Obsah článku
Nebojte se odpočívat
Psychologové radí: v tomto období musíme myslet na sebe. „Je důležité, abychom respektovali únavu našeho těla a jeho potřebu odpočívat, dodržovali správnou životosprávu, měli dostatek spánku a stejně dostatečný přísun vitaminů a minerálů,“ uvedl psycholog při dotazu na podzimní únavu.
Vyvětrejte se
Přimlouvá se i za aktivní odpočinek a pobyt na čerstvém vzduchu. Připomíná, že pohybové a sportovní aktivity pomáhají překonat podzimní únavu a s ní spojené depresivní stavy tím, že podpoří krevní oběh, okysličení organismu i tvorbu endorfinů. „Spojení ‚vyvětrat si prací zatíženou hlavu‘ v tomto případě vůbec není nadnesené,“ konstatoval psycholog. Upozornil však na to, že ani při fyzických a pohybových aktivitách se nemáme do ničeho nutit. „Pokud se necítíme na běh, můžeme raději zvolit krátkou procházku,“ uvedl.
Šetřete síly
V souvislosti se zvýšenou zátěží a únavou vlivem nízkého tlaku a nedostatku slunečního záření je třeba podle psychologa i šetřit síly. „To znamená například během dlouhých večerů nepracovat pozdě do noci,“ dodal.
Doplňte vitamíny
Právě náhle ochlazení často s sebou nesou i množství hlenů a kýchání. Pokud se chcete nemoci vyhnout, pořádně se oblékejte a vytáhněte i zimní šálu a čepici. Zároveň nezapomínejte doplňovat vitamíny – pokud je to možné, vybírejte si sezónní ovoce a zeleninu z ČR nebo blízkého okolí – jablka, hrušky, červenou řepu, ale i kysané zelí. Jelikož s mizejícími slunečními paprsky je také pro tělo těžší doplnit vitamín D, naservírujte si více „tučných“ ryb (losos, tuňák, sardinky), ale i mléčných výrobků.
Sponzorováno
Nezapomeňte na potraviny s obsahem vitaminu C (ovoce, zelenina), vitaminu B5 (mléčné výrobky, slunečnicová semínka, kukuřice,..). Rovněž je třeba do stravy zařadit potraviny s obsahem železa (rozinky, játra, špenát, červené druhy mas,..), dále pak s obsahem vápníku, draslíku, zinku, sodíku a dalších minerálů. V případě, že máte pocit, že je vaše strava na tyto látky chudá, můžete je dodatečně získat prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. S jejich výběrem by Vám měl poradit praktický lékař nebo lékárník.
Prohřejte se
Zpříjemněte si dlouhé večerní ale i dny v kanceláři chutným teplým nápojem. Přes den vám skvěle poslouží čaj s medem a citronem – například zázvorový, který vás prohřeje i zevnitř a zároveň poslouží jako prevence před rýmou. Večer si můžete připravit kakao, grog nebo svařené víno. Nuž a voňavá káva je samozřejmě také příjemným rozptýlením během sychravého dne.
Navštěvujte kamarády
Spadané stromy a sychravé počasí působí velmi tlumeně až uspávavě. Proti podzimní únavě však dá bojovat.
- Obklopte se zelenými rostlinami a barevnými květy. Váš byt bude hýřit barvami a nedovolí vám padnout únavou. Navíc si dopřejete větší dávku kyslíku, kterou rostliny produkují.
- Barvami nešetřete ani při výběru toho, co si vzít na sebe.
- Pokud se cítíte nejistí a zpomalení, dělejte pouze potřebné věci. Malichernosti vynechejte.
- Podzim je čas dešťů, ale to neznamená, že musíte celé dny trávit doma s hlavou sklopenou. Právě nehostinné počasí lze dobře využít k návštěvám přátel nebo k párty u vás doma. Nenechte si chmurné oblohou zkazit jediný den!
- Smějte se, protože smích léčí! Dobrá nálada odbourává stres, který zákeřně otupuje vaši imunitu.
Otužování proti únavě
Otužování je jedním z nejúčinnějších prostředků k posílení obranyschopnosti organismu. Věděli to už naši předkové a platí to dodnes. Pokud vás studená sprcha děsí, čas od času vyzkoušejte saunu. Spěte při otevřeném okně a zbytečně moc se nenavlékejte.
Co si dále o podzimním období přečíst?
- TIP: Jak být v období podzimu zdraví?
- Podzimní stres & úzkost – proč se můžete v tomto období cítit více stresovaní?
VIDEO: Jak na únavu
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Počasí a zdraví, Únava
Přečtěte si také naše další články