záhybech kůže, jako třeba v podpaží, na vnitřní straně loktů, nebo u stehen.

Miliaria (potničky) jsou relativně častým onemocněním ekrinních potních žláz, které se objevuje za podmínek zvýšené vlhkosti a teploty prostředí. Rozlišujeme 3 typy miliarií v závislosti na úrovni blokády: miliaria crystallina, miliaria rubra spolu s variantou miliaria pustulosa, miliaria profunda.

Jak vypadají potničky?

Různé typy potniček se mohou lišit jak v závažnosti, tak v tom, jak vypadají (existují různé druhy, a ty vypadají trochu jinak).

Vyrážka typu Miliaria crystallina

Vyrážka typu Miliaria crystallina

Miliaria crystallina

Miliaria crystallina je nejčastější a nejjemnější formou této vyrážky. Pokud máte miliaria crystallina, uvidíte na povrchu pokožky malé čiré nebo bílé hrbolky naplněné tekutinou.

Tyto hrbolky jsou pot. Tyto hrbolky mají tendenci praskat.

Na rozdíl od obecné víry tento typ potniček nedoprovází svědění a neměl by být bolestivý.

Miliaria crystallina je častější u mladých dětí než u dospělých.

 

Vyrážka typu miliaria rubra

Vyrážka typu miliaria rubra

Miliaria rubra

Miliaria rubra je častější u dospělých než u dětí a kojenců. Miliaria rubra obecně způsobuje více nepohodlí než miliaria crystallina, protože se vyskytuje hlouběji ve vnější vrstvě pokožky nebo epidermis.

Miliaria rubra se vyskytuje v horkých nebo vlhkých okolních podmínkách a může způsobit:

  • svědivé nebo i pichlavé pocity
  • červené skvrny nebo ranky na kůži
  • nedostatek potu v postižené oblasti
  • zánět a bolestivost kůže, protože tělo nemůže uvolňovat pot skrz povrch kůže

Pupínky, které se objevují kvůli miliaria rubra, mohou někdy dělat větší problémy a mohou se plnit hnisem. Když k tomu dojde, lékaři se na stav dívají jako na miliaria pustulosa.

Typ vyrážky Miliaria profunda

Typ vyrážky Miliaria profunda

Miliaria profunda

Miliaria profunda je nejméně obvyklá forma vyrážky. Může se často opakovat a stát se chronickým nebo dlouhodobým problémem. Tato forma potniček se vyskytuje v dermis, což je hlubší vrstva kůže. Miliaria profunda se obvykle vyskytuje u dospělých po určité době fyzické aktivity – když produkují pot.

Sponzorováno

Máte-li miliaria profunda, uvidíte větší, houževnaté, masité hrboly na pokožce.

Obecně: Vzhledem k tomu, že vyrážka z tepla brání potu v opuštění pokožky, může to vést k nevolnosti a závratím.

Co způsobuje vyrážku z tepla (potničky)?

Tepelná vyrážka nastane, když se póry pokožky ucpou a nemohou tak vylučovat pot. To se pravděpodobněji děje v teplejších měsících, v teplejších klimatech a po intenzivním cvičení. Například nošení určitého oděvu může blokovat pot, což vede k této vyrážce. Dále použití silných krémů a balzámů může také vést k této nepříjemné vyrážce.

Je možné dostat vyrážku z tepla i v chladnějších teplotách, pokud budete nosit oblečení nebo pokud budete spát pod přikrývkou, které vedou k přehřátí a potu. Děti mají obecně větší pravděpodobnost vzniku potniček, protože jejich póry jsou nedostatečně vyvinuté (navíc nosí plínky, které riziko ještě zvětšují a podobně).

Někdy tuto vyrážku také způsobuje dlouhodobé ležení. Tepelná vyrážka se může vyskytnout také u lidí, kteří jsou dlouhodobě připoutáni na lůžko, zejména pokud navíc mají horečku.

A dále je to tropické klima. Při horkém a vlhkém počasí může dojít k propuknutí tohoto problému.

Máte volat lékaři?

Potničky jsou jen zřídkakdy vážného charakteru. Často zmizí bez léčby za pár dní (nebo s domácí léčbou). Nicméně, měli byste navštívit svého lékaře, pokud máte spolu s potničkami:

  • horečku
  • zimnici
  • zvýšenou bolest v oblasti
  • hnis vytékající z pupínků

U dětí navštivte lékaře, pokud potničky trvají moc dlouho.

Léčba potniček

Vyhnutí se přehřátí může být vše, co musíte udělat pro léčbu vyrážky z tepla. Jakmile je pokožka v chladu a suchu, teplo vyrážka má tendenci rychle zmizet.

Váš lékař může doporučit, abyste aplikovali krémy jako kalamín (zinkovou mast) nebo lanolin, abyste zmírnili svědění a zabránili dalšímu postupu vyrážky. Udržujte pokožku pěkně v chladu a suchu, abyste pomohli zmírnit vyrážku.

Silnější masti (steroidové apod.) se dávají v případě hodně vážné vyrážky.

Tipy pro prevenci

Postupujte podle následujících pokynů, abyste předešli vyrážce:

  • Vyvarujte se nošení neprodyšného oděvu, který nedovolí vaší pokožce dýchat. Tkaniny pro odvod vlhkosti pomáhají zabránit akumulaci potu na pokožce.
  • Nepoužívejte silné, hutné krémy, oleje nebo balzámy, které by mohly ucpat vaše póry.
  • Snažte se nepřehřát, zejména v teplejších měsících. Doma zkuste třeba klimatizaci nebo větráky.
  • Použijte mýdlo, které nebude zbytečně vysušovat kůži a nebude obsahovat různé chemické vůně nebo barviva. Obecně se na podobné produkty zaměřte.

Vyrážka z tepla často znamená jen menší nepohodlí, které se vyřeší za několik dní (u většiny lidí). Poraďte se svým lékařem, pokud se domníváte, že byste mohli mít něco vážnějšího nebo jestliže máte vyrážku, která se často opakuje.

Sponzorováno

A co vy? Jakou zkušenost s potničkami máte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o vyrážkách na pokožce přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva