Sponzorováno

Jak na jarní únavu? A jak se projevuje? Poradíme vám! 4.83/5 (12)

Co když na vás dopadla jarní únava? Poradíme vám?

Co když na vás dopadla jarní únava? Poradíme vám?

Po dlouhé a tmavé zimě jsme všichni čekali na první jarní paprsky. Když konečně přišly, nejednou pociťujeme místo radosti únavu, máme sklony k melancholii a depresivním stavům, jsme podráždění nebo bojujeme s nachlazením či virovými onemocněními. Jak překonat jarní únavu a užít si toto roční období na maximum? Máme pro vás několik tipů jak na jarní únavu vyzrajete!

Jarní úvana a její projevy

Jarní únava se projevuje zvýšenou náchylností k nemocem, chřipkám, virózám, bolestem kloubů, páteře, alergiím, ekzémům, průjmům, nebo naopak zácpám. Jde v podstatě o volání o pomoc organismu, který se brání nekoncentrací, špatným spánkem, výkyvy nálad, přírůstkem váhy a dalšími nepříjemnými projevy. Jestli jste se v uvedených příznacích našli, nenechávejte stav vašeho těla dojít až k onemocnění, které bude muset řešit specialista, a nastavte svůj organismus opět do rovnováhy.

Naši předkové nejenže znali projevy jarní únavy, ale podvědomě se jí snažili i předcházet zvláště úpravou stravování. Dokladem toho je široce rozšířené vkládání půstu (masopust, Ramadán) nebo využíváním prvních zelených výhonků jarních bylinek. Tak se v mnoha kulturách využívají do salátů a jarních polévek čerstvé listy pampelišky, kopřivy, popence, potočnice nebo květy sedmikrásek. Nepodceňujte jarní únavu. Pokud trvá delší dobu, může se z ní vyvinout onemocnění, které lékaři znají přibližně od 18. století, ale teprve ke konci 20. století dostalo jméno: chronický únavový syndrom (užívá se anglická zkratka CFS).

1. Přidejte do jídelníčku zelené výhonky rostlin

Pokud nevíte, jak své tělo očistit a zároveň mu dodat chybějící živiny, vsaďte na zelené výhonky rostlin. Zařaďte do jídelníčku pampeliškové listy, kopřivu, řeřichu či pažitku. Jsou bohaté na vitaminy, minerály, stopové prvky a také chlorofyl, který detoxikuje, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Pampeliška a kopřiva nejsou vhodné pouze pro přípravu čaje, ale jejich chuť se vyjímá i v salátech nebo pomazánkách. Řeřicha a pažitka chutnají skvěle v kombinaci s pečivem.

2. Dopřejte si očistu formou bylinkových čajů

Na očištění těla od toxinů můžete použít speciální bylinkové směsi, které koupíte v lékárnách a obchodech. Na detoxikaci je výborný i čaj z kopřivy nebo z břízy. Mrkněte na další možnosti jarní detoxikace.

Kopřivový čaj

Několik čerstvých lístků kopřivy zalijte vroucí vodou a po pěti minutách louhování přeceďte. Čaj pijte dvakrát denně maximálně 3 týdny.

Březový čaj

Na přípravu potřebujete jednu polévkovou lžíci listů čerstvé nebo sušené břízy. Listy zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Čaj se pije 1-3krát denně.

3. Zmírněte tempo

Jít proti svému tělu se nevyplatí. Nadměrná fyzická nebo duševní námaha v tomto období vám neprospěje. Pokud jste unaveni, raději zvolněte tempo. Dopřejte si více spánku i pohybu na čerstvém vzduchu.

4. Nadopujte se céčkem

Vitamín C je nejdůležitějším antioxidantem. Posiluje obranyschopnost a chrání organismus před nemocemi. Snažte se ho přijímat v přirozené stravě. Kde ho najdete nejvíce? Bohatě je zastoupen v listové zelenině, paprice, kiwi, jahodách, rajčatech nebo kysaného zelí.

Sponzorováno

5. Jezte potraviny bohaté na vitaminy skupiny B

I nedostatek vitaminů ze skupiny B se projevuje formou únavy, podrážděnosti či bolesti svalů. Vitaminy z této skupiny jsou obsaženy v mnoha pokrmech, jako například v celých zrnech, mléčných výrobcích, listové zelenině, vajíčkách, ořeších, semenech i v luštěninách.

TIP: Podívejte se na dalších 12 tipů jak na únavu a vyčerpanost

6. Dejte šanci esenciálním olejům

I esenciální oleje pomáhají zmírnit pocity únavy. Vhodné jsou vůně z divokého pomeranče, máty, mandarinky či citronu. Můžete je použít v aromalampě nebo nanést na zápěstí.

7. Vyzkoušejte echinaceu

Echinacea je výborným prostředkem k posílení obranyschopnosti. Z čerstvé rostliny lze připravit čaj. Využívají se masti, tinktury a dostupná je i ve formě výživových doplňků.

8. I otužování pomáhá

Otužování je výborný způsob, jak posílit imunitu a sršet energií. S otužováním však třeba začínat postupně: spát pod lehčí přikrývkou v nepřetopené místnosti, nepřehánět to s oblečením, i když je venku chladno a samozřejmě ráno si dopřát studenou sprchu. Nejlepší je začít teplou vodou, pak přejít od vlažné ke studené.

9. Aloe vera

V jarním období si dopřejte aloe vera například ve formě čisté šťávy. Nejenže organismus očistí od nahromaděných toxinů, ale dodá mu i živiny, čímž podpoří imunitu. Zároveň zlepšuje trávení, bojuje proti překyselení organismu a je nápomocná při kožních problémech.

10. Nezatracujte jablka a kysané zelí

Někdy netřeba zbytečně experimentovat a sáhnout po „obyčejných“ potravinách, jako jsou jablka či kyselé zelí. Jablka obsahují hodně vlákniny, která pomáhá očišťovat střeva. Nacházejí se v nich i vitamíny ze skupiny B, vitamin C a slušné množství draslíku. Kysané zelí je zásobárnou vitamínu C, ale i hořčíku, draslíku či železa. Je skvělá na pročištění i doplnění živin.

TIP: Jak na jarní detoxikaci?

Co dále pomáhá proti jarní únavě?

  • zvýšení příjmu vitamínů, nejlépe v přirozené podobě, častěji jedení ovoce i zeleniny, pití bylinkových čajů
  • racionálnější výživa, upřednostňování lehčích potravin (těstoviny, brambory, bílé maso), vyloučení mastných, smažených jídel a krémových moučníků
  • pohyb – rodinné výlety na kole, plavání, minimálně dvacetiminutové cvičení při hudbě nebo půlhodinová procházka denně, což nejčastější chůze po vlastních
  • sauna, střídání teplé a studené vody při sprchování a masáž těla během koupele, které pomáhají organismu zbavovat se škodlivých látek a tím posilují jeho imunitu
  • dostatečné větrání místností
  • sluneční paprsky, které pomáhají při tvorbě serotoninu odpovědného za optimistickou náladu
  • pobyt v přírodě
  • omezení pití kávy, vyloučení alkoholu a kouření
  • dostatek spánku, může se přidat i zdřímnutí po obědě
  • pravidelný příjem tekutin, zejména ovocných šťáv, minerálních vod a zelených čajů
  • vyhýbání se stresu

TIP: Jak na jarní deprese?

VIDEO: Jak na jarní únavu?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva