Sponzorováno

Jak na kandidózu na pokožce (kožní kandidózu)? TOP domácí léčebné prostředky. 4.69/5 (29)

Zkuste třeba směs vody a jablečného octa.

Zkuste třeba směs vody a jablečného octa.

Pravděpodobně to asi nechcete slyšet, ale vaše kůže je domovem tisíců bakterií a hub. Většina z nich žije a roste na kůži, aniž by způsobila nějaký problém. Některé z nich se mohou ukázat jako problémové a způsobují infekci, jako je právě například kandidóza kůže, známá také jako kožní kandidóza. Problém obvykle začíná, když kandidová houba (označovaná také jako kvasnice) na pokožce roste mimo jakoukoliv kontrolu.

Jak k tomu dojde? Může se jednat o teplé počasí, o vlhké nebo těsné oblečení, nesprávné sušení kůže, špatnou hygienu, nedostatečnou výměnu spodního prádla, obezitu, oslabenou imunitu, používání antibiotik a použití kortikosteroidů nebo jiných léků ovlivňujících imunitní systém.

Kvůli této infekci se mohou objevit červené a svědivé vyrážky, často pak v záhybech kůže. V některých případech může infekce způsobit, že se kůže jakoby rozpadá a mohou se také vytvářet puchýře a pustuly (kožní útvary s hnisem). Pokud není tento problém nějak kontrolován včas, může se infekce začít šířit do jiných oblastí těla.

Kožní kandidóza se běžně objevuje v podpažích, ve slabinách, mezi prsty a pod prsy. Infekce se však může také vyvinout na okrajích nehtů a nebo i v ústech. Pokud jde o kandidózu na kůži, můžete tento problém vyřešit se zlepšením hygieny, změnami životního stylu a několika jednoduchými, ale efektivními domácími léčebnými metodami.

Zde je TOP 10 nejlepších domácích prostředků na kandidózu kůže.

1. Kokosový olej

Kokosový olej má protiplísňové vlastnosti, u kterých bylo prokázáno, že bojují proti kvasinkám, které jsou způsobeny kandidózou kůže. Kyselina laurová a kyselina kaprylová v tomto oleji jsou zodpovědné za jeho antifungální vlastnosti.

Studie z roku 2011 publikovaná v akupunkturním a elektroterapeutickém výzkumu uvádí, že kyselina kaprinová má protiinfekční vlastnosti.

Další studie publikovaná v roce 2016 uvádí, že kokosový olej má významnou protiplísňovou aktivitu, která je srovnatelná s lékem ketokonazolem. Kokosový olej může kvasinky zneškodnit, pokud je užíván orálně v malých množstvích a také při místním použití na pokožku.

  • Pro orální použití si přidávejte 1 lžíci extra panenského kokosového oleje do ranní kávy nebo smoothie každý den. Nebo si ho dejte jen tak.
  • Pro místní použití aplikujte teplý kokosový olej a lehce masírujte. Tak může olej proniknout hluboko do pokožky. Dělejte to takto několikrát denně.

2. Olej z čajovníku

Olej z čajovníku má také, podobně jako kokosový olej, protiplísňové vlastnosti, které mohou zabíjet houby způsobující kožní problémy, jako je právě kandidóza kůže.

  1. Zřeďte 3 nebo 4 kapky organického čajového oleje s 1 čajovou lžičkou olivového oleje nebo sladkého mandlového oleje.
  2. Naneste na postiženou kůži.
  3. Počkejte 30 minut a pak opláchněte teplou vodou.
  4. Dělejte to takto třikrát nebo čtyřikrát denně.

Upozornění: Olej z čajovníku je silný a může u některých lidí způsobit jak podráždění pokožky, tak alergické reakce. Doporučuje se nejprve provést test na vnitřní straně paže, abyste zkontrolovali případné nežádoucí účinky. Také ho vždy zřeďte, samostatný je pro pokožku velmi silný.

3. Česnek

Česnek má řadu sloučenin obsahujících síru, které mu dodávají přirozené a velmi silné protiplísňové vlastnosti. Ty mu pomáhají bojovat proti kandidovým infekcím.

Studie z roku 2006 publikovaná v Revista Iberoamericana de Micología zdůrazňuje antifungální vlastnost ajoene (sloučenina v česneku) a jeho potenciální využití v klinických studiích k léčbě několika houbových infekcí. Ajoene je organosírová sloučenina nacházející se v česneku (Allium sativum). Jedná se o bezbarvou kapalinu, která obsahuje sulfoxidové a disulfidové funkční skupiny.

A jak česnek používat?

  • Pro orální použití konzumujte 2 nebo 3 stroužky čerstvého česneku denně nebo spolu se saláty a dalšími přípravky.
  • Pro místní použití aplikujte čerstvě vysušenou česnekovou šťávu na postiženou oblast. Počkejte 5 minut a poté je opláchněte vodou. Dělejte to dvakrát nebo třikrát denně.
  • Případně můžete brát česnek ve formě doplňků nebo prášku. Přípravek je třeba užívat pouze po konzultaci s lékařem.

4. Probiotický jogurt

Jogurt, zejména řecký nebo jiný probiotický jogurt, který obsahuje laktobacillus acidophilus. Ta pomůže usmrtit kandidu produkcí peroxidu vodíku. Bakterie laktobacillus acidophilus mají silné protiplísňové vlastnosti. Pro léčbu kandidózy na kůži vždy používejte pouze čisté, neslazené jogurty.

  • Pro perorální podání denně po dobu několika týdnů jezte 2 až 3 šálky probiotického jogurtu.
  • Pro místní použití si na zasažené místo dejte nějaký probiotický jogurt. Nechte ho pěkně působit po dobu 5 až 10 minut a důkladně ho opláchněte teplou vodou. Dělejte to jednou nebo dvakrát denně po dobu několika dní.

TIP: Nejlepší je kombinovat obě metody – vnitřní i vnější.

5. Jablečný ocet

Jablečný ocet obsahuje enzymy, které pomáhají obnovit pH těla a eliminovat tak přemnožení kvasinek. Má také vlastnosti snižující krevní cukr, což znamená, že dokáže udržet cukrovku pěkně pod kontrolou. Vysoká hladina cukru v krvi hraje také roli v nadměrném růstu bakterií. Také je bohatý na několik minerálů a živin, které posilují imunitu. Takže super kombinace na kožní kandidózu.

Sponzorováno

  • Pro orální použití přimíchejte 1 nebo 2 polévkové lžíce surového nefiltrovaného jablečného octa do sklenice vody. Pijte tuto směs 2krát denně.
  • Pro místní použití smíchejte stejné množství surového, nefiltrovaného jablečného octa a vody. Použijte ji k potření na postiženou kůži. Nechejte 30 minut a potom je opláchněte vodou. Opakujte dvakrát denně.

6. Oreganový olej

Oreganový olej, který je bohatý na rostlinné sloučeniny karvakrol a thymol, je vysoce účinný proti houbám způsobujícím infekci. Funguje tím, že dehydratuje a zabíjí škodlivé houby. Oreganový olej je navíc prospěšný i pro váš imunitní systém.

  • Pro lokální použití smíchejte 3 až 5 kapek oreganového oleje s 30ml sladkého mandlového oleje, ohřátého kokosového oleje nebo olivového oleje. Aplikujte tuto směs oleje na postiženou oblast. Počkejte 30 minut a pak ho opláchněte vlažnou vodou. Dělejte to dvakrát denně.
  • Pro orální použití přimíchejte 3 kapky oreganového oleje do sklenice vody. Pijte dvakrát denně po dobu několika dní až 1 týdne.

7. Skořice

Skořice je také velmi účinným domácím prostředkem k léčbě kandidózy na pokožce. Má silné protiplísňové vlastnosti, které mohou pěkně omezit růst kandidy.

  • Pro ústní podání pijte 1 až 2 šálky čaje denně. Pro přípravu čaje přidáme 1/2 čajové lžičky skořice na 1 a 1/2 šálku vody a vaříme 5 minut. Nechte vychladnout a pijte. Můžete také přidat trochu citronové šťávy.
  • Pro místní použití zřeďte několik kapek skořicového oleje v 1 lžíci extra panenského olivového oleje nebo kokosového oleje. Aplikujte tuto směs oleje na postiženou oblast. Nechejte působit po dobu 10 až 15 minut, poté ji opláchněte. Dělejte to jednou denně po dobu několika dní.

Upozornění: Těhotné ženy by neměly používat skořicové prostředky.

8. Vytvořte si imunitu

Pokud máte oslabenou imunitu, budete více náchylní k kvasinkovým infekcím. Proto je potřeba bojovat s kandidózou kůže a zabránit další infekci – je důležité budovat svoji imunitu.

Dobrá imunita, která se skládá ze specializovaných bílých krvinek, má schopnost hledat a zničit patogeny jako třeba právě houby. Na druhou stranu, slabá imunita může umožnit růst a šíření mikroorganismů způsobujících chorobu.

  • Jezte zdravě. Jezte mnoho zeleniny, ovoce, ořechů a semen, které poskytnou tělu živiny, které váš imunitní systém potřebuje. Vyhněte se smaženým potravinám, nekvalitním tukům, sladkostem, sladkému pití i zpracovaným potravinám. To všechno vám škodí.
  • Dbejte na dostatek spánku, zvládněte svůj stres, vyvarujte se kouření, pijte méně alkoholu a cvičete pravidelně, abyste zlepšili svoji imunitu.

Podvědomě víte co máte dělat pro své zdraví, tak to dělejte!

9. Pozor na vaši hladinu cukru v krvi

Kvasinky jsou živy hlavně z cukru. Pokud jste diabetici a hladina cukru v krvi u vás není moc kontrolovaná, máte vyšší riziko vzniku kvasinkových infekcí.

Vysoká hladina cukru v krvi znamená, že ve vašem těle je nadbytek cukru, což může způsobit, že se snáze vyvine kvasinková infekce.

  • Spravujte hladinu cukru v krvi snížením množství cukru ve vaší stravě a cvičením po dobu 30 minut nejméně 3krát týdně.
  • Dále postupujte podle pokynů svého lékaře a užívejte perorální léky nebo inzulín podle pokynů.

10. Udržujte správnou hygienu

Dodržování správné hygieny je nezbytným předpokladem pro prevenci a léčbu kandidózy kůže a kontrolu infekce.

  • Používejte volnéo oblečení a bavlněné spodní prádlo, které umožní správnou cirkulaci vzduchu. Kvasinkám a houbám se daří v teplém, vlhkém prostředí. Takovéto prostředí jim nechtějte dopřát.
  • Vyměňte si vlhké plavky nebo oblečení z tělocvičny co nejdříve.
  • Po koupání nebo sprchování důkladně osušte tělo.
  • Pravidelně si měňte ponožky a spodní prádlo.
  • Na postižené oblasti používejte jemné mýdlo, nic agresivního.

Další tipy na závěr

  • Můžete také zvážit užívání probiotických doplňků jako přirozené řešení kandidové infekce. Vždy se poraďte s lékařem dříve, než začnete užívat nějaké doplňky.
  • Jezte více křupavé zeleniny, jako je brokolice, zelí, kapustu a růžičkovou kapustu. Jsou bohaté na isothiokyanáty, které se zaměřují na kvasinky.
  • Berte antibiotika pouze v případě nejvyšší potřeby, protože narušují tělesnou rovnováhu bakterií a kvasinek.

Sponzorováno

A co vy? Jak s kandidózu na pokožce bojujete vy? Budeme rádi za komentáře, tipy a postřehy.

Co si také o kandidóze přečíst?

Zdroje článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva